Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Smerf, który czuł się odrzucony - recenzja - EGMONT

  Kolejny tom z serii „Smerfy i świat emocji” porusza niezwykle ważny temat odrzucenia przez społeczeństwo. Głównym bohaterem historii jest Smerf Słabeuszek. Powiedzieć o nim, że jest przeciętny to dużo, nie jest on ani silny ani zwinny, nie radzi sobie w zabawach z innymi Smerfami. Dla wielu mieszkańców wioski wystarczy to, aby odrzucić go od swojej grupy, nie brać pod uwagę w planach, wyśmiewać się z niego czy ignorować. Zachowania takie doprowadzą, że zrozpaczony Słabeuszek może sprowadzić na siebie i inne Smerfy wielkie niebezpieczeństwo. Komiks w dobitny sposób pokazuje czym jest i jak wygląda odrzucenie czy nawet prześladowanie. Dowiadujemy się jaki wpływ wyśmiewanie się i szyderstwa mogą mieć wpływ na inne osoby. Jak zawsze w tej serii komiksów na końcu zawarta jest obszerna porada dla rodziców napisana przez dziecięcą psycholożkę. Zawarto w niej m.in. informacje jak rozmawiać z dzieckiem, co czuje osoba prześladowana, czym jest prześladowanie itp. Kolejny raz napiszę, że ta

"Zielony Kapelusz i jego czereda" Weronika Kurosz


"Zielony Kapelusz i jego czereda"
Weronika Kurosz
ilustracje: Monika Urbaniak
Wydawnictwo Zysk i S-ka
2019


Czy macie wrażenie, że literatura dziecięca czasem bardziej przemawia do osoby dorosłej? Jeśli tak, już teraz zapraszamy do Pokoju Geeka – gdzie co jakiś czas będą pojawiać się recenzje właśnie takich książek. Mamy dla kogo czytać – to główny argument. Kolejny jest taki, że nie są to nasze początki w tej dziedzinie – książki dla dzieci od zawsze były dla nas bardzo ważne. Oprócz recenzji, postaramy się umieszczać z czasem ciekawe zestawienia takich dzieł oraz listy tematyczne. Warto czytać – to wiemy, czytać dzieciom – trzeba! Nic nie jest lepszym lekarstwem na wszystko, od dziecięcej wyobraźni. 

Do nowego cyklu na naszym blogu zainspirowało nas Wydawnictwo Zysk i S-ka, których oferta, nakierowana na dzieci, jest niesamowicie rozbudowana i piękna. Na pierwszy ogień pójdzie „Zielony Kapelusz i jego czereda” Pani Weroniki Kurosz, z ilustracjami Pani Moniki Urbaniak. 

Wyruszamy tutaj na niesamowitą wycieczkę w świat przyrody, poznając dzikie zwierzęta. Od razu można się z nimi zaprzyjaźnić – mają świetne imiona, „ludzkie” problemy oraz ogrom pozytywnej energii. Chociaż nie chodzą do szkoły i pracy, nie mają w obowiązku wyrzucać śmieci czy wstawać rano, przy dźwiękach budzika, okazuje się, że na ich główkach spoczywa wiele innych – ważnych obowiązków. Muszą zdobywać drogocenną wiedzę, szanować bliskich, zakładać rodziny, dbać o swoje „cztery kąty”, planować przyszłość związaną z potomstwem i zdobywać jedzenie. Nie jest więc łatwo. W całym tym ich spisie zadań do zrobienia, na podium widnieje fakt, że wiele, z tego co robią, jest pożyteczne dla innych. Każdy zwierzak ma swoje miejsce i zadanie, które wpływają na funkcjonowanie całego ekosystemu. 

Dzieci zapoznają się tutaj z pięknem przyrody. Nauczą się szanować małe stworzenia. Zrozumieją, jak ważną rolę odgrywają i jak wiele mają do zrobienia, by ratować świat. Na pewno zaprzyjaźnią się z wieloma bohaterami tej książki. Nie da się ich nie lubić – to na pewno. Oprócz tego, Pani Weronika Kurosz, w bardzo przystępny sposób przemyca odpowiednie przesłania, wartościowe zachowania, które powinny być fundamentem funkcjonowania nas – ludzi. W każdym z rozdziałów znajdzie się głęboki morał. Sporo tutaj zasadniczej wiedzy – ciekawostki, po każdej historii, naprawdę wzbogacają całą książeczkę. Sama dowiedziałam się o wielu nowych faktach, o których wcześniej nie słyszałam! „Zielony Kapelusz i jego czereda” składa się z opowieści o wilku, remizie, żurawiu, żuczku leśnym, rysiu, trzmielu ziemnym, jaskółce, bocianie, wiewiórce, dzięciole dużym – do wyboru do koloru. Umieszczony na końcu książeczki quiz, mobilizuje Maluchy do skupienia swojej uwagi – co oczywiście uważam, za ogromy plus.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o pięknych ilustracjach Pani Moniki Urbaniak. Dodają niesamowitego ciepła i uroku całej książce. 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka. 


  


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń