Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

Asteriks: Imperium Smoka - recenzja - EGMONT

 


W kinach na dobre zagościł już najnowszy film o przygodach dwóch odważnych Galów. Nic dziwnego, że równocześnie z nim w nasze ręce trafia komiksowa pozycja adaptująca filmowe wydarzenia. Z tym komiksowością to trochę się zagalopowałem ponieważ nie uświadczymy tutaj ani jednego dymka z tekstem. Zamiast tego mamy serię grafik z tekstem opisującym bieżące wydarzenia i dialogi.

Jeżeli chodzi o fabułę to mamy tutaj adaptację filmu, no może niepełną ponieważ nie wszystkie wydarzenia udało się zmieścić na łamach „komiksu”. Jednak główny motyw próby zdobycia władzy w Chinach przez złego Deng Tsin Quina, wyprawa Asteriksa i Obeliksa na ratunek Cesarzowej oraz wtrącenie się w konflikt Cezara.  Fabuła i akcja nie należą do najgorszych, jednakże trzeba powiedzieć wprost, że do tych najbardziej znanych i lubianych tytułów z serii nie mają podejścia. Nie zmienia to jednak faktu, że tytuł czytało się nie najgorzej i na pewno nie męczyłem się w trakcie lektury.  Niestety humor, z którym mamy tutaj styczność nie jest najwyższych lotów. Szkoda, bo jakby nie patrzeć komiksy z tej serii zawsze potrafiły wywołać uśmiech na twarzy. Dodajmy do tego dziwny zabieg jakim było ograniczenie czasu i mocy działania magicznego napoju. Oczywiście jest to nawiązanie do wspomnianego wcześniej filmu. Szczerze nie mam pojęcia jaki to miało cel i sens.

Jeżeli chodzi o warstwę graficzną to raczej nie mogę się do niczego przyczepić. Mamy tutaj dobrze wyglądające grafiki, które nawiązują do tradycyjnego stylu serii. Warstwa wizualna jest zdecydowanie zaletą tego tytułu.

„Imperium Smoka” nie jest pozbawiony wad co widać w trakcie lektury. Na pewno mogę polecić ten komiks dla młodszych czytelników, jestem pewien, że będą się bawić wyśmienicie i zainteresuje ich opowiedziana tutaj historia. Starsi, obeznani z serią odbiorcy zapewne poczują niedosyt.

[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń