Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Mitów. Jazon i Złote Runo - recenzja

  Grecka mitologia, pełna niezwykłych epopei, wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów, od wieków inspiruje i uczy. Seria „Świat Mitów” przenosi nas w świat tych fascynujących opowieści, prezentując je w formie komiksowej. Najnowszy tom tej serii skupia się na historii Jazona. To mistrzowska adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Historia zaczyna się, gdy Jazon, prawowity następca tronu królestwa Jolkos, jako jedyny ocalał z masakry, którą na jego braciach przeprowadził zdrajca Pelias, jego wuj. Matka Jazona ukryła go, a chłopiec dorastał pod opieką najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Chiron uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej. Po osiągnięciu pełnoletności Jazon odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i postanawia wypełnić swoje przeznaczenie. Jednak jego wuj Pelias zastawia na niego pułapkę, zmuszając młodego herosa do podjęcia się niebezpiecznej misji zdobycia złotego runa – skarbu bezcenne

Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona "Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona" to najnowsza pozycja z serii komiksów opartych na mitologii greckiej, wydana przez Egmont.

Recenzowaliśmy już wybrane poprzednie tomy:
https://www.pokojgeeka.pl/2022/04/swiat-mitow-odyseja-egmont.html

https://www.pokojgeeka.pl/2022/07/swiat-greckich-mitow-inspirowa-i-nadal.html


W tej fascynującej książce, czytelnicy mają okazję poznać dwa porywające mity, które łączy świat podziemi rządzony przez groźnego boga Hadesa.


Pierwszą opowiadaną historią jest mit o Demeter i Persefonie. Podziemnym światem rządzi mroczny bóg Hades i jego małżonka Persefona, bogini porwana spod opieki matki, Demeter. Demeter, bogini urodzaju i rolnictwa, zrozpaczona porwaniem córki, przestaje troszczyć się o wzrost roślin, co prowadzi do suszy i głodu na ziemi. Wkraczając w spór między bóstwami, Zeus podejmuje próbę znalezienia kompromisu między matką a mężem Persefony… kompromisu, który spowodował, że zmieniają się nam pory roku. ;-)


Drugi z mitów skupia się na Orfeuszu, synu Kaliope - królowej muz oraz Apolla. Orfeusz był niezwykłym geniuszem muzyki i poezji, a jego lira, dar boga Apolla, potrafiła oczarować każdego. Jego miłość do urzekająco pięknej nimfy Eurydyki natrafia na dramatyczną sytuację, gdy ta zostaje ukąszona przez węża i umiera. Orfeusz, ogarnięty rozpaczą, podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanej z krainy Hadesu, używając swoich niezwykłych umiejętności muzycznych. Prawie mu się udaje, no, ale… 

Ostatni kadr z Eurydyką jest naprawdę kapitalny. Warto jeszcze dodać, że autor wybrał tę wersję mitu, która wprowadza wątek homoseksualny na zakończenie…


Autorzy komiksu, Clotilde Bruneau (scenariusz) i Diego Oddi (rysunki), doskonale oddają atmosferę mitów, przenosząc czytelników w fascynujący świat starożytnej Grecji. Ich wcześniejsza praca nad serią „Świat Mitów” zdobyła uznanie, co czyni tę pozycję równie obiecującą. Fabuły są naprawdę dobrze zaadaptowane; to samo mogę powiedzieć o rysunkach. Nie jest to może szczyt komiksu europejskiego, ale nie o to też w tej serii chodzi…


…Dodatkowym atutem serii jest bowiem opracowanie naukowe, które dogłębnie analizuje filozoficzne aspekty prezentowanych mitów oraz ich znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest znany francuski filozof i publicysta Luc Ferry, co gwarantuje wysoki poziom intelektualny i kulturowy każdej opowieści.


“Świat Mitów. Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona” to zdecydowanie lektura godna uwagi dla miłośników mitologii greckiej, zarówno tych, którzy są już zaznajomieni z tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po bogatym dziedzictwie antycznej mitologii. Komiks to świetna nowoczesna forma, by w sposób przyjemny i przystępny zapoznać się (lub odświeżyć sobie) mitologię grecką - jeden z filarów naszej kultury.

Dziękuję Egmontowi za udostępniony do recenzji tom.


[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń