Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Star Wars. Wielka Republika: Koniec Jedi - recenzja - EGMONT

  „Koniec Jedi” to trzeci tom serii, która ma miejsce w czasach Wielkiej Republiki. Zawsze interesował mnie ten okres ponieważ historie w nim zawarte muszą przynieść nam coś nowego. Nie mamy tutaj czerpania garściami motywów z filmów i powielania znanych już historii. Pierwsze pięć zeszytów zawartych w tomie to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z pierwszej i drugiej części eventu, w których obserwujemy walkę Jedi z Nihilami. Walce podkreślmy niełatwej, bo od początku tego tomu Jedi mają mnóstwo kłopotów, walka nie należy do najprostrzych, a dodatkowo każdy z bohaterów musi walczyć z własnymi słabościami. Dzieje się tutaj naprawdę wiele, mamy sporo akcji i walki co pasuje do głównej linii fabularnej. Scenarzysta nie pozwala nam się nudzić (i dobrze) ani na chwilę, jesteśmy w ciągłym biegu bez ani chwili wytchnienia. Ten ciągły bieg bez chwili odpoczynku udziela się również głównym bohaterom, ciągła walka i stan zagrożenia ukazuje ich cechy, których wcześniej nie znaliśmy i ukazuje ich

Idefiks i Nieugięci: W tej dzielnicy żadnej łaciny! - EGMONT - recenzja

 


Nie będę ukrywał, że jako młodszy widz niejednokrotnie siadałem przed telewizorem i z zapartym tchem oglądałem przygody dwójki bitnych Galów. W późniejszym czasie doszły do tego komiksy ze wspomnianymi jegomościami w roli głównej. Co prawda do tych przygód zaglądam już rzadziej (chyba czas to zmienić), jednak gdy zobaczyłem, że wydawnictwo EGMONT wyda w Polsce serię opowiadającą o przygodach pieska Idefiksa, wiedziałem, że muszę ją przeczytać.

Seria „Idefiks i Nieugięci” opowiada nam o przygodach zwierzęcej ekipy zamieszkującej Lutecję. Zamieszkującą to mało powiedziane, bowiem ekipa ta jest ostatnim ruchem oporu przeciwko rzymskim najeźdźcom. W skład drużyny poza tytułowym bohaterem wchodzą dwa psy Fryga i Rygoriks, kocica Przechera, gołąb Astmatiks oraz okazyjnie sowa Nocolotiks. Akcja odbywa się na dwa lata przed spotkaniem Idefiksa z Asteriksem i Obeliskiem.

Pierwszy tom zawiera trzy historie, które łącznie zajmują sześćdziesiąt osiem stron. I od razu trzeba przyznać, że są to strony zapełnione klimatem pierwotnej serii. Zarówno styl graficzny jak i humor zawarty w opisanych przygodach pięknie wkomponuje się w znany nam już świat. Dużym plusem i zaskoczeniem dla mnie (w sumie przed rozpoczęciem lektury nie zastanawiałem się nad tym) był fakt, że nasi bohaterowie walczą ze zwierzęcymi a nie ludzkimi przeciwnikami. Ewidentną zaletą jest również różnorodność charakterów bohaterów komiksów. I to zarówno tych po stronie Galii jak i Rzymu.


Jeżeli chodzi o akcję to dzieje się naprawdę dużo. Od pierwszych stron każdej z historii nie ma czasu na dłużyznę, akcja toczy się praktycznie non stop, a krótkie wstępy wprowadzające w fabułę nie rozciągają się w nieskończoność. Każdy element jest idealnie wyważony. Każdy ma pewnie świadomość, że jest to tytuł przeznaczony głównie dla młodszego czytelnika. Nie zmienia to jednak faktu, że ci starsi, którzy wczytywali się kiedyś w przygody Asteriksa i Obeliksa również będą się świetnie bawić.

Pierwszy tom serii „Idefiks i Nieugięci” był dla mnie świetną odskocznią od komiksów superbohaterskich, które czytam na co dzień oraz małym powrotem do dzieciństwa. Co prawda nie spotkałem tutaj dwójki dobrze znanych mi Galów, jednak styl i klimat bezbłędnie wkomponowuje się w ten świat. Czekam na kolejne tomy przygód zwierzęcej ekipy.

 [Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń