Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Awkilonu - Krasnoludy, tom 5. Tiss z Bractwa Tarczy - recenzja

  Dzięki wydawnictwu Egmont wracamy do rozległego świata Awkilonu i do krasnoludów z Bractwa Tarczy. Krasnoludy to jedna z dominujących cywilizacyjnie ras, która jednocześnie stoi w obliczu nieustannych najazdów ze strony krwiożerczych ogrów i orków, jak również doświadcza zachłanności ludzi.  W piątym już tomie przygód tej rasy poznajemy Tiss, córkę Brahma - renomowanego wojownika, kapitana straży Bractwa Tarczy. Pomimo odwiecznej tradycji nieprzyjmowania kobiet do armii w jej rodzinnym mieście, Tiss, po tragicznym incydecnie z młodszym bratem, postanawia przełamać te bariery i spełnić swoje pragnienie o karierze w wojsku i wykazania się przed oczyma ojca. Autorzy świata Akwilonu - Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry - mistrzowsko go kreują, wypełniając bogatymi detalami i historiami. Ich talent w tworzeniu pełnych napięcia scenariuszy jest wyraźnie widoczny, a opowieść Jarry’ego o Tiss staje się inspirującym manifestem siły i determinacji. Przez cały komiks czytelnik jest wciągany w wir e

"Zielony Kapelusz i jego czereda" Weronika Kurosz


"Zielony Kapelusz i jego czereda"
Weronika Kurosz
ilustracje: Monika Urbaniak
Wydawnictwo Zysk i S-ka
2019


Czy macie wrażenie, że literatura dziecięca czasem bardziej przemawia do osoby dorosłej? Jeśli tak, już teraz zapraszamy do Pokoju Geeka – gdzie co jakiś czas będą pojawiać się recenzje właśnie takich książek. Mamy dla kogo czytać – to główny argument. Kolejny jest taki, że nie są to nasze początki w tej dziedzinie – książki dla dzieci od zawsze były dla nas bardzo ważne. Oprócz recenzji, postaramy się umieszczać z czasem ciekawe zestawienia takich dzieł oraz listy tematyczne. Warto czytać – to wiemy, czytać dzieciom – trzeba! Nic nie jest lepszym lekarstwem na wszystko, od dziecięcej wyobraźni. 

Do nowego cyklu na naszym blogu zainspirowało nas Wydawnictwo Zysk i S-ka, których oferta, nakierowana na dzieci, jest niesamowicie rozbudowana i piękna. Na pierwszy ogień pójdzie „Zielony Kapelusz i jego czereda” Pani Weroniki Kurosz, z ilustracjami Pani Moniki Urbaniak. 

Wyruszamy tutaj na niesamowitą wycieczkę w świat przyrody, poznając dzikie zwierzęta. Od razu można się z nimi zaprzyjaźnić – mają świetne imiona, „ludzkie” problemy oraz ogrom pozytywnej energii. Chociaż nie chodzą do szkoły i pracy, nie mają w obowiązku wyrzucać śmieci czy wstawać rano, przy dźwiękach budzika, okazuje się, że na ich główkach spoczywa wiele innych – ważnych obowiązków. Muszą zdobywać drogocenną wiedzę, szanować bliskich, zakładać rodziny, dbać o swoje „cztery kąty”, planować przyszłość związaną z potomstwem i zdobywać jedzenie. Nie jest więc łatwo. W całym tym ich spisie zadań do zrobienia, na podium widnieje fakt, że wiele, z tego co robią, jest pożyteczne dla innych. Każdy zwierzak ma swoje miejsce i zadanie, które wpływają na funkcjonowanie całego ekosystemu. 

Dzieci zapoznają się tutaj z pięknem przyrody. Nauczą się szanować małe stworzenia. Zrozumieją, jak ważną rolę odgrywają i jak wiele mają do zrobienia, by ratować świat. Na pewno zaprzyjaźnią się z wieloma bohaterami tej książki. Nie da się ich nie lubić – to na pewno. Oprócz tego, Pani Weronika Kurosz, w bardzo przystępny sposób przemyca odpowiednie przesłania, wartościowe zachowania, które powinny być fundamentem funkcjonowania nas – ludzi. W każdym z rozdziałów znajdzie się głęboki morał. Sporo tutaj zasadniczej wiedzy – ciekawostki, po każdej historii, naprawdę wzbogacają całą książeczkę. Sama dowiedziałam się o wielu nowych faktach, o których wcześniej nie słyszałam! „Zielony Kapelusz i jego czereda” składa się z opowieści o wilku, remizie, żurawiu, żuczku leśnym, rysiu, trzmielu ziemnym, jaskółce, bocianie, wiewiórce, dzięciole dużym – do wyboru do koloru. Umieszczony na końcu książeczki quiz, mobilizuje Maluchy do skupienia swojej uwagi – co oczywiście uważam, za ogromy plus.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o pięknych ilustracjach Pani Moniki Urbaniak. Dodają niesamowitego ciepła i uroku całej książce. 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka. 


  


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń