Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Star Wars. Wielka Republika: Koniec Jedi - recenzja - EGMONT

  „Koniec Jedi” to trzeci tom serii, która ma miejsce w czasach Wielkiej Republiki. Zawsze interesował mnie ten okres ponieważ historie w nim zawarte muszą przynieść nam coś nowego. Nie mamy tutaj czerpania garściami motywów z filmów i powielania znanych już historii. Pierwsze pięć zeszytów zawartych w tomie to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z pierwszej i drugiej części eventu, w których obserwujemy walkę Jedi z Nihilami. Walce podkreślmy niełatwej, bo od początku tego tomu Jedi mają mnóstwo kłopotów, walka nie należy do najprostrzych, a dodatkowo każdy z bohaterów musi walczyć z własnymi słabościami. Dzieje się tutaj naprawdę wiele, mamy sporo akcji i walki co pasuje do głównej linii fabularnej. Scenarzysta nie pozwala nam się nudzić (i dobrze) ani na chwilę, jesteśmy w ciągłym biegu bez ani chwili wytchnienia. Ten ciągły bieg bez chwili odpoczynku udziela się również głównym bohaterom, ciągła walka i stan zagrożenia ukazuje ich cechy, których wcześniej nie znaliśmy i ukazuje ich

Batman Detective Comics. Tom 6. Droga do Zagłady - EGMONT

 


          ,,Batman Detective Comics. Tom 6. Droga do Zagłady” to zbiór historii opublikowanych pierwotnie w zeszytach ,,Batman. Detective Comics” 1028-1033. Całość rozgrywa się po Wojnie Jokera. Event ten czytałem w amerykańskich zeszytówkach, więc niejako ,,cofam się”; jednakowoż z ciekawością sięgnąłem po niniejsze wydanie, by sprawdzić jak Christopher Nakano (w obecnie wydawanych komiksach pełniący rolę burmistrza Gotham) doszedł do swojej funkcji.

         Cały tom to mini-antologia (taki charakter od dawna ma ,,Detective Comics”), ale w tym wypadku wszystkie historie są ze sobą ściśle powiązane. Mamy – wymienionego już – byłego policjanta Christophera Nakano, który w Wojnie Jokera stracił... partnera i oko, a teraz pragnie zostać burmistrzem, by oczyścić Gotham z zamaskowanych złoczyńców... i bohaterów (zgrany motyw raz po raz powracający w komiksach o superbohaterach); wtóruje mu tajemniczy złoczyńca Zwierciadło; na scenie pojawia się także Hush, planujący skrzywdzić Batmana poprzez zabicie członków Bat-Rodziny. Do rozwiązania problemów, Bruce'owi potrzebny będzie syn Damian. Mamy więc także motyw ojcostwa Batmana – całkiem przyzwoicie napisany.


          Za scenariusze tego runu odpowiada Peter J. Tomasi i widać, że doskonale zna się on na swoim fachu. Dobrze i płynnie napisane scenariusze, zazębiające się wątki, dobre operowanie superbohaterskimi motywami, nawiązania do mitologii Batmana oraz uniwersum DC (świetnie było spotkać Harveya Bullocka; zwłascza, że dopiero skończyłem oglądać ,,Gotham” - ale o tym pewnie w innym tekście). Tak, z relacją ojciec-syn też sobie poradził.

          Tomasiemu towarzyszyli jednak różni rysownicy. Dla przykładu - Nicola Scott to top notch, choć jego kreska może wydawać się nieco obła. Kenneth Rocafort, z kolei rysuje bardziej ,,ostro”, ,,szkicowo”... Każda odsłona historii nieco się więc różni w warstwie wizualnej.

 

          Jeżeli ktoś śledzi przygody Batmana w języku polskim – niech nie waha się przed zakupem niniejszego tomu; świetne rozszerzenie Wojny Jokera. Do scenariusza oraz do rysunków nie można mieć większych zarzutów. Całość okraszają jeszcze ,,filmowe” okładki Lee Barmejo.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom!

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń