Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

Furia Wikingów - Daniel Komorowski - wydawnictwo Replika

Furia Wikingów - Daniel Komorowski - Recenzja


Świat i historia Wikingów od wielu lat rozbudza fantazje, czy to u czytelników książek, graczy czy też fanów filmów temat ten zawsze wzbudza zainteresowanie. Sam należę do grona osób, które z chęcią poznają kolejne przygody nordyckich wojowników, przygody pełne bezwzględnej i krwawej walki, wiary i honoru. Dlatego z radością przyjąłem fakt, że dane mi będzie zrecenzować książkę autorstwa Daniela Komorowskiego.

„Furia Wikingów” to w zasadzie trzy główne wątki stale przeplatające się ze sobą. Pierwszy z nich mówi nam o losach Ragnara – króla Duńczyków, człowieka, który dobrze i sprawiedliwie rządzi swoim ludem. Drugi wątek to losy Ivara, ulubionego syna króla Danii, wspaniałego wojownika, który kocha walkę i zabijanie, jest świetnym taktykiem i strategiem. Trzeci zaś przedstawia nam Sigurda, najstarszego syna Ragnara, przyszłego następcę tronu, który żyje wciąż w cieniu ulubieńca ojca i stara się udowodnić swoją wartość. Mimo, że wszystkie trzy wątki wciąż się ze sobą łączą i splatają to te trzy postacie wyróżniają się w gąszczu pozostałych osobowości. Szczególnie ciekawy dla mnie był motyw walki między dwoma braćmi o uznanie króla – Sigórd wciąż chciał udowodnić, że będzie godnym następcą swego ojca, Ivar zaś robił wszystko, aby pokazać swoją wyższość nad starszym bratem. Rodziły się z tego ciekawe sytuacje, które nie pozwoliły nudzić się ani na chwilę. Zresztą nie tylko ten spór daje kolorytu tej książce, „Furia Wikingów” pełna jest walki, śmierci, zdrad i polityki co daje bardzo dobry efekt.

Jeżeli już o walce mowa to muszę, po prostu muszę wspomnieć o jej opisach. Autor genialnie zobrazował co dzieje się na polu walki, po prostu czuć tu tryskającą krew, widać rozpłatane ciała wojowników, a furia walczących jest nieustannie odczuwalna na kolejnych stronach powieści.

Kolejną wielką zaletą książki Daniela Komorowskiego jest to w jaki sposób przedstawił Wikingów. Zazwyczaj ludy nordyckie przedstawiane są jako banda bezmyślnych troglodytów, która nie pragnie niczego innego jak śmierć innych i łupów wojennych. Nie mówi się o tym, że Wikingowie byli świetnymi rzemieślnikami czy handlarzami i prowadzili owocne wymiany handlowe z wieloma narodami. W tej książce od samego początku widać, że autor podszedł tutaj w zupełny inny sposób niż większość autorów. Zgadza się, mamy tutaj wojów zawsze chętnych do walki, gotowych na śmierć i odejście z orężem w ręku na wieczną ucztę, jednak jednocześnie jest to lud dobrze zorganizowany, inteligentny, z rozwiniętą gospodarką i polityką nie polegającą tylko i wyłącznie na podbojach.

„Furia Wikingów” nie jest pozbawiona wad, jednak są one przyćmiewane przez mnogość ciekawych i wyrazistych postaci, kapitalne opisy walk oraz wciągający świat i przedstawioną historię. Czas spędzony przy tej książce był czystą przyjemnością.

Dziękujemy wydawnictwu Replika za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Seria "Furia Wikingów":
1) "Furia wikingów"
2) "Gniew Północy"
3) "Potęga zemsty"

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń