Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mix Tura - Muduko

  Życie pokazało, że w pracy mogą od nas wymagać wielu różnych i dziwnych rzeczy. Nic nie przebije jednak tego co spotka nas w grze Mix tura. Oto bowiem wcielamy się w niej w gobliny, które testują dla Wiedźmy przeróżne eliksiry. Nie oszukujmy się, nie uświadczymy tu żadnych zasad BHP, ba co więcej – większość płynów, które wypijemy przenoszą nas na „tamten świat”. Ale spokojnie, niejednokrotnie wrócimy do żywych. N wstępie rozgrywki każdy z graczy otrzymuje cztery eliksiry, jeden zabójczy i trzy bezpieczne (w późniejszym czasie stosunek ten zmieni się na jeden do jednego) oraz pojedyncze antidotum. Ustawiamy je rewersem do góry. Podczas swojej tury gracz ciągnie kartę ze stosu i odczytuje instrukcję w niej zawartą. Każdy z graczy, którego dotyczy odczytany tekst pije jeden ze swoich eliksirów. Jeżeli wybrał bezpieczny może spać spokojnie (do czasu), jeżeli ten drugi to… no cóż odwraca swoją kartę goblina na stronę ducha. Od teraz nie pije eliksirów, jednak gdy przyjdzie jego kolej n

MÓJ PRZYJACIEL KALIGULA - JACEK PIEKARA - FABRYKA SŁÓW - RECENZJA
„Mój Przyjaciel Kaligula” autorstwa Jacka Piekary to zbiór piętnastu opowiadań podzielonych w czterech grupach tematycznych. Autor przenosi nas do wielu ciekawych i zupełnie różnych światów. Poznamy min. alternatywną historię Polski, która w ramię z Niemcami pokonała Związek Radziecki i jest światową potęgą, dowiemy się kim jest Marek Wibiusz i jaki miał wpływ na poczynania Kaliguli. Odwiedzimy piekło, ale nie tylko to metafizyczne, niedostępne na co dzień dla zwykłego śmiertelnika, ale również piekło na ziemi kobiety maltretowanej przez swojego męża. A to tylko część z szerokiego repertuaru, który serwuje nam autor. Uwierzcie mi, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jacek Piekara zachwycił mnie pomysłowością i głębią swoich opowiadań. . Każdy z tekstów osadzony jest w innym uniwersum, przedstawia innych bohaterów, a przede wszystkim niesie ze sobą jakąś refleksję, myśl przewodnią, zatrzymującą czytelnika choć na chwilę po przeczytaniu zakończenia. Genialnym jak dla mnie elementem jest posłowie, w którym autor z osobna wyjaśnia motywy, które skierowały go do napisania każdego z tekstów. Daje to możliwość skonfrontowania swoich odczuć i przemyśleń z tym, co przekazać chciał nam autor.

Muszę wspomnieć o tym, że mimo mamy tu mnogość światów, to każdy z nich zdaje się być rzeczywisty i realny. Losy postaci, które poznajemy są tak prawdziwe, że po chwili stają się naszym losem, a ich świat naszym domem i codziennością. Razem z nimi odczuwamy ból i smutek, cierpienie i łzy, a czasami i radość. Choć trzeba powiedzieć wprost, że tego ostatniego jest tutaj najmniej. Światy Jacka Piekary są okrutne i bezlitosne. Panuje w nich mrok, brud i zło. W większości wypadków pokazują nam ile zła czyha na nas wokół i na co musimy uważać, aby częścią tego zła się nie stać. Co ciekawe, autor tak przedstawia swoich bohaterów, że nawet postaci, które wydają się być typowymi czarnymi charakterami wraz z rozwojem fabuły stają się kimś, komu zaczynamy współczuć. Najlepszym przykładem jest dla mnie opowiadanie, w którym nasz bohater, zagubiony w alternatywnych rzeczywistościach musi mordować, aby wrócić swego świata. A to tylko jeden z przykładów. Tak, Jacek Piekara daje nam dużo do myślenia i pokazuje, że świat nie jest zero-jedynkowy, a my sami tak naprawdę nie możemy powiedzieć jak byśmy postąpili na miejscu bohaterów opowiadań zawartych w tym zbiorze.

Komu mógłbym polecić ten zbiór? Myślę, że każdemu. Nieważne czy lubicie fantastykę, czy też raczej omijacie ten gatunek z daleka. Każde z opowiadań wciągnie Was na dobre i stanie się tak rzeczywiste, że na długo pozostanie w Waszej pamięci. Przede wszystkim nie jest to zbiór dla osób szukających lekkich opowiastek, tu nie da się skończyć każdego z opowiadań bez refleksji. Każdy może mieć inne, jednak w każdym coś z tych tekstów pozostanie na długo.

Dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Zobacz również:
- "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" Jacek Piekara 
- "Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy" Jacek Piekara  

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń