Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

GANGSTER CITY - GRANNA - RECENZJAGra Gangster City od wydawnictwa GRANNA stawia graczy w roli detektywów poszukujących groźnych przestępców. Naszym zadaniem jest jednak nie tylko odgadnięcie, kto jest poszukiwanym złoczyńcą, ale również jego motywów, miejsca i narzędzia zbrodni. Posłużą nam do tego 54 karty z wizerunkami przestępców wraz z różnymi narzędziami zbrodni, miejscami oraz motywami. Podejrzane są trzy osoby: artystka, naukowiec lub zbir, możliwe przedmioty, którymi zadano obrażenia ofierze to rewolwer, nóż bądź strzykawka, przestępstwo mogło się wydarzyć w teatrze, na ulicy lub pokoju hotelowym, natomiast motywem mogą być pieniądze lub miłość. Każda z kart przedstawia podejrzanego oraz ikony symbolizujące wcześniej wspomniane dowody zbrodni. Każda karta to zupełnie inna konfiguracja wcześniej wymienionych cech, dzięki czemu żadna z kart się nie powtarza.

Każdy z graczy otrzymuje jedną kartę i ustawia ją na podstawce, aby wszyscy poza nim widzieli cechy przestępstwa. Następnie na środek stołu wykłada się trzy karty z przestępcami. Ich kombinację automatycznie możemy odrzucić z kręgu podejrzanych. Ruch gracza polega na dobraniu wierzchniej karty i przedstawieniu jej pozostałym graczom. Ich zadaniem jest porównanie cech dobranego przestępcy z postacią, której poszukujemy oraz poinformowaniu nas ile wspólnych cech mają obie karty. Dobranego przestępcę zostawiamy przed sobą w taki sposób abyśmy widzieli ile cech wspólnych ma ta karta z poszukiwanym przestępcą – na każdej ze ścianek karty jest liczba wskazująca na jedną, dwie, trzy lub brak wspólnej cechy. W trakcie kolejnych rund zwiększająca się ilość kolejnych kart i porównywania ich wspólnych cech pomoże nam w rozwiązaniu zagadki. Wygrywa gracz, który jako pierwszy prawidłowo rozpozna poszukiwaną przez siebie postać oraz jej motyw, miejsce i narzędzie zbrodni.Gra posiada bardzo proste zasady, które łatwo przyswoić nawet początkującym graczom. Ale mimo to gra może przysporzyć problemów ze znalezieniem sprawcy, szczególnie młodszym dzieciakom. Gra wymaga sporo myślenia i kombinowania. Bez wątpienia tytuł ten rozwija nawyk logicznego myślenia i łączenia faktów. Zgodnie z informacjami zawartymi na pudełku gra przeznaczona jest dla graczy od dziesiątego roku życia, jednak na naszym spotkaniu planszówkowym przy tym tytule świetnie bawiły się również nieco młodsze dzieciaki. Co prawda im zajmowało więcej czasu rozwiązanie zagadki, jednak tytuł przyjął się doskonale. Co więcej, Gangster City świetnie sprawdza się również wśród starszych graczy jako gra imprezowa, choć bardziej jako miły przerywnik od cięższych tytułów niż rozgrywka na kilka partii jedna po drugiej.

Jeżeli chodzi o jakość elementów to niestety karty pozostawiają wiele do życzenia. Karty są bardzo podatne na wyginanie. Co prawda, teoretycznie chwilę po wybraniu karta trafia na stół, jednak należy pamiętać, że jest to gra głównie dla młodszych osób, które niekoniecznie uważają na utrzymanie elementów w jak najlepszym stanie. Grafiki na kartach są raczej proste, ale miłe i przyjemne dla oka, a przede wszystkim czytelne. Ikonografia jest jasna i jej odczytywanie nie sprawia trudności. Co ważne, na nadruku na kartach póki co nie widać śladów ścierania.Gangster City to gra posiadająca bardzo proste, łatwe to opanowania zasady. Jednak mimo ich prostoty wymaga pełnego zaangażowania gracza i skupienia. Tytuł ten można polecić zarówno młodszym graczom, których chcemy wprowadzić w świat gier bez prądu, jak i starszym fanom na spotkania towarzyskie. Nie spodziewałem się zbyt wiele po tej grze i podchodziłem do niej raczej sceptycznie, jednak miło mnie zaskoczyła, a przede wszystkim sprawiła mnóstwo radości młodym graczom na spotkaniu planszówkowym. Gra jeszcze nie raz trafi na stół na naszych sesjach :)

Dziękujemy wydawnictwu GRANNA za udostępnienia egzemplarza gry do recenzji oraz na spotkania z planszówkami organizowane przez POKÓJ GEEKA.
Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń