Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Awkilonu - Krasnoludy, tom 5. Tiss z Bractwa Tarczy - recenzja

  Dzięki wydawnictwu Egmont wracamy do rozległego świata Awkilonu i do krasnoludów z Bractwa Tarczy. Krasnoludy to jedna z dominujących cywilizacyjnie ras, która jednocześnie stoi w obliczu nieustannych najazdów ze strony krwiożerczych ogrów i orków, jak również doświadcza zachłanności ludzi.  W piątym już tomie przygód tej rasy poznajemy Tiss, córkę Brahma - renomowanego wojownika, kapitana straży Bractwa Tarczy. Pomimo odwiecznej tradycji nieprzyjmowania kobiet do armii w jej rodzinnym mieście, Tiss, po tragicznym incydecnie z młodszym bratem, postanawia przełamać te bariery i spełnić swoje pragnienie o karierze w wojsku i wykazania się przed oczyma ojca. Autorzy świata Akwilonu - Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry - mistrzowsko go kreują, wypełniając bogatymi detalami i historiami. Ich talent w tworzeniu pełnych napięcia scenariuszy jest wyraźnie widoczny, a opowieść Jarry’ego o Tiss staje się inspirującym manifestem siły i determinacji. Przez cały komiks czytelnik jest wciągany w wir e

Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona "Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona" to najnowsza pozycja z serii komiksów opartych na mitologii greckiej, wydana przez Egmont.

Recenzowaliśmy już wybrane poprzednie tomy:
https://www.pokojgeeka.pl/2022/04/swiat-mitow-odyseja-egmont.html

https://www.pokojgeeka.pl/2022/07/swiat-greckich-mitow-inspirowa-i-nadal.html


W tej fascynującej książce, czytelnicy mają okazję poznać dwa porywające mity, które łączy świat podziemi rządzony przez groźnego boga Hadesa.


Pierwszą opowiadaną historią jest mit o Demeter i Persefonie. Podziemnym światem rządzi mroczny bóg Hades i jego małżonka Persefona, bogini porwana spod opieki matki, Demeter. Demeter, bogini urodzaju i rolnictwa, zrozpaczona porwaniem córki, przestaje troszczyć się o wzrost roślin, co prowadzi do suszy i głodu na ziemi. Wkraczając w spór między bóstwami, Zeus podejmuje próbę znalezienia kompromisu między matką a mężem Persefony… kompromisu, który spowodował, że zmieniają się nam pory roku. ;-)


Drugi z mitów skupia się na Orfeuszu, synu Kaliope - królowej muz oraz Apolla. Orfeusz był niezwykłym geniuszem muzyki i poezji, a jego lira, dar boga Apolla, potrafiła oczarować każdego. Jego miłość do urzekająco pięknej nimfy Eurydyki natrafia na dramatyczną sytuację, gdy ta zostaje ukąszona przez węża i umiera. Orfeusz, ogarnięty rozpaczą, podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanej z krainy Hadesu, używając swoich niezwykłych umiejętności muzycznych. Prawie mu się udaje, no, ale… 

Ostatni kadr z Eurydyką jest naprawdę kapitalny. Warto jeszcze dodać, że autor wybrał tę wersję mitu, która wprowadza wątek homoseksualny na zakończenie…


Autorzy komiksu, Clotilde Bruneau (scenariusz) i Diego Oddi (rysunki), doskonale oddają atmosferę mitów, przenosząc czytelników w fascynujący świat starożytnej Grecji. Ich wcześniejsza praca nad serią „Świat Mitów” zdobyła uznanie, co czyni tę pozycję równie obiecującą. Fabuły są naprawdę dobrze zaadaptowane; to samo mogę powiedzieć o rysunkach. Nie jest to może szczyt komiksu europejskiego, ale nie o to też w tej serii chodzi…


…Dodatkowym atutem serii jest bowiem opracowanie naukowe, które dogłębnie analizuje filozoficzne aspekty prezentowanych mitów oraz ich znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest znany francuski filozof i publicysta Luc Ferry, co gwarantuje wysoki poziom intelektualny i kulturowy każdej opowieści.


“Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona” to zdecydowanie lektura godna uwagi dla miłośników mitologii greckiej, zarówno tych, którzy są już zaznajomieni z tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po bogatym dziedzictwie antycznej mitologii. Komiks to świetna nowoczesna forma, by w sposób przyjemny i przystępny zapoznać się (lub odświeżyć sobie) mitologię grecką - jeden z filarów naszej kultury.

Dziękuję Egmontowi za udostępniony do recenzji tom.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń