Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Takeshi 3 Pałac Umarłych" Maja Lidia Kossakowska

   Maja Lidia Kossakowska - „Takeshi 3 Pałac Umarłych”     Seria o Takeshim składa się z trzech powieści: „Cień śmierci”, „Taniec Tygrysa” i „Pałac Umarłych”. Ostatnia część została wydana po tragicznej śmierci autorki w 2022 roku. Tym samym losy głównych bohaterów nie zostały rozstrzygnięte a zakończenie pozostaje otwarte.     Tym, co najbardziej przyciąga do prozy Mai Lidii Kossakowskiej jest jej oryginalny, bogaty i przepiękny styl pisania. Powiedzieć, że autorka maluje słowem jak malarz farbami to jak nie powiedzieć nic. Wielokrotnie byłam zachwycona tym jak wspaniałe, nasycone i żywe obrazy powstają w mojej głowie. Na podstawie mojego skromnego doświadczenia z polską fantastyką mogę powiedzieć, że seria o Takeshim jest absolutnie unikatowa.  Nie sposób przyrównać tę serię do czegokolwiek innego, Nadal nie mogę wyjść z podziwu jak pięknie można opisać zwykłą rzeź, masakrę lub pospolite mordobicie. Na tle powieści, w których akcja rwie do przodu a narracja skupia się na opisie faktó

Nightwing: Skok w światło - recenzja - EGMONT


Swoją przygodę z komiksowym Batmanem zakończyłem dosyć dawno, bo jeszcze w podstawówce. W chwili obecnej mam 34 lata, więc sami możecie sobie wyobrazić ile mnie ominęło. Jednak od pewnego czasu wracam do tego świata.

Teraz nadszedł czas na zapoznanie się z niejakim Nightwingiem. Jest to pierwszy „solowy” komiks z tym bohaterem dlatego ciekaw byłem co mnie spotka. Co prawda mimo komiksowych zaległości co nieco o  postaci wiedziałem, jednak takie spotkanie „sam na sam” z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem.

Nightwing wraca do Bludhaven, miasta, którego poprzysiągł bronić. Już na samym początku jego życie diametralnie się zmienia za sprawą ogromnego spadku po Alfredzie. Grayson postanawia wydać te pieniądze w sposób użyteczny – polepszyć życie i bezpieczeństwo w mieście. Oczywiście podejści takie nie podoba się tym, którzy na niedoli innych budują swoje majątki dlatego nasz główny bohater staje się ich celem.

Choć fabuła na pierwszy rzut oka wydaje się być banalna to jest to zwodnicze myślenie. Tom Taylor buduje tutaj naprawdę ciekawą, dobrze napisaną i wyważoną historię. Duży nacisk mamy na budowanie relacji między bohaterami. Szczególnie jest to widoczne na linii Dick – Barbara, trzeba przyznać, że ten element wyszedł doskonale, widać tu emocje bohaterów w każdym kadrze, ciekawą grę między nimi i rozwój ich relacji. Warto wspomnieć o tym, że w historii znalazło się miejsce jeszcze dla kilku innych bohaterów, którzy mają ważne miejsce w życiu Dicka. Co ważne ich pojawienie się ma wpływ na prowadzoną historię, ukazanie relacji bohaterów, ukazanie różnic między nimi. Nie są to postaci „wciśnięte” na siłę.

Opowiedziana historia jest naprawdę bardzo dobra, ciekawa i wciągająca. Tom Taylor rozwija ją w odpowiednim tempie, potrafi wyważyć proporcję między szybką akcją, walkami z przeciwnikami, a wolniejszymi elementami fabuły.


Równie wysoki poziom utrzymuje szata graficzna Nightwinga. Rysunki są naprawdę bardzo estetyczne, ich dynamika podkreśla tempo aktualnych wydarzeń. Szczególnie w oczy rzuca się zeszyt 82, w którym przedstawiono pościg za bandytami, którzy porwali psa Dicka Graysona. Cały wspomniany pościg przedstawiony jest jako jeden długi kadr podzielony na kolejne strony. Trzeba to zobaczyć, aby zrozumieć fenomen tej pracy.

„Nigtwing: Skok w światło” serwuje nam naprawdę ciekawą, dobrze zbudowaną historię. Komiks czytało cię naprawdę przyjemnie i ciężko było odejść od niego nawet na chwilę. Tom Taylor umiejętnie dobiera tempo historii do aktualnych wydarzeń.

[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Zobacz również inne recenzje komiksów od Pokoju Geeka.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń