Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona



 "Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona" to najnowsza pozycja z serii komiksów opartych na mitologii greckiej, wydana przez Egmont.

Recenzowaliśmy już wybrane poprzednie tomy:
https://www.pokojgeeka.pl/2022/04/swiat-mitow-odyseja-egmont.html

https://www.pokojgeeka.pl/2022/07/swiat-greckich-mitow-inspirowa-i-nadal.html


W tej fascynującej książce, czytelnicy mają okazję poznać dwa porywające mity, które łączy świat podziemi rządzony przez groźnego boga Hadesa.


Pierwszą opowiadaną historią jest mit o Demeter i Persefonie. Podziemnym światem rządzi mroczny bóg Hades i jego małżonka Persefona, bogini porwana spod opieki matki, Demeter. Demeter, bogini urodzaju i rolnictwa, zrozpaczona porwaniem córki, przestaje troszczyć się o wzrost roślin, co prowadzi do suszy i głodu na ziemi. Wkraczając w spór między bóstwami, Zeus podejmuje próbę znalezienia kompromisu między matką a mężem Persefony… kompromisu, który spowodował, że zmieniają się nam pory roku. ;-)


Drugi z mitów skupia się na Orfeuszu, synu Kaliope - królowej muz oraz Apolla. Orfeusz był niezwykłym geniuszem muzyki i poezji, a jego lira, dar boga Apolla, potrafiła oczarować każdego. Jego miłość do urzekająco pięknej nimfy Eurydyki natrafia na dramatyczną sytuację, gdy ta zostaje ukąszona przez węża i umiera. Orfeusz, ogarnięty rozpaczą, podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanej z krainy Hadesu, używając swoich niezwykłych umiejętności muzycznych. Prawie mu się udaje, no, ale… 

Ostatni kadr z Eurydyką jest naprawdę kapitalny. Warto jeszcze dodać, że autor wybrał tę wersję mitu, która wprowadza wątek homoseksualny na zakończenie…


Autorzy komiksu, Clotilde Bruneau (scenariusz) i Diego Oddi (rysunki), doskonale oddają atmosferę mitów, przenosząc czytelników w fascynujący świat starożytnej Grecji. Ich wcześniejsza praca nad serią „Świat Mitów” zdobyła uznanie, co czyni tę pozycję równie obiecującą. Fabuły są naprawdę dobrze zaadaptowane; to samo mogę powiedzieć o rysunkach. Nie jest to może szczyt komiksu europejskiego, ale nie o to też w tej serii chodzi…


…Dodatkowym atutem serii jest bowiem opracowanie naukowe, które dogłębnie analizuje filozoficzne aspekty prezentowanych mitów oraz ich znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest znany francuski filozof i publicysta Luc Ferry, co gwarantuje wysoki poziom intelektualny i kulturowy każdej opowieści.


“Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona” to zdecydowanie lektura godna uwagi dla miłośników mitologii greckiej, zarówno tych, którzy są już zaznajomieni z tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po bogatym dziedzictwie antycznej mitologii. Komiks to świetna nowoczesna forma, by w sposób przyjemny i przystępny zapoznać się (lub odświeżyć sobie) mitologię grecką - jeden z filarów naszej kultury.

Dziękuję Egmontowi za udostępniony do recenzji tom.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń