Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Batman Detective Comics - Nowe sąsiedztwo - recenzja - EGMONT

  Dzieje się w Uniwersum DC! Bruce Wayne musi dostosować się do nowej rzeczywistości. Wyprowadza się ze swojej posiadłości, opuszcza jaskinię, a zamiast tego zamieszkuje kamienicę w centrum miasta oraz tworzy sieć mini jaskiń w kanałach Gotham. Co gorsza Bruce zostaje oskarżony o morderstwo młodej dziewczyny, której ojciec nie cofnie się przed niczym aby wymierzyć sprawiedliwość po swojemu. Jakby tego było mało to w Gotham pojawia się nowe, nieznane dotąd zagrożenie. Obawiałem się trochę tego komiksu, ponieważ od jakiegoś czasu nie śledziłem losów Batmana oraz innych bohaterów DC. Dlatego też zastanawiałem się czy nie znajdzie się tutaj mnóstwo nawiązań do wcześniejszych wydarzeń i postaci, których nie kojarzę albo losów nie znam. Takie wątki oraz bohaterowie oczywiście się pojawili, jednakże nie wpłynęło to na odbiór i zrozumienie fabuły, więc na wstępie mogę polecić ten tytuł osobom, które chcą wrócić do tego uniwersum. Ale to nie koniec zalet bowiem historia stoi tutaj na napraw

Avengers: Endgame - Recenzja (bez spoilerów)


grafika z cnet.com
Produkcje z Uniwersum Marvela już od jedenastu lat przyciągają do kin rzeszę fanów. Trzeba powiedzieć wprost, że nawet sama produkcja dwudziestu filmów to wyzwanie, a co dopiero jeżeli tytuły te są ze sobą powiązane i tworzą ogromną historię. I mówimy tu o zespojeniu ze sobą historii i postaci tak różnych, tak odmiennych, że na pierwszy rzut oka nie mają szans, aby cokolwiek ich łączyło. Patrząc na trzeźwo to mamy tu żołnierza z drugiej wojny światowej zamrożonego na kilkadziesiąt lat, który budzi się w zupełnie nowej rzeczywistości, nordyckiego boga piorunów, bogatego naukowca, który nie stroni od przyjemności życia doczesnego, króla afrykańskiego superpaństwa czy np. gadającego szopa zakochanego w totalnej demolce. A to tylko część naszego towarzystwa. Ja widzicie różnorodność postaci jest ogromna. Co ważne zdecydowana większość tytułów Marvela stała na wysokim poziomie, dając widzom mnóstwo radości z seansu. Nie inaczej było z Avengers: Infinity War, które pozostawiło nam niedokończoną historię którą poznajemy w Avengers: Endgame.
Powiem szczerze, powtarzając wpis z naszego fb: oczekując na ten film jarałem się jak Rzym za Nerona. Był to tytuł, którego wyczekiwałem najbardziej w tym roku. Jednocześnie w tyle głowy świtała mi obawa, że może on rozczarować. W końcu w uniwersum zdarzały się tytuły, które zaniżały poziom. Dodać należy, że na Endgame wisiała ogromna presja ze strony fanów, a jak wiadomo presja często wywiera błędne decyzje u autorów. Jestem już po seansie i mogę z czystym sercem powiedzieć, że moje obawy były zbędne. Avengers: Endgame prezentuje sobą wszystko co najlepsze w świecie Marvela! Historia opowiedziana w filmie wciąga od samego początku, znajdziemy w niej wiele zwrotów akcji, podniosłych scen przerywanych typowym marvelowskim humorem. Fabuła Endgame zaskakuje od samego początku i przedstawia nam naszych bohaterów w zupełnie inny sposób. Genialnie zobrazowano „ludzką” część każdego z bohaterów, to jak każdy z nich radzi sobie z porażką, z utratą bliskich. Prawda, każdy z nich w przeszłości upadał i w końcu podnosił się z kolan, jednak to co widzimy w czwartej odsłonie Avengers to zupełnie inny kaliber. Endgame to historia przedstawiająca rozterki i wewnętrzne dramaty ocalałych bohaterów, ukazuje wpływ wydarzeń z poprzednich przygód na każdego z nich. Mamy tu sentymentalną podróż po uniwersum, podróż oczyszczającą sumienia oraz wątpliwości naszych bohaterów. Można nawet powiedzieć, że naszych „herosów” poznajemy od nowa. Chętnie napisałbym więcej z wyszczególnieniem konkretnych postaci oraz wydarzeń, jednak nie chciałbym tu spoilerować.
Jak w każdej produkcji Marvela opowiedzianą historię zwieńcza ostateczny pojedynek. I powiem wam, że na tą walkę warto było czekać. Epickość czuć tu przez każdą sekundę, wydarzenia na ekranie wręcz się pochłania, nie ma tu miejsca na nudę i nawet gdy wydaje nam się, że wiemy co za chwilę się stanie to po raz kolejny Endgame nas zaskakuje: „nie to jeszcze nie koniec”. Epickości całego wydarzenia dodają genialne efekty specjalne, które jak zawsze stoją na wysokim poziomie.
Avengers: Endgame jest wspaniałym zwieńczeniem poznanych dotychczas historii ze świata Marvela. Film przesiąknięty jest epickością, posiada mnóstwo odwołań do poprzednich filmów z uniwersum. Co ważne mają one ważny wpływ na fabułę filmu, a nie są jedynie elementem mającym wywołać sentymentalny efekt u widza. Dodajmy do tego typowy dla Marvela humor, odpowiednio wyważony, nie tworzący z filmu komedii, genialne efekty specjalne, pochłaniającą bitwę końcową. Całość tworzy tytuł wręcz idealny. Jestem pewien, że każdy fan serii wyjdzie z kina w pełni usatysfakcjonowany. Jedyne co mi przeszkadzało w filmie to ostatnia scena, która według mnie była całkowicie zbędna. Ale i tak nie zmienia to mojego końcowego odczucia na temat Endgame.
A wy byliście już w kinie na Avengers: Endgame? Jakie są wasze wrażenia?Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń