Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

"Niedaleko pada trup od denata" Iwona Banach


"Niedaleko pada trup od denata"
Iwona Banach
Wydawnictwo Dragon
Bielsko-Biała 2019


To moje pierwsze spotkanie z komedią kryminalną. Idealny początek znajomości, którą z wielką chęcią będę kontynuować. Bawiłam się przednio. Ciekawy wątek kryminalny, a w nim wpleciony czarny humor – imponujące zestawienie. Śmiałam się naprawdę często, co stało się argumentem, by sięgnąć po więcej książek Pani Iwony Banach. 

Podczas lektury przeniesiecie się do małego miasteczka, w którym dochodzi do serii morderstw. Miejsce to wydaje się na pozór spokojne, mieszkają tu jednak bardzo charakterystyczne osobowości. Nie sposób ich nie polubić. Ich sposób bycia, przerysowany humorem, dodaje książce wyrazu. Amelia – nadgorliwa matka, próbująca wyswatać swoją córkę za wszelką cenę, musi tutaj poradzić sobie z wyjazdem córki do swojej siostry Emilii, którą uważa za wariatkę. Magda uwielbia zaś wyróżniającą się z tłumu ciotkę. Nie przeszkadza jej fakt, że przygotowuje się ona do końca świata w spektakularny sposób. To nie przelewki – wykopane tunele, zapasy konserw, hodowle grzybów – to codzienność Emilki. Dziewczyna z chęcią wyjeżdża z rodzinnego domu, mając dość związku z Pawłem, który zbyt szybko nie poddaje się, jadąc za swoją wybranką serca. Szyki psuje mu Mikołaj, który pojawia się na horyzoncie – jest zbrodnia, jest też przystojny policjant. Nie może zabraknąć też grupy starszych pań, które wiedzą wszystko, o wszystkich w miasteczku. Każdy na swój sposób angażuje się w śledztwo. Podejrzenia pasują niemal do wszystkich. Żeby było jeszcze ciekawiej, morderca obrał sobie za cel konkretną grupę – pisarzy. Wszystko komplikują wszechobecne zabobony i oddech demona, w którego uwierzysz sam, czytając książkę. Historia wydaje się zagmatwana? Oczywiście! Taka jest, ale to psucie szyków naprawdę tutaj pasuje. Te wszystkie wyolbrzymione sytuacje i przerysowane problemy rozśmieszają do łez. W tym wszystkim prym wiedzie czarny humor. Magda trafia na trupa w mieszkaniu ciotki, ale czy odczuwa ewidentny dyskomfort? Nie! Z zapałem angażuje się w ową sprawę. W jakiej książce, znajdziecie motyw zabójczego sernika? Czy słyszeliście kiedyś o sposobach na koniec świata? – Pani Gadżet otworzyłaby szeroko oczy ze zdziwienia, jak wiele trików potrafi Emilia. By poznać te tajniki wiedzy, sięgnijcie po książkę „Niedaleko pada trup od denata”. 

Podczas lektury miałam luźne skojarzenia do serialu „Kochane kłopoty”, który ubóstwiam. Jeśli jesteście jego fanami, myślę, że w ciemno możecie łapać książkę do ręki. Życzę Wam cudownej lektury. 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Dragon. 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń