Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

Star Wars. Yoda - recenzja



Komiks otwiera spokojna scena na Dagobah, gdzie Yoda – już odcięty od dawnego świata – próbuje zrozumieć swoje wcześniejsze decyzje. To nie jest klasyczny wstęp z przytupem – raczej cicha medytacja nad błędami przeszłości, które nawet tak wielki mistrz Jedi nie może po prostu zignorować. To właśnie ta spokojna, ale poruszająca narracja od razu sugeruje, że nie będzie to historia o walce z mieczem świetlnym w dłoni, lecz raczej opowieść o wewnętrznej walce, refleksji i ponownym uczeniu się siebie.

Komiks składa się z trzech opowiadań. W pierwszym Yoda udaje się na planetę Turrak, by pomóc w rozwiązaniu lokalnego konfliktu. Drugie opowiadanie osadzone jest w Świątyni Jedi, gdzie mistrz obserwuje rozwój młodych padawanów. Trzecia historia to retrospekcja, w której Yoda towarzyszy Anakinowi Skywalkerowi podczas misji bojowej. Każda z opowieści pokazuje inne oblicze mistrza Jedi i jego podejście do nauczania, odpowiedzialności i zmian.


Choć w komiksie nie brakuje dramatyzmu i napięcia, to sednem historii są relacje – nie tyle między bohaterami, co między ideami, które reprezentują. Yoda zderza się tu z własną przeszłością, ale też z ograniczeniami swojej filozofii. Jego dialogi z młodymi mieszkańcami planety nie są tylko lekcjami – są rozmowami, w których obie strony próbują znaleźć wspólny język. To nadaje całej historii ludzkiego tonu


Ilustracje towarzyszące opowieści są stonowane i nastrojowe – nie próbują przyćmić fabuły spektakularnością, lecz raczej współgrają z emocjami. Projekty postaci są wyraziste, ale nie przerysowane, a paleta barw buduje.


„Yoda” to nie jest komiks dla tych, którzy oczekują spektakularnych pojedynków, to raczej spokojna, ale głęboka historia o zmianie, słuchaniu i dojrzewaniu – nawet wtedy, gdy ma się 900 lat. Dzięki temu Yoda staje się postacią jeszcze bliższą, bardziej ludzką.

Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń