Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Mitów. Jazon i Złote Runo - recenzja

  Grecka mitologia, pełna niezwykłych epopei, wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów, od wieków inspiruje i uczy. Seria „Świat Mitów” przenosi nas w świat tych fascynujących opowieści, prezentując je w formie komiksowej. Najnowszy tom tej serii skupia się na historii Jazona. To mistrzowska adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Historia zaczyna się, gdy Jazon, prawowity następca tronu królestwa Jolkos, jako jedyny ocalał z masakry, którą na jego braciach przeprowadził zdrajca Pelias, jego wuj. Matka Jazona ukryła go, a chłopiec dorastał pod opieką najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Chiron uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej. Po osiągnięciu pełnoletności Jazon odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i postanawia wypełnić swoje przeznaczenie. Jednak jego wuj Pelias zastawia na niego pułapkę, zmuszając młodego herosa do podjęcia się niebezpiecznej misji zdobycia złotego runa – skarbu bezcenne

Star Wars: Piloci TIE - recenzja EGMONT

 


Świat Gwiezdnych Wojen nieodłącznie kojarzy nam się z mieczami świetlnymi oraz walką użytkowników ciemnej i jasnej strony mocy. Należy jednak zwrócić uwagę, że od pewnego czasu produkty „bezmocowe” świetnie sobie radzą na rynku i skutecznie rozbudowują to przeogromne uniwersum. Jako pierwsze przychodzą na myśl film „Łotr 1”, do którego lubię co jakiś czas wracać, serial Mandalorianin, a ostatnimi czasy klimatyczny Andor. Dlatego też, gdy zauważyłem w ofercie EGMONTu komiks „Piloci TIE” nie zastanawiałem się długo. Wiedziałem, że muszę poznać opisaną w nim historię.

W przedstawionej historii poznajemy ekipę pilotów elitarnej eskadry myśliwców TIE – Skrzydła Cienia. Wyruszają oni w misję ratunkową, która bardzo szybko zmienia swoje oblicze, a pilotów stawia przed próbą wierności Imperium. Ciekawym elementem, który możemy odczuć dzięki tego typu historiom jest poznanie tej drugiej strony. Zazwyczaj żołnierzy Imperium poznajemy z jednej, tej złej strony. To tylko rebelianci mają jakiekolwiek sumienie, przyjaciół, cel w życiu. Tylko wśród rebeliantów możemy spotkać zwykłych ludzi walczących w imię wyższej idei, a imperialiści to zamaskowane, bezimienne istoty bez sensu życia. Tutaj jest zupełnie inaczej, nasi bohaterowie wcale nie są kimś złym. Wręcz przeciwnie, kierują się zasadami, mają uczucia, rodziny, potrafią nawet kochać. Po prostu są po innej stronie barykady, widzą wojnę z innej perspektywy. Element ten bardzo mi się podoba i przykuł moją uwagę. Jeżeli chodzi o fabułę to nie jest ona jakoś mocno skomplikowana, jednak momentami potrafi zaskoczyć. W całej historii autor skupił sprawnie rozdzielił czas pomiędzy akcję i ukazanie relacji międzyludzkich u naszych bohaterów.

Komiks czytało mi się naprawdę bardzo przyjemnie, mile mnie zaskoczył i z chęcią poznałbym dalsze losy bohaterów. Równie chętnie widziałbym kolejne tytuły ukazujące zwykłych żołnierzy z drugiej strony barykady. Mogłaby z tego powstać ciekawa seria. Komiks serdecznie Wam polecam i mam nadzieję, że to nie ostatni tego typu tytuł.

 [Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń