Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zwycięstwo - recenzja - EGMONT

Rosyjska agresja na Ukrainę w każdym z nas odbiła swoje piętno. Każdy z nas w jakiś sposób przeżywał to co działo i dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nic dziwnego zatem, że znalazły się osoby, które uczucia te przelały na karty komiksu. Tak powstał zbiór komiksowych opowieści „Zwycięstwo”. Znajdziemy tutaj dziewięć mniej lub bardziej znanych historii ze wschodniego frontu. Przypomnimy sobie np. postaci fikcyjne jak „Duch Kijowa”, który napawał strachem rosyjskich lotników, zobaczymy przygodę traktorka, który holował czołg, weźmiemy udział w obronie Wyspy Węży czy też poznamy drogę kradzionej lodówki na tereny Syberii. Każda z opowieści ma inny wydźwięk, styl artystyczny, ton wydarzeń. Znajdziemy tutaj zarówno trochę baśni, fantastyki jak i realnej walki. Oczywiście każdy z komiksów ma wydźwięk propagandowy czego oczywiście należało się spodziewać po tego typu tytule. Znajdziemy tutaj propagandowe historie ku pokrzepieniu serc, obrazujące bohaterską walkę z najeźdźcą, jak i ośmies

"Anonimowa dziewczyna" Greer Hendricks, Sarah Pekkanen


"Anonimowa dziewczyna"
Greer Hendricks
Sarah Pekkanen
przełożyła Marta Faber
Wydawnictwo Zysk i S-ka
2019


Młoda Jessica Farris przypadkowo, przez swoją ciekawość, zgłasza się do badania psychologicznego. Staje się to kamieniem milowym w jej życiu – swoistą obsesją. Koordynatorką tych obserwacji jest tajemnicza doktor Shields. Jej niebywała skrupulatność i przewidywalność sytuacji stają się grą o wszystko. Zamysł kilku niewinnych pytań, za odpowiednie wynagrodzenie, przeradza się w skomplikowaną zabawę – będzie to wejście w najmniejsze zakamarki ludzkiego życia i powolna destrukcja rzeczywistości. Nic nie będzie już takie jak kiedyś. Zadawane pytania są nazbyt dogłębne, uderzają w czułe punkty, nie mają też wyznaczonej granicy moralności. Oprócz nich, pojawiają się zadania do wykonania – trudne i dziwne. W tym wszystkim najgorsza jest świadomość, że doktor Shields wie dokładnie wszystko. Zachowuje się tak, jakby znała myśli badanej 52. Na pozór spokojny test psychologiczny staje się prawdziwym horrorem. Jess popada w paranoję, nie potrafi odróżnić manipulacyjnych eksperymentów od suchej realności. Świat kreowany przez znaną Panią psycholog poplątany jest przez oszustwa i zazdrość. Komu ufać w tej chorej grze? Jak zachować zdrowy rozsądek, kiedy obsesje okazują się zabójcze?

To idealny thriller na jesienny wieczór. Klimat wykreowany przez autorów książki stoi na bardzo wysokim poziomie. Historia wciąga nieziemsko, a każda kolejna strona coraz bardziej przeraża. Czujesz się częścią tego chorego eksperymentu, zastanawiając się, niemal przy każdej przeczytanej sytuacji, co stanowi właściwe rozwiązanie, a co krępuje kłamstwem. Finałowy zwrot akcji jest soczystą wisienką na torcie i trudno go przewidzieć. Droga do końcowych stron usłana jest znakami zapytania – kto tutaj jest po dobrej stronie barykady, gdzie leży prawda, jaką obrać ścieżkę, by odnaleźć odpowiedzi na trudne pytania i wreszcie, co zrobić, by wrócić do dawnego życia? Spotkanie z doktor Shields zmienia wszystko. Ty – jako czytelnik, też poczujesz jej oddech za plecami, dlatego po lekturze „Anonimowej dziewczyny” odczujesz kaca książkowego – to gwarantuję. 

Największym plusem tego dzieła są bohaterowie, którzy skrywają mroczne tajemnice. Każdy z nich, swoim charakterem, wzbogaca książkę. Podczas lektury, mój odbiór postaci literackich wciąż ewoluował. Najpierw komuś ufałam, później miałam wrażenie, że jest kimś, kto odpowiada za całe zło, by później współczuć mu, mając nadzieję, że wyjdzie cało z tej zagmatwanej obsesji. To było dla mnie czymś imponującym – trzymanie w niepewności i ciarki na plecach do ostatniej strony! 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka. 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń