Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Perswazje - Jane Austen - recenzja - Zysk i S-ka

  Właśnie przypomniała mi się pewna rozmowa w pracy, podczas której wypowiedziałem - ,,Jak możesz nie znać Jane Austen?!” . Wredne? Pyszałkowate? Nie wiem. Wiem natomiast, że Jane Austen ma gwarantowane miejsce wśród największych pisarzy. Urodzona w 1775, a zmarła w 1817 r. autorka ,,Dumy i uprzedzenia” to postać tak ikoniczna, że sportretowano ją nawet w campowych ,,Legends of Tomorrow” (swoją drogą - ten serial właśnie się zakończył i w najbliższej przyszłości nie omieszkam poświęcić mu paru zdań). Jak to stało, że znów mówimy o madame Jane i jej ostatniej powieści - ,,Perswazje”? Ano Netflix w bieżącym roku te dzieło zekranizował (oglądał ktoś?). Jak widać, zestawienie Jane Austen z Mickiem “Heatwavem” Rorym wcale nie jest aż tak absurdalne; popkultura raz po raz sięga po kulturę wysoką (może to i dobrze?). Ja netfliksowej wersji nie oglądałem i nie zamierzam, ale z przyjemnością przeczytałem oryginał (i już tutaj dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za mój recenzencki egzemplarz <3)

Kaczogród - Pierścień Mumii - EGMONTKolekcjonowania "Kaczogrodu" ciąg dalszy - w moje ręce trafił zbiór komiksów Carla Barksa z lat 1942-1944 zatytułowany "Pierścień mumii". Powrotu do przeszłości nie odmawiam - przejdźmy zatem do lektury.

W środku znajdziemy 14 komiksów - tym razem trafiły się nieco dłuższe historie, jak komiks tytułowy (28 stron) czy "Złoto piratów" (aż 64 strony!), będący ciekawą reinterpretacja "Wyspy skarbów" z gościnnym występem Czarnego Piotrusia. Resztę w znakomitej większości stanowią dziesięciostronicówki, oparte przede wszystkim na oddziaływaniu Donald-siostrzeńcy, z "Zakutym kaczorem" na czele (to już jest klasyk). I ciągle bawią nawet po tylu latach, chociaż w trakcie czytania ciągle po głowie chodzi mi stare tłumaczenie z tygodnika "Kaczor Donald" i nieraz nostalgia podpowiada, że było jakby lepsze, ale to kwestia mocno subiektywna. Na pewno bawiłem się przednio czytając ponownie te same historie po ponad 20 latach, więc to chyba najlepsza rekomendacja. Kolekcjonuję zatem dalej, kto jeszcze się nie zapoznał - polecam gorąco. Tym razem było bardzo ciężko wybrać, ale podaję dla porządku: Top 3: "Zakuty kaczor", "Mistrz sprzedaży detalicznej", "Leć, Donald, leć".

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń