Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Furia Wikingów - Daniel Komorowski - wydawnictwo Replika

Furia Wikingów - Daniel Komorowski - Recenzja


Świat i historia Wikingów od wielu lat rozbudza fantazje, czy to u czytelników książek, graczy czy też fanów filmów temat ten zawsze wzbudza zainteresowanie. Sam należę do grona osób, które z chęcią poznają kolejne przygody nordyckich wojowników, przygody pełne bezwzględnej i krwawej walki, wiary i honoru. Dlatego z radością przyjąłem fakt, że dane mi będzie zrecenzować książkę autorstwa Daniela Komorowskiego.

„Furia Wikingów” to w zasadzie trzy główne wątki stale przeplatające się ze sobą. Pierwszy z nich mówi nam o losach Ragnara – króla Duńczyków, człowieka, który dobrze i sprawiedliwie rządzi swoim ludem. Drugi wątek to losy Ivara, ulubionego syna króla Danii, wspaniałego wojownika, który kocha walkę i zabijanie, jest świetnym taktykiem i strategiem. Trzeci zaś przedstawia nam Sigurda, najstarszego syna Ragnara, przyszłego następcę tronu, który żyje wciąż w cieniu ulubieńca ojca i stara się udowodnić swoją wartość. Mimo, że wszystkie trzy wątki wciąż się ze sobą łączą i splatają to te trzy postacie wyróżniają się w gąszczu pozostałych osobowości. Szczególnie ciekawy dla mnie był motyw walki między dwoma braćmi o uznanie króla – Sigórd wciąż chciał udowodnić, że będzie godnym następcą swego ojca, Ivar zaś robił wszystko, aby pokazać swoją wyższość nad starszym bratem. Rodziły się z tego ciekawe sytuacje, które nie pozwoliły nudzić się ani na chwilę. Zresztą nie tylko ten spór daje kolorytu tej książce, „Furia Wikingów” pełna jest walki, śmierci, zdrad i polityki co daje bardzo dobry efekt.

Jeżeli już o walce mowa to muszę, po prostu muszę wspomnieć o jej opisach. Autor genialnie zobrazował co dzieje się na polu walki, po prostu czuć tu tryskającą krew, widać rozpłatane ciała wojowników, a furia walczących jest nieustannie odczuwalna na kolejnych stronach powieści.

Kolejną wielką zaletą książki Daniela Komorowskiego jest to w jaki sposób przedstawił Wikingów. Zazwyczaj ludy nordyckie przedstawiane są jako banda bezmyślnych troglodytów, która nie pragnie niczego innego jak śmierć innych i łupów wojennych. Nie mówi się o tym, że Wikingowie byli świetnymi rzemieślnikami czy handlarzami i prowadzili owocne wymiany handlowe z wieloma narodami. W tej książce od samego początku widać, że autor podszedł tutaj w zupełny inny sposób niż większość autorów. Zgadza się, mamy tutaj wojów zawsze chętnych do walki, gotowych na śmierć i odejście z orężem w ręku na wieczną ucztę, jednak jednocześnie jest to lud dobrze zorganizowany, inteligentny, z rozwiniętą gospodarką i polityką nie polegającą tylko i wyłącznie na podbojach.

„Furia Wikingów” nie jest pozbawiona wad, jednak są one przyćmiewane przez mnogość ciekawych i wyrazistych postaci, kapitalne opisy walk oraz wciągający świat i przedstawioną historię. Czas spędzony przy tej książce był czystą przyjemnością.

Dziękujemy wydawnictwu Replika za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Seria "Furia Wikingów":
1) "Furia wikingów"
2) "Gniew Północy"
3) "Potęga zemsty"

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń