Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

Świat Akwilonu. Magowie, tom 3. Altherat - recenzja



 Trzeci tom serii Świat Akwilonu: Magowie, poświęcony postaci Altherata, to historia, która przyciąga swoją mroczną aurą i złożoną fabułą. Jean-Luc Istin i Vladimir Krstić stworzyli opowieść pełną konfliktów i napięć, której bohaterem jest Altherat – potężny nekromanta zmuszony do służby jako nadworny czarodziej okrutnego króla Goddricka. Władca marzy o podboju całej Yrlanii, a Altherat, związany z nim magiczną więzią, nie może uwolnić się od swojego przeznaczenia. Wykonuje polecenia monarchy, choć w głębi serca marzy o zemście i wolności.

Sytuacja bohatera komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zostaje fałszywie oskarżony o morderstwo. Rozpoczyna się dynamiczna i pełna zwrotów akcji opowieść, w której Altherat stara się odkryć, kto stoi za intrygą, i dlaczego ktoś tak bardzo pragnie jego upadku. Początek historii może wydawać się chaotyczny – wątki zmieniają się szybko, a motyw morderstwa, będący kluczowy, wchodzi do gry stosunkowo późno. Jednak z czasem fabuła nabiera spójności, a czytelnik wciąga się w intrygę i dynamiczny rozwój wydarzeń.

Altherat to wyjątkowo intrygująca postać. Jego wewnętrzne rozterki między obowiązkiem wobec tyranicznego króla a własnymi pragnieniami nadają tej historii głębi. To bohater pełen emocji, tragiczny, a jednocześnie fascynujący – jego walka o wolność i godność jest poruszająca i wiarygodna. Twórcy zadbali o to, by jego charakter był wielowymiarowy i odróżniał się na tle innych postaci z uniwersum Świata Akwilonu.

Choć fabuła jest wciągająca, trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre wątki zostały potraktowane zbyt skrótowo (co jest typowe dla pięćdziesięcio stronicowych akwilońskich zeszytów) . Historia Altherata aż prosi się o rozbudowanie – wydaje się, że materiału wystarczyłoby na dwie osobne części, co pozwoliłoby na głębsze rozwinięcie zarówno relacji bohatera z królem, jak i tajemnic związanych z jego przeszłością. Mam jednak nadzieję, że Altherat jeszcze powróci w kolejnych odsłonach serii, bo jego postać ma ogromny potencjał.

Warstwa graficzna, jak zawsze w przypadku tej serii, stoi na solidnym poziomie. Vladimir Krstić doskonale oddaje mroczny klimat opowieści – pełen cierpienia, intryg i walki o przetrwanie. Rysunki bitew imponują swoją dynamiką i rozmachem, a nastrojowe tła nadają całej historii kinowego charakteru.

Świat Akwilonu: Magowie: Altherat to dobra pozycja dla fanów mrocznej fantasy, która dostarcza zarówno emocji, jak i refleksji. Choć niepozbawiona drobnych niedoskonałości, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Dziękuję Wydawnictwu Egmont za możliwość zapoznania się z tym tomem – to kolejny dowód na to, że seria Świata Akwilonu ma w sobie coś wyjątkowego, co przyciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć… Która to już moja recenzja z tego świata?... ;-)

Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń