Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

AI Space Puzzle - recenzja - recenzja gry dedukcyjnej przenoszącej nas w kosmiczne tajemnice - Smart Flamingo

 


AI Space Puzzle to kooperacyjna gra dedukcyjna autorstwa polskich twórców Katarzyny Cioch, Sylwii Smolińskiej, Wojciecha Wiśniewskiego oraz Mateusza Wolskiego.  Gra przenosi nas w post nuklearną przyszłość, w której tylko niewielu szczęśliwcom udało się uniknąć śmierci wylatując w kosmos. Po długim śnie w kapsułach hibernacyjnych budzi nas dźwięk alarmu ogłaszającego awarię reaktora. Ten wymaga naprawy i tylko my z pomocą uszkodzonego AI statku jesteśmy w stanie go naprawić.

Głównym celem graczy jest odkodowanie sygnałów od AI i przeprowadzić procedurę bezpieczeństwa za pomocą specjalnych kluczy. Komunikacja z AI odgrywa kluczową rolę, a gracze będą musieli wykazać się zdolnościami analizy informacji oraz umiejętnością wspólnego podejmowania decyzji. Mamy tutaj podział ról wśród graczy. Jeden z nich wciela się w sztuczną inteligencję, reszta zaś w kosmonautów ze statku.

Sama rozgrywka polega na przekazywaniu przez graca będącego AI, sygnałów o kluczach bezpieczeństwa, ich kolorze, położeniu a nawet wartości. Robi to za pomocą odpowiednich żetonów z symbolami, które mają nakierować resztę uczestników. Żeby jednak nie było za łatwo to w każdym ze scenariuszy AI ma ograniczenia co do ilości dostępnych żetonów oraz tego ile żetonów jednorazowo może tworzyć sygnał. Wydaje się to banalne, ale uwierzcie mi – nie zawsze będzie łatwo. Ma na to zdecydowanie wpływ fakt, że różne ustawienie żetonów może przez każdego z graczy być odbierane w inny sposób. Na pewno ogromny wpływ ma tutaj zgranie zespołu. O ile przy pierwszych, wprowadzających scenariuszach pójdzie nam raczej łatwo i z górki o w kolejnych, o wyższym poziomie trudności już nie będzie tak łatwo. Im dalej w kosmos, tym wykorzystywane żetony mogą mieć więcej znaczeń i mogą być inaczej odczytywane przez współgraczy. Sądzę, że przy wyższych poziomach trudności lepiej startować z ekipą, z którą graliśmy już w ten tytuł i chociaż trochę znamy ich tok myślenia (szczególnie tok myślenia AI). Współpraca między graczami jest kluczowa, a zdolność rozumienia i analizowania informacji przekazywanych przez AI może przesądzić o zwycięstwie lub porażce.

Wielką zaletą AI Space Puzzle są elementy kooperacji oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji, które sprawiają, że gra jest nie tylko innowacyjna, ale również pełna emocji i niespodzianek. Co więcej, cztery poziomy trudności oraz mnogość scenariuszy zapewniają wysoki poziom regrywalności, co sprawia, że AI Space Puzzle pozostaje interesująca przez długi czas. AI Space Puzzle to nie tylko gra, ale również intelektualne wyzwanie, które pozwala na rozwijanie umiejętności dedukcji, logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. I tutaj powiem coś co zdarza mi się niezwykle rzadko – lubię tego co-opa! Już tłumaczę o co chodzi – niestety nie potrafię grać w gry kooperacyjne, wczuwam się na tyle, że automatycznie narzucam swoje zdanie. Przez to inni nie odczuwają przyjemności z gry, a po jakimś czasie ja sam tą radość tracę. Tutaj czegoś takiego nie uświadczycie. Gra jest tak skonstruowana, że sygnały wysyłane przez AI mogą być odbierane na różne, często zupełnie odwrotne sposoby. Rozmowa i wspólna analiza są tutaj po prostu niezbędne. Chwała autorom J Dodajmy do tego fakt, że tytuł ten sprawdza się również jako pozycja dla dwóch graczy. Naprawdę w dwie osoby również świetnie spędza się tutaj czas. Gdybym robił topkę ulubionych dwuosobówek, to AI Space Puzzle zajęłyby bardzo wysokie miejsce.

AI Space Puzzle zachwyca swoją oprawą graficzną. Choć samych grafik jest tutaj niewiele to przemyślane ilustracje sprawiają, że gra jest także wizualną przyjemnością oraz płynnie wprowadzają nas w klimat kosmicznej podróży.Podsumowując, AI Space Puzzle to wciągająca gra dedukcyjna, która przenosi graczy w fascynujący świat kosmicznych zagadek. Współpraca między graczami oraz mnogość scenariuszy i poziomów trudności zapewniają długotrwałą zabawę, a sama gra stanowi doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli jesteś fanem gier dedukcyjnych, kooperacyjnych lub interesujesz się tematyką kosmiczną, AI Space Puzzle z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Obecnie trwa kampania crowdfudingowa gry. AI Space Puzzle możesz wesprzeć tutaj.

Dziękuję wydawnictwu Smart Flamingo za udostępniony prototyp do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń