Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

Wojna Jokera, tom 2 - EGMONT

 


„Wojna Jokera” to kontynuacja historii opisanej w komiksie „Ich mroczne plany”. Gotham jest w rozsypce, Joker przejął majątek Bruce’a i prowadzi tytułową wojnę przeciwko Batmanowi i najbliższym mu osobom. Bat-rodzina ma nie lada problem, bowiem Joker sięga nie tylko do przemocy fizycznej ale również tej psychicznej, dotykając ich największych słabości.

Akcja w albumie rozwija się powoli, pierwsze strony to ponowne wprowadzenie i opis sytuacji w Gotham. Dopiero po kilkudziesięciu stronach wzrasta tempo wydarzeń. I to do tego stopnia, że naprawdę warto przebrnąć początek, który mnie osobiście trochę zmęczył. Ale jak już wspomniałem później jest już tylko lepiej. Wisienką na torcie (a może i truskawką ;) ) jest wielka bitwa pomiędzy przestępcami pod wodzą Jokera oraz Bat-rodziną. Ostateczna walka prowadzona jest naprawdę w niezłym tempie, a jej skutki mogą zaskoczyć. Ale nie tylko akcja się tu liczy, ponieważ sama historia jest niesztampowa, wciąga i zaskakuje swoim rozmachem. Kolejne strony komiksu były przeze mnie dosłownie pochłaniane, a każdy kolejny kadr, każdy dialog powodował, że miałem ochotę na więcej i więcej. Zdecydowanie jest to jedna z najciekawszych komiksowych historii czytanych przeze mnie w ostatnim czasie. Przyjemność z poznawania albumu potęgują świetne grafiki, które w pełni oddają klimat oraz dynamikę wydarzeń. 

Do zalet albumu należy zaliczyć jeszcze dwie kwestie. Pierwsza z nich to mnóstwo odniesień do klasycznych wydarzeń z uniwersum Mrocznego Rycerza. Co ważne te są wplecione tak, że brak znajomości, czy może kojarzenia tych wydarzeń nie wpłynie negatywnie na odbiór komiksu, za to zagorzali fani poczują się usatysfakcjonowani. Druga to wprowadzenie nowych, bardzo ciekawych postaci do świata Batmana. Mowa tu głównie o nowej dziewczynie Jokera – Punchline oraz Clownhunterze.

Album „Wojna Jokera” mimo topornego, męczącego początku to kawał naprawdę dobrego komiksu. Przebrnięcie przez pierwsze strony wprowadza nas w ciekawą historię pełną akcji, którą czyta się z przyjemnością.

 Dziękuję Wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

https://www.facebook.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/GalaktykaCzytelnika

https://www.instagram.com/egmont_polska/
https://www.instagram.com/swiatkomiksu

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń