Przejdź do głównej zawartości

Polecane

“Catwoman. Samotne Miasto” - recenzja - EGMONT

“Jedna z najpełniejszych, tętniących życiem i najlepiej przemyślanych opowieści z Gotham City w ostatnim czasie… potencjalny współczesny klasyk”. - SKTCHD “Kiedy komiks naprawdę działa, jest w nim nienamacalna magia… czułem ją przez całą lekturę tego cudownego komiksu. 10/10” - Comics Bookcase Za “najlepszy, osadzony w Gotham, komiks ostatnich lat” ,dzieło Chianga uznał także Michał Chudoliński z Gotham w Deszczu (wspominał o tym w wywiadzie dla nas - Wywiad z Michałem Chudolińskim ) Ja, na wstępie, przyznam - “Catwoman. Samotne Miasto” to komiks bardzo dobry… ale z tym “współczesnym klasykiem” czy “10/10” bym nie przesadzał. ;-) Cliff Chiang to ciekawy autor, który przemierzył drogę… zasadniczo odwrotną do innych twórców. Zaczynał jako zastępca redaktora DC Comics… by zostać ilustratorem. “Catwoman. Samotne Miasto” to w pełni jego dzieło - sam przygotował scenariusz, dialogi oraz rysunki. Od tego ostatniego może rozpocznijmy - rysunki Chianga są na wysokim poziomie; miło patrzyło się

W jakiej kolejności oglądać filmy i Seriale z Gwiezdnych Wojen?

 

W jakiej kolejności oglądać filmy Star Wars?W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale z gwiezdnych wojen? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z gwiezdną sagą ale również fani tej epickiej serii. Oto krótki przewodnik, w którym przedstawię Ci różne propozycje kolejności oglądania produkcji Star Wars. Przygotuj popcorn, znajdź wygodne miejsce i „Niech moc będzie z Tobą”!

Jedna saga, kilka wariantów

Zaczynając jakąkolwiek serię filmów wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej kolejności filmów nie stanowi większego problemu. W przypadku Gwiezdnych Wojen jest to błędne myślenie. No bo któż mógł się spodziewać, że w pierwszej kolejności zostaną wydane części IV-VI, następnie I-III i ostatecznie (jak na razie ) VII-IX.

Z tego też powodu powstały dyskusje na temat tego w jakiej kolejności te filmy oglądać, tak aby jak najpełniej poczuć klimat sagi oraz zbyt wcześnie nie zdradzić ważnych szczegółów. W ten sposób powstały, trzy najpopularniejsze warianty: dwa najbardziej oczywiste czyli kolejność wydania filmu oraz kolejność chronologiczna oraz tzw. „Porządek Maczety”.


Kolejność wydania

Obejrzenie filmów Gwiezdnych Wojen zgodnie z kolejnością wydania to klasyczne podejście, które pozwala na doświadczenie sagi w taki sposób, w jaki widzowie poznawali ją na przestrzeni lat. Wadą tego wariantu jest fakt, że nie poznajemy wydarzeń zgodnie z ich chronologią ora. Za to do ogromnych zalet należy fakt, że słynne „Ja jestem Twoim ojcem” pada zanim poznamy historię młodego Anakina. Dlatego też kolejność wydania polecałbym w szczególności widzom, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać tego uniwersum.

Darth Vader w Star Wars: Imperium Kontratakuje


Etap 1: Oryginalna trylogia

Epizod IV: Nowa nadzieja

Epizod V: Imperium kontratakuje

Epizod VI: Powrót Jedi


Etap 2: Prequele

Epizod I: Mroczne widmo

Epizod II: Atak klonów

Epizod III: Zemsta Sithów


Etap 3: Sequele

Epizod VII: Przebudzenie Mocy

Epizod VIII: Ostatni Jedi

Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie

 

 Kolejność chronologiczna

Oglądanie filmów Gwiezdnych Wojen zgodnie z kolejnością chronologiczną pozwala widzom na zrozumienie rozwoju fabuły i postaci od początku do końca. Nie polecałbym tej kolejności nowym odbiorcom, ponieważ nie uświadczymy tutaj efektu zaskoczenia wynikającego z fabuły „Imperium kontratakuje”.

Etap 1: Prequele

Epizod I: Mroczne widmo

Epizod II: Atak klonów

Epizod III: Zemsta Sithów


Etap 2: Oryginalna trylogia

Epizod IV: Nowa nadzieja

Epizod V: Imperium kontratakuje

Epizod VI: Powrót Jedi


Etap 3: Sequele

Epizod VII: Przebudzenie Mocy

Epizod VIII: Ostatni Jedi

Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie

 

Porządek Maczety

Kolejność Machete ma na celu ukazanie rozwoju postaci Anakina Skywalkera / Dartha Vadera oraz Luke'a Skywalkera, jednocześnie zachowując niespodzianki fabularne. Oglądanie filmów w tej kolejności pozwala widzom na pełniejsze zrozumienie motywacji postaci i ich przemian, a także wprowadza ciekawy kontrast między światami prequeli a oryginalnej trylogii. Oto kolejność oglądania w tym wariancie:


Epizod IV: Nowa nadzieja

Epizod V: Imperium kontratakuje

Epizod II: Atak klonów

Epizod III: Zemsta Sithów

Epizod VII: Przebudzenie Mocy

Epizod VIII: Ostatni Jedi

Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie

Usunięto tutaj epizod I, który niewiele wnosi do fabuły i rozwoju postaci. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy poznać również fabułę serialu Wojny Klonów, w których pojawia się Darth Maul – jeden z bohaterów pierwszego epizodu.

 

Filmy spin-off i seriale

Gwiezdne Wojny to jednak nie tylko Saga Skywalkerów. Na te olbrzymie uniwersum składają się również filmy poboczne i seriale, które rozbudowują historię odległej galaktyki. Kolejność ich oglądania również ma ogromne znaczenie, ponieważ często łączą się one fabularnie oraz nawiązują do innych tytułów z tego świata. Warto na to zwrócić uwagę, tak aby nie poznać zbyt wcześnie istotnych informacji, dla fabuły wcześniejszych produkcji.

Serial animowany Parszywa Zgraja

Kolejność obejrzenia spin-off i seriali

Przed epoką prequeli

1.      Opowieści Jedi


Między prequelami i oryginałami

1.    1. Wojny klonów (film animowany): Oglądaj po Epizodzie II
2.      Wojny Klonów (serial animowany): Oglądaj między Epizodem II i III
3.      Parszywa Zgraja: Oglądaj poo Epizodzie III
4.      Solo: A Star Wars Story: Oglądaj po Epizodzie III, przed Epizodem IV
5.      Obi-Wan Kenobi: Oglądaj przed Epizodem IV.
6.      Gwiezdne Wojny Rebelianci
7.      Andor
8.      Rogue One: Oglądaj przed Epizodem IV


Między oryginałami i sequelami

1   Mandalorianin: Oglądaj po Epizodzie VI, przed Epizodem VII.
2.      Księga Boby Fetta
3.      Gwiezdne Wojny: Ruch oporu

 

Podsumowanie

W jakiej kolejności oglądać filmy z Gwiezdnych Wojen? Wybór zależy od twoich preferencji i tego, jak bardzo chcesz zgłębić uniwersum. Możesz wybrać kolejność chronologiczną, fabularną, "machete" albo stworzyć własną mieszankę, uwzględniając także seriale i spin-offy. Ważne jest, aby bawić się dobrze i cieszyć się podróżą przez galaktykę odległą o wiele lat świetlnych.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń