Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

"Gniew Północy" Daniel Komorowski

 


"Gniew Północy"
Daniel Komorowski
Wydawnictwo Replika

„Gniew Północy” to druga część sagi o Ivarze i jego rodzinie. Poznajemy go jeszcze lepiej poprzez dalsze rozwijanie jego genialnej strony taktyka, ale też poprzez nowe wątki jego relacji z Amirą. Książka jest bardzo dobra i świetnie się ją czyta, jednak szkopuł jest jeden. To nie jest powieść historyczna, jak niektórzy o niej mówią. Jest tutaj za dużo nieścisłości historycznych, by tak o niej mówić, więc ja wolę ją kategoryzować jako fikcję historyczną.

Akcja dzieje się dokładnie tuż po pierwszej części i widzimy przygotowania wikingów Ragnara do odwetu na atak Karola Wielkiego. Przygotowania idą bardzo sprawnie, a wojownicy chcą pokazać, że nikt nie ma prawa atakować ich ziemi. Pragną odwetu i złota, zemsty i krwi. Nic ich nie powstrzyma przed zdobyciem tego wszystkiego, a pokaz starannego przygotowania się do walk jest pokazem doświadczenia i wiedzy wikingów. Ich natura całkowicie się różni od zachodu, co tym bardziej czyni z nich groźnych i niebezpiecznych przeciwników o czym przekonują się Frankowie.

Ivar poprzez relację z Amirą interesująco się rozwija w książce, powoli objawia się nam on jako przywódca i lider wszystkich wikingów.  Jego charyzma, okrucieństwo i chęć wygrania każdej walki, są czymś niesamowitym i hipnotyzującym dla czytelnika. Dodatkowo poprzez kontakt z kobietą, do której powoli coś czuje, poznajemy jego nową stronę, która tylko bardziej go dopełnia i tworzy obraz człowieka pełnego nienawiści i agresji, ale też czasami prostego i słabego, jeśli chodzi o wyrażanie swoich uczuć do osób ważnych dla niego. Cierpią przez to inni bohaterowie, których mamy tutaj mniej od Halfdan czy Ragnar, jednak mam nadzieję na ich większy rozwój w kolejnych książkach, a przynajmniej jednego z nich.

Podsumowując, autor świetnie kreuje wikingów jako nieustraszonych i potężnych ludzi. Gardzą słabeuszami, ufają sile i podstępom. Jednak sami też nie są krystaliczni, mają swój rodzaj honoru i miłości do rodziny. To niestety prowadzi do zdrad ze strony jakiej się nie spodziewają. Książkę polecam fanom przygód wikingów i ich początków najazdów na państwa zachodu. Jest to świetnie zaprezentowane i czekam na więcej.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Replika

Seria "Furia Wikingów":
1) "Furia wikingów"
2) "Gniew Północy"
3) "Potęga zemsty"

 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń