Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Takeshi 3 Pałac Umarłych" Maja Lidia Kossakowska

   Maja Lidia Kossakowska - „Takeshi 3 Pałac Umarłych”     Seria o Takeshim składa się z trzech powieści: „Cień śmierci”, „Taniec Tygrysa” i „Pałac Umarłych”. Ostatnia część została wydana po tragicznej śmierci autorki w 2022 roku. Tym samym losy głównych bohaterów nie zostały rozstrzygnięte a zakończenie pozostaje otwarte.     Tym, co najbardziej przyciąga do prozy Mai Lidii Kossakowskiej jest jej oryginalny, bogaty i przepiękny styl pisania. Powiedzieć, że autorka maluje słowem jak malarz farbami to jak nie powiedzieć nic. Wielokrotnie byłam zachwycona tym jak wspaniałe, nasycone i żywe obrazy powstają w mojej głowie. Na podstawie mojego skromnego doświadczenia z polską fantastyką mogę powiedzieć, że seria o Takeshim jest absolutnie unikatowa.  Nie sposób przyrównać tę serię do czegokolwiek innego, Nadal nie mogę wyjść z podziwu jak pięknie można opisać zwykłą rzeź, masakrę lub pospolite mordobicie. Na tle powieści, w których akcja rwie do przodu a narracja skupia się na opisie faktó

Świat Akwilonu "Krasnoludy" i "Elfy" - recenzja - EGMONT"Krasnoludy" i "Elfy" to dwie serie komiksowe z Świata Akwilonu, które zdobyły popularność na francuskim rynku. Oba tytuły prezentują różne aspekty fantastycznego świata i mają swoje unikalne cechy.

Wydawnictwo ma w planie wydawanie kolejnych tomów, a każdy kolejny opowiadać ma historię innego klanu należącego do tej samej rasy.


Pierwszy tom "Krasnoludów" zapewnia prostą, ale niebanalną i mocną opowieść o tytułowym bohaterze, Redwinie, który na skutek pochopnych wyborów podążał błędną ścieżką. To historia pełna ciemnych stron życia bohatera, która skupia się na jego perypetiach i trudnościach w świecie krasnoludów. Twórcy, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, budują tu obszerny świat, który z pewnością zaskoczy czytelników. Redwyn jest postacią, która nie może znaleźć swojego miejsca w społeczeństwie krasnoludów, co nadaje historii mroczny i gorzki ton. Przyglądając się jego życiu, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego bohater jest zgorzkniały i niezadowolony z własnych wyborów. Fabuła wciąga nas w głąb świata krasnoludów i umożliwia lepsze poznanie tej rasy. Warty podkreślenia na pewno jest, zawarty na końcu opowieści, swoisty “plot twist” - rację miał jednak ten, który był posądzany o tchórzostwo.

Rysunki w komiksie są na dobrym i solidnym poziomie. Na wyróżnienie zasługują, moim zdaniem, pewne oryginalne koncepty, jak np. krasnolud chirurg.
Natomiast seria o "Elfach" skupia się na kryminalnej historii, której centralnym punktem są Niebieskie Elfy związane z żywiołem wody. Pierwszy tom, zatytułowany "Kryształ Niebieskich Elfów", prezentuje dwie kobiece bohaterki, Lanawynę i Vaalannę. Lanawyna, podróżując z Turinem, staje przed zagadką morderstw w elfickim mieście Ennlya. Natomiast Vaalanna szuka swojego przeznaczenia, które wiąże się z tajemniczym kryształem. Obie bohaterki przechodzą przez niesamowite przygody, a ich losy zapewne się skrzyżują. Jean-Luc Istin jako scenarzysta umiejętnie nakreśla polityczno-społeczne tło i rozbudowuje świat, w którym toczy się fabuła. Mimo że seria korzysta z klasycznych elementów fantasy, autor stara się wprowadzić intrygujące elementy, które trzymają czytelnika w napięciu.

Z dwóch powyższych komiksów - do gustu bardziej przypadła mi do gustu historia o krasnoludach, ale co do rysunków - zdecydowanie tom o elfach.


Obie serie prezentują solidne światotwórstwo, które jest stopniowo ukazywane czytelnikowi wraz z fabułą. Mimo że początki mogą pachnieć gatunkowymi stereotypami, obie opowieści są intrygujące i obiecujące. "Krasnoludy" skupiają się na indywidualnych perypetiach bohatera, podczas gdy "Elfy" oferują ciekawą mieszankę kryminału.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń