Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

Świat Mitów. Odyseja - EGMONT

 


          Mity greckie – to historie, które wywarły niewątpliwy wpływ na kulturę naszego kręgu cywilizacyjnego.  Z zaciekawieniem sięgnąłem więc po pozycję, która postawiła sobie zadanie oddania klasycznej ,,Odysei” w formie albumu komiksowego. Nie zawiodłem się.

          Rysunki Giovanniego Lorusso oraz Giuseppe Baiguera stoją na bardzo wysokim poziomie, a, zamieszczone na początku każdego rozdziału, okładki Freda Vignaux są piękne i mają w sobie coś z klasycznych ilustracji fantasy. Clotilde Bruneau skroiła, natomiast, fabułę ,,Odysei” w taką formę, że komiks czytało się bardzo przyjemnie (momentami nie mogłem się oderwać i musiałem sprawdzić co będzie dalej). Chapeau bas! Świetny pomysł na komiksową serię (obok ,,Odysei” ,,Świat Mitów” składa się bowiem jeszcze z ,,Antygony”, ,,Dedala i Ikara” oraz ,,Iliady”) i perfekcyjne wykonanie; o tym, że Egmont zadbał o nienaganne i estetyczne wydanie, chyba nie muszę nawet wspominać. ;-)

          Cóż jeszcze powiedzieć można o samych rysunkach…  Są dopracowane, bardzo ,,mitologiczne”; wszyscy bohaterowie są piękni, ale mają inne rysy (powtarzanie tych samych rysów twarzy to częsta przypadłość komiksowych rysowników). ,,Odyseja” jest komiksem bardzo ,,europejskim”, w oczy na pewno rzuca się bardzo klasyczne, sztywne ułożenie kadrów oraz brak teł na niektórych z nich.




          O fabule mogę powtórzyć jedynie to, co wspomniałem powyżej. Tutaj zadanie polegało na odpowiednim i, jeśli można tak powiedzieć, ,,dynamicznym” skomponowaniu treści ,,Odysei” z ilustracjami. Clotilde Bruneau nie wymyślała własnej historii, ale doskonale poradziła sobie z pracą ,,redakcyjną”. Nie mam do czego się przyczepić.

          Album zasługuje na wielki plus z powodu dodatku – eseju redaktora serii Luca Ferry o filozoficznych implikacjach ,,Odysei”. Całość okraszono, nawiązującymi do historii, przedrukami klasycznych obrazów i rzeźb. Polscy czytelnicy otrzymali ponadto dodatkowe partie tekstu (kto to napisał? Dr hab. Aleksander Wolicki?), które wzbogacają esej Ferry’ego i wplatają nawiązania do polskiej kultury.

Cały ten dodatek wynosi obcowanie z ,,Odyseją” na wyższy poziom. Oczywiście klasyczna fabuła i jakość komiksu są tak dobre, że można by je czytać li tylko jako zwykłą rozrywkę. Esej Ferry’ego oraz dopiski polskiego autora każą nam natomiast dostrzec symbolizm i umieścić wędrówkę Odyseusza w perspektywie metafizycznej. Tom zostawia sam z pytaniami o sens istnienia, o rolę człowieka w świecie, o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość…

          Pamiętam, że rok temu recenzowałem ,,Czarną Orchideę” Neila Gaimana (https://www.pokojgeeka.pl/2021/04/czarna-orchidea-neil-gaiman-dave-mckean.html). W tekście wspominałem, że to pozycja dobra do wielkanocnych refleksji. ,,Odyseja” też jest takim dziełem. Ostatecznie nie chodzi bowiem o przygody Odysa, ale o to, do czego on zmierza…

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń