Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Mitów. Jazon i Złote Runo - recenzja

  Grecka mitologia, pełna niezwykłych epopei, wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów, od wieków inspiruje i uczy. Seria „Świat Mitów” przenosi nas w świat tych fascynujących opowieści, prezentując je w formie komiksowej. Najnowszy tom tej serii skupia się na historii Jazona. To mistrzowska adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Historia zaczyna się, gdy Jazon, prawowity następca tronu królestwa Jolkos, jako jedyny ocalał z masakry, którą na jego braciach przeprowadził zdrajca Pelias, jego wuj. Matka Jazona ukryła go, a chłopiec dorastał pod opieką najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Chiron uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej. Po osiągnięciu pełnoletności Jazon odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i postanawia wypełnić swoje przeznaczenie. Jednak jego wuj Pelias zastawia na niego pułapkę, zmuszając młodego herosa do podjęcia się niebezpiecznej misji zdobycia złotego runa – skarbu bezcenne

Gun Honey Tom 1 - recenzja

 


Na co dzień moim pierwszym wyborem odnośnie tematyki komiksów, które czytam to Super Hero lub historie ze świata Kaczogrodu. Dlatego też moja decyzja o poznaniu historii Gun Honey nie był zbyt oczywista, a raczej nawet nieoczywista.

Coś jednak skłoniło mnie do zapoznania się z tym tytułem. Czy było warto?

Gun Honey opowiada o Joannie Tan – handlarzu bronią, a może właściwszym określeniem byłoby przemytniku bronią, która w związku ze swoją działalnością i wielkimi umiejętnościami skupia swoją uwagę nie tylko u typów spod ciemnej gwiazdy, ale również u służb rządów USA. Mimo niechęci do tych drugich, nieoczekiwany zwrot akcji przy jednym ze zleceń sprawi, że Joanna będzie musiała przełamać swoje antypatie do władzy.

Jeżeli chodzi o fabułę Gun Honey to mimo, że początkowo wydaje się być prosta i banalna to zwroty akcji i kolejne wydarzenia potrafią zaskoczyć. Historia jest dynamiczna, mamy tutaj dużo akcji i choć samych scen walki i strzelanin nie mamy tutaj zbyt wiele to komiks w żaden sposób na tym nie traci. Autor przełożył ponad walkę ciekawą i dynamiczną historię co wyszło bardzo dobrze. Warto wspomnieć o kilku mocnych zwrotach akcji, które dodały całej historii rumieńców i powodowały, że z jeszcze większą przyjemnością czytałem ten komiks. Charles Ardai wykonał tutaj kawał naprawdę dobrej roboty.

Czytając komiks Gun Honey zastanawiałem się nad kwestią nagości tu występującej. Jest jej całkiem sporo, jednak poza chyba jednym wyjątkiem nie stwierdziłem wciskania jej na siłę. Sceny te wręcz pasowały do persony głównej bohaterki, jej wizualizacji. Wydawało się to naturalne patrząc na stylizację Joanny, a sytuacje, w których ta nagość występowała w większości wypadków były „zgrabnie” wpasowane do opowiadanej historii. Wspominam o tym, ponieważ stanowi to wyrazisty element historii, a nie każdemu tego typu sceny mogą odpowiadać.

Również od strony wizualnej komiks bardzo dobrze się prezentuje. Zarówno grafiki jak i kolory pasują do charakteru komiksu i tonu wydarzeń przedstawionych na kolejnych stronach. Gdy widzimy wydarzenia na jachcie mamy jasną paletę, wszystko wydaje się wręcz pełne słońca. Zupełnie inaczej jest gdy są przedstawione wydarzenia z mrocznej przeszłości głównej bohaterki czy podczas pościgów w opuszczonych, ciemnych miejscach. Z kart Gun Honey aż wylewa się panujący tam pył, kurz i mrok. Naprawdę graficznie komiks prezentuje się bardzo dobrze.

Gun Honey bardzo mnie zaskoczył, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Z chęcią poznam kolejne losy bohaterki, a i nie powiedziane, że z chęcią częściej sięgnę po tego typu tytuły.

[Współpraca reklamowa] Komiks został przekazany bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont, Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii. Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępniony do recenzji tom.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń