Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Inna historia Uniwersum DC - recenzja

 


John Ridley w pięciu tomach opowieściach zawartych w „Innej historii Uniwersum DC” opisuje jedne z najbardziej rozpoznawalnych momentów momentów w historii komiksów DC. Nie będą zdradzał Wam o jakie wydarzenia chodzi, żeby nie psuć niespodzianki. Wydawałoby się, że to nic szczególnego, jednak to co odróżnię te historie to fakt, że przedstawione są z perspektywymniej znanych postaci jak np. Black Lighting czy Renee Montoya.

Każda z pięciu opowieści przedstawia historię innego bohatera w różnych okresie historii Ameryki.

Pierwsza opowieść to wydarzenia z lat 1972-1995 przedstawiona z perspektywy Black Lightninga. Druga bohaterka to Karen Beecher-Duncan wraz z mężem Malem Duncanem oraz wydarzenia z lat 1970-1989. Trzecia historia to wydarzenia widziane oczyma Katany w latach 1983 – 1996. Następnie Renee Montoya i lata 1992 – 2007 i wreszcie piąta postać, Thunder i jej historia z lat 1981 – 2010.

Należy tutaj wspomnieć, że każda z tych postaci wywodzi się z grupy społecznej dyskryminowanej w latach, w których odgrywają ię konkretne historie. Mamy tutaj ciekawe spjrzenie na ich problemy oraz poznajemy znany już nam świat z ich perspektywy.

„Inna historia Uniwersum DC” to tytuł, który zapewne nie każdemu przypadnie do gustu. Trzeba od razu wspomnieć, że nie jest to typowy komiks z dymkami, a opowieść graficzna, gdzie każdy z bohaterów prowadzi swoją obszerną narrację, pisuje wydarzenia widziane na kolejnych kartach. Mi ten styl przypadł do gustu i z przyjemnością poznawałem kolejne wydarzenia,

Mocno smaczku i klimatu dodaje fakt, że John Ridlej otulił te opowieści nie tylko znanymi wydarzeniami z komiksów DC, ale również prawdziwymi wydarzeniami z naszej historii jak np. afera Watergate.


Należy również wspomnieć o bardzo ciekawych i estetycznych grafikach, które uzupełniają warstwę tekstową przedstawionych historii. Całośc prezentuje się naprawdę dobrze i ciekawie.

„Inna historia Uniwersum DC” to tytuł naprawdę ciekawy tytuł, zupełnie inny od historii ze świata DC, które do tej pory miałem okazję poznać. Tak jak już pisałem, nie każdemu przypadnie d gustu, jednak zdecydowanie warto go poznać.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń