Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Takeshi 3 Pałac Umarłych" Maja Lidia Kossakowska

   Maja Lidia Kossakowska - „Takeshi 3 Pałac Umarłych”     Seria o Takeshim składa się z trzech powieści: „Cień śmierci”, „Taniec Tygrysa” i „Pałac Umarłych”. Ostatnia część została wydana po tragicznej śmierci autorki w 2022 roku. Tym samym losy głównych bohaterów nie zostały rozstrzygnięte a zakończenie pozostaje otwarte.     Tym, co najbardziej przyciąga do prozy Mai Lidii Kossakowskiej jest jej oryginalny, bogaty i przepiękny styl pisania. Powiedzieć, że autorka maluje słowem jak malarz farbami to jak nie powiedzieć nic. Wielokrotnie byłam zachwycona tym jak wspaniałe, nasycone i żywe obrazy powstają w mojej głowie. Na podstawie mojego skromnego doświadczenia z polską fantastyką mogę powiedzieć, że seria o Takeshim jest absolutnie unikatowa.  Nie sposób przyrównać tę serię do czegokolwiek innego, Nadal nie mogę wyjść z podziwu jak pięknie można opisać zwykłą rzeź, masakrę lub pospolite mordobicie. Na tle powieści, w których akcja rwie do przodu a narracja skupia się na opisie faktó

Batman Detective Comics. Tom 6. Droga do Zagłady - EGMONT

 


          ,,Batman Detective Comics. Tom 6. Droga do Zagłady” to zbiór historii opublikowanych pierwotnie w zeszytach ,,Batman. Detective Comics” 1028-1033. Całość rozgrywa się po Wojnie Jokera. Event ten czytałem w amerykańskich zeszytówkach, więc niejako ,,cofam się”; jednakowoż z ciekawością sięgnąłem po niniejsze wydanie, by sprawdzić jak Christopher Nakano (w obecnie wydawanych komiksach pełniący rolę burmistrza Gotham) doszedł do swojej funkcji.

         Cały tom to mini-antologia (taki charakter od dawna ma ,,Detective Comics”), ale w tym wypadku wszystkie historie są ze sobą ściśle powiązane. Mamy – wymienionego już – byłego policjanta Christophera Nakano, który w Wojnie Jokera stracił... partnera i oko, a teraz pragnie zostać burmistrzem, by oczyścić Gotham z zamaskowanych złoczyńców... i bohaterów (zgrany motyw raz po raz powracający w komiksach o superbohaterach); wtóruje mu tajemniczy złoczyńca Zwierciadło; na scenie pojawia się także Hush, planujący skrzywdzić Batmana poprzez zabicie członków Bat-Rodziny. Do rozwiązania problemów, Bruce'owi potrzebny będzie syn Damian. Mamy więc także motyw ojcostwa Batmana – całkiem przyzwoicie napisany.


          Za scenariusze tego runu odpowiada Peter J. Tomasi i widać, że doskonale zna się on na swoim fachu. Dobrze i płynnie napisane scenariusze, zazębiające się wątki, dobre operowanie superbohaterskimi motywami, nawiązania do mitologii Batmana oraz uniwersum DC (świetnie było spotkać Harveya Bullocka; zwłascza, że dopiero skończyłem oglądać ,,Gotham” - ale o tym pewnie w innym tekście). Tak, z relacją ojciec-syn też sobie poradził.

          Tomasiemu towarzyszyli jednak różni rysownicy. Dla przykładu - Nicola Scott to top notch, choć jego kreska może wydawać się nieco obła. Kenneth Rocafort, z kolei rysuje bardziej ,,ostro”, ,,szkicowo”... Każda odsłona historii nieco się więc różni w warstwie wizualnej.

 

          Jeżeli ktoś śledzi przygody Batmana w języku polskim – niech nie waha się przed zakupem niniejszego tomu; świetne rozszerzenie Wojny Jokera. Do scenariusza oraz do rysunków nie można mieć większych zarzutów. Całość okraszają jeszcze ,,filmowe” okładki Lee Barmejo.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom!

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń