Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Smerf, który czuł się odrzucony - recenzja - EGMONT

  Kolejny tom z serii „Smerfy i świat emocji” porusza niezwykle ważny temat odrzucenia przez społeczeństwo. Głównym bohaterem historii jest Smerf Słabeuszek. Powiedzieć o nim, że jest przeciętny to dużo, nie jest on ani silny ani zwinny, nie radzi sobie w zabawach z innymi Smerfami. Dla wielu mieszkańców wioski wystarczy to, aby odrzucić go od swojej grupy, nie brać pod uwagę w planach, wyśmiewać się z niego czy ignorować. Zachowania takie doprowadzą, że zrozpaczony Słabeuszek może sprowadzić na siebie i inne Smerfy wielkie niebezpieczeństwo. Komiks w dobitny sposób pokazuje czym jest i jak wygląda odrzucenie czy nawet prześladowanie. Dowiadujemy się jaki wpływ wyśmiewanie się i szyderstwa mogą mieć wpływ na inne osoby. Jak zawsze w tej serii komiksów na końcu zawarta jest obszerna porada dla rodziców napisana przez dziecięcą psycholożkę. Zawarto w niej m.in. informacje jak rozmawiać z dzieckiem, co czuje osoba prześladowana, czym jest prześladowanie itp. Kolejny raz napiszę, że ta

Wiedźmin Ronin Tom 1 - Recenzja - Egmont

 


Pamiętam gdy za dzieciaka czytałem książki Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Geralta z Rivii. Byłem zachwycony i po prostu wciągnąłem się w ten świat. Do tego doszedł serial oparty na opowiadaniach. I tak, wiem ten serial był pomyłką, nie byliśmy gotowi na tworzenie tego „dzieła”, jednak wtedy mi to nie przeszkadzało. Najważniejszy był fakt, że mamy coś więcej ze świata Wiedźmina. Wtedy nawet przez głowę nie przeszła mi myśl jak to uniwersum się rozrośnie. Kolejne książki, gry, nowy serial, komiksy. Marka stała się tak popularna i rozchwytywana, że Geralt zawitał nawet w nowej krainie wzorowanej na feudalnej Japonii. Ronin bo o tym komiskie mowa został właśnie wydany w Polsce przez EGMONT.

Nie zmienia się jedno, Geralt jest w ciągłej podróży. Aktualnie podąża śladami Yuki onna – Panią śniegu. Sprawa jest poważna, ponieważ Yuki porwała córkę Wiedźmina. W jakim celu? Nie wiadomo, jednak zagrożenie jest poważne, ponieważ znaną praktyką Pań śniegu jest zamiana porwanych dzieci w demony. Podczas swojej pogoni Geralt spotyka różne postaci, od których dostaje zlecenie na potwory. I jak to w tym świecie bywa, nigdy do końca nie wiadomo, kto tutaj naprawdę jest tym potworem.

Zabierając się za czytanie tego komiksu oczywistym wydawało mi się, że autorzy zaserwują nam zestaw stworów z kultury Japońskiej. Tak też się stało i jest to zdecydowanie najciekawszy element tych opowieści.  Jest to powiew świeżości, coś zupełnie nowego. Widząc nowe maszkary nie wiemy czego się spodziewać, jak potwór zaatakuje itp. Dla mnie świetna sprawa. Tym bardziej, że na końcu tomu znajduje się bestiariusz, w którym opisano wszystkie poznane w komiksie potwory. Genialna prawa.


Historie zawarte w pierwszym tomie, mimo, że przeniesione do innego świata mają klimat Wiedźmina. Mianowicie, chodzi o zachwanie Geralta oraz wspomniany wcześniej motyw „kto tu jest tak naprawdę potworem”. Mimo przeniesienia wydarzeń w realia feudalnej Japonii, mamy ten trzon, który charakteryzuje Białego Wilka i jego podejście do faktycznego zła. Opowieści mogłyby być jednak bardziej rozbudowane, często niewiele się dzieje, miałem wrażenie, że część kadrów to po prostu zapychacze, które nic nie wnoszą.

Warstwa wizualna to kwestia gustu. Mi grafiki nie przypadły do gustu, to zupełnie nie mój styl. Mam świadomość, że wielu osobom taka estetyka odpowiada, a nawet zachwyca. Mi jednak niestety momentami te rysunki wręcz przeszkadzały w lekturze tego tytułu. Na pochwałę zasługuje warstwa techniczna, mianowicie komiks czyta się od tyłu, z prawej do lewej strony jak japońskie mangi. Zabieg dodaje klimatu przy lekturze.

„Wiedźmin Ronin” nie jest pozbawiony wad. Mamy trochę zapychaczy, które niewiele wnoszą, grafiki to kwestia sporna, można by wrzucić tutaj więcej akcji. Jednakże trzon wiedźmińskiego klimatu jest zachowany, poznajemy nowe stworzenia no i ten bestiariusz na końcu komiksu. Mimo kilku rzeczy, które mnie „uwierały” z chęcią przeczytam kolejny tom i poznam dalszą część tej historii.

 

 [Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń