Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Świat Mitów. Odyseja - EGMONT

 


          Mity greckie – to historie, które wywarły niewątpliwy wpływ na kulturę naszego kręgu cywilizacyjnego.  Z zaciekawieniem sięgnąłem więc po pozycję, która postawiła sobie zadanie oddania klasycznej ,,Odysei” w formie albumu komiksowego. Nie zawiodłem się.

          Rysunki Giovanniego Lorusso oraz Giuseppe Baiguera stoją na bardzo wysokim poziomie, a, zamieszczone na początku każdego rozdziału, okładki Freda Vignaux są piękne i mają w sobie coś z klasycznych ilustracji fantasy. Clotilde Bruneau skroiła, natomiast, fabułę ,,Odysei” w taką formę, że komiks czytało się bardzo przyjemnie (momentami nie mogłem się oderwać i musiałem sprawdzić co będzie dalej). Chapeau bas! Świetny pomysł na komiksową serię (obok ,,Odysei” ,,Świat Mitów” składa się bowiem jeszcze z ,,Antygony”, ,,Dedala i Ikara” oraz ,,Iliady”) i perfekcyjne wykonanie; o tym, że Egmont zadbał o nienaganne i estetyczne wydanie, chyba nie muszę nawet wspominać. ;-)

          Cóż jeszcze powiedzieć można o samych rysunkach…  Są dopracowane, bardzo ,,mitologiczne”; wszyscy bohaterowie są piękni, ale mają inne rysy (powtarzanie tych samych rysów twarzy to częsta przypadłość komiksowych rysowników). ,,Odyseja” jest komiksem bardzo ,,europejskim”, w oczy na pewno rzuca się bardzo klasyczne, sztywne ułożenie kadrów oraz brak teł na niektórych z nich.




          O fabule mogę powtórzyć jedynie to, co wspomniałem powyżej. Tutaj zadanie polegało na odpowiednim i, jeśli można tak powiedzieć, ,,dynamicznym” skomponowaniu treści ,,Odysei” z ilustracjami. Clotilde Bruneau nie wymyślała własnej historii, ale doskonale poradziła sobie z pracą ,,redakcyjną”. Nie mam do czego się przyczepić.

          Album zasługuje na wielki plus z powodu dodatku – eseju redaktora serii Luca Ferry o filozoficznych implikacjach ,,Odysei”. Całość okraszono, nawiązującymi do historii, przedrukami klasycznych obrazów i rzeźb. Polscy czytelnicy otrzymali ponadto dodatkowe partie tekstu (kto to napisał? Dr hab. Aleksander Wolicki?), które wzbogacają esej Ferry’ego i wplatają nawiązania do polskiej kultury.

Cały ten dodatek wynosi obcowanie z ,,Odyseją” na wyższy poziom. Oczywiście klasyczna fabuła i jakość komiksu są tak dobre, że można by je czytać li tylko jako zwykłą rozrywkę. Esej Ferry’ego oraz dopiski polskiego autora każą nam natomiast dostrzec symbolizm i umieścić wędrówkę Odyseusza w perspektywie metafizycznej. Tom zostawia sam z pytaniami o sens istnienia, o rolę człowieka w świecie, o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość…

          Pamiętam, że rok temu recenzowałem ,,Czarną Orchideę” Neila Gaimana (https://www.pokojgeeka.pl/2021/04/czarna-orchidea-neil-gaiman-dave-mckean.html). W tekście wspominałem, że to pozycja dobra do wielkanocnych refleksji. ,,Odyseja” też jest takim dziełem. Ostatecznie nie chodzi bowiem o przygody Odysa, ale o to, do czego on zmierza…

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń