Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zwycięstwo - recenzja - EGMONT

Rosyjska agresja na Ukrainę w każdym z nas odbiła swoje piętno. Każdy z nas w jakiś sposób przeżywał to co działo i dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nic dziwnego zatem, że znalazły się osoby, które uczucia te przelały na karty komiksu. Tak powstał zbiór komiksowych opowieści „Zwycięstwo”. Znajdziemy tutaj dziewięć mniej lub bardziej znanych historii ze wschodniego frontu. Przypomnimy sobie np. postaci fikcyjne jak „Duch Kijowa”, który napawał strachem rosyjskich lotników, zobaczymy przygodę traktorka, który holował czołg, weźmiemy udział w obronie Wyspy Węży czy też poznamy drogę kradzionej lodówki na tereny Syberii. Każda z opowieści ma inny wydźwięk, styl artystyczny, ton wydarzeń. Znajdziemy tutaj zarówno trochę baśni, fantastyki jak i realnej walki. Oczywiście każdy z komiksów ma wydźwięk propagandowy czego oczywiście należało się spodziewać po tego typu tytule. Znajdziemy tutaj propagandowe historie ku pokrzepieniu serc, obrazujące bohaterską walkę z najeźdźcą, jak i ośmies

Ty (2018-) 1 sezon

Ty (2018-) 1 sezon
Gatunek: dramat
Produkcja: USA
Premiera: 9 września 2018 (świat)


Źródło zdjęcia: Netflix
Sporo osób polecało mi serial "Ty" na platformie Netflix. Nie trzeba mnie długo namawiać do oglądania, jestem miłośniczką dobrego "tasiemca" :)  Ową propozycję pochłonęłam w jeden dzień. Czy zapamiętam na długo przedstawioną tam historię? Zaraz w skrócie powiem Wam jakie są moje odczucia.

Sama fabuła działa jak magnes. Menadżer księgarni Joe, po wielu przejściach w swoim życiu, poznaje piękną, młodziutką i wydawać by się mogło skromną pisarkę Beck. Jak to w serialach bywa zakochują się w sobie. Miłość jednak ma tutaj wiele twarzy. Każde oblicze zaś zaskakuje i przesyca pesymizmem i psychozą. W tym wszystkim ukazano ewidentne bagno jakim są media społecznościowe. Znajdziesz tam wszystko, o wszystkich i o każdej porze. Joe śledzi wirtualny świat nazbyt skrupulatnie, tylko po to, by zbliżyć się do poznanej dziewczyny i opanować ją w całości. Tak rodzi się w nim obsesja. Obsesja naprawdę konkretna. Jest w stanie zrobić wszystko, dosłownie wszystko, by stać się księciem dla wybranki, by wzbudzić w niej odpowiednie uczucia. Ciekawe prawda?

Dodatkiem w serialu okazał się motyw książek, który pojawia się naprawdę często. Wpleciony jest on smacznie i inteligentnie. Z wielką chęcią śledziłam tytuły książek, które pojawiały się na ekranie. Ich widok też zaspokaja moje pragnienia. Motyw ten przedstawiony jest naprawdę zgrabnie.

Sporym atutem całej produkcji są bohaterowie i sposób w jaki są wykreowani. Mimo szybko płynącej akcji poznajemy ich charaktery dokładnie. Naturalnie wgłębiamy się w ich psychikę - dość skomplikowaną i straszną. To dramat w całej okazałości. Każda scena daje do zrozumienia, że gdzieś za rogiem czai się spora dawka chorej psychozy. Może momentami jest tego zbyt dużo, a naiwność głównej bohaterki potrafi nieźle zdenerwować, to ogląda się to dobrze. Jedyne co może delikatnie przesoliło sprawę, to fakt, że większość bohaterów opiera się na naprawdę sztucznych i płytkich wartościach. Zniszczyła ich przeszłość, to fakt, ale teraźniejszość też można zmienić, chociaż w minimalny sposób. Może za dużo tutaj zniszczenia i chorych akcji.

Całość oceniam naprawdę dobrze. Lubię filmy, które całkowicie wciągają do swojego świata i zmuszają wręcz do włączenia kolejnego odcinka. Nie sądzę jednak, że zapamiętam tę produkcję na długo. Zamierzam zajrzeć do powieści Caroline Kepnes, na podstawie której powstał serial. Może wtedy zagłębię się w tematyce na dłużej. Dodam jeszcze na koniec, że Penn Badgley i Elizabeth Lail wcielili się w swoje role naprawdę dobrze.    

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń