Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Smerf, który czuł się odrzucony - recenzja - EGMONT

  Kolejny tom z serii „Smerfy i świat emocji” porusza niezwykle ważny temat odrzucenia przez społeczeństwo. Głównym bohaterem historii jest Smerf Słabeuszek. Powiedzieć o nim, że jest przeciętny to dużo, nie jest on ani silny ani zwinny, nie radzi sobie w zabawach z innymi Smerfami. Dla wielu mieszkańców wioski wystarczy to, aby odrzucić go od swojej grupy, nie brać pod uwagę w planach, wyśmiewać się z niego czy ignorować. Zachowania takie doprowadzą, że zrozpaczony Słabeuszek może sprowadzić na siebie i inne Smerfy wielkie niebezpieczeństwo. Komiks w dobitny sposób pokazuje czym jest i jak wygląda odrzucenie czy nawet prześladowanie. Dowiadujemy się jaki wpływ wyśmiewanie się i szyderstwa mogą mieć wpływ na inne osoby. Jak zawsze w tej serii komiksów na końcu zawarta jest obszerna porada dla rodziców napisana przez dziecięcą psycholożkę. Zawarto w niej m.in. informacje jak rozmawiać z dzieckiem, co czuje osoba prześladowana, czym jest prześladowanie itp. Kolejny raz napiszę, że ta

Gdzie boją się iść bogowie - Angus Watson - Fabryka SłówKażda historia ma swój koniec. Przyszedł również czas na zwieńczenie przygód plemienia Wotan i Owslanek. Po tych wszystkich perypetiach ciekaw byłem jaki finał autor zaserwuje swoim bohaterom.

Ale zanim do zakończenia doszło, Angus Watson zaserwował czytelnikom wiele atrakcji. Trzeba na samym wstępie powiedzieć, że „Gdzie boją się iść bogowie” bardziej przypomina pierwszy tom trylogii. Bryluje tu więc motyw wędrówki, ucieczki i natłoku różnych przygód. I podobnie jak w „Umrzesz kiedy umrzesz” autor nie daje nam ani chwili na oddech, dzieje się dużo, walki, pościgi i śmierć towarzyszą nam przez całą podróż. I daje to świetny efekt, ponieważ non stop czujemy na karku presję zagrożenia i uciekającego czasu. Mamy świadomość, że każda zła decyzja bohaterów może zniweczyć cały plan. Książkę czyta się naprawdę dobrze i lekko, aż tak dobrze, że nie zauważamy kiedy pochłonęliśmy kolejne rozdziały. Spodziewałem się jednak, że ostateczne starcie przebiegnie w wolniejszym tempie, że odczuję tutaj podniosłość chwili i wydarzenia. Niestety zawiodłem się, a finał trwał wcale nie dłużej niż inne walki i bitwy stoczone w podróży Wotan. Jest to dla mnie jedyna wada tego tomu, niestety bardzo bolesna. Nie zmienia to jednak faktu, że zakończenie w kilku momentach mnie zaskoczyło, fakt ten trochę koi ból jaki zadał mi finał.

Ci którzy czytali recenzję poprzednich tomów zwrócili zapewne uwagę, że mocny nacisk kładę na rozwój bohaterów tej historii. Ma na to głównie wpływ to, że w „Umrzesz kiedy umrzesz” postaci wydawały mi się strasznie płaskie i bez charakteru. Po przeczytaniu trylogii widać jak mocno zmienili się bohaterowie, jak duży wpływ miały na nich przygody, które przeżyli, śmierć bliskich oraz zagrożenie ich życia. Naprawdę, każdy z nich stał się kimś wyjątkowym. Z grupy przeciętniaków, których ciężko darzyć szacunkiem, powstała ekipa charakternych i niepowtarzalnych postaci. Dla samej obserwacji rozwoju bohaterów warto zapoznać się z trylogią „Na zachód od zachodu”.

„Gdzie boją się iść bogowie” to kontynuacja wspaniałej przygody, która niczym nie odbiega od poprzednich tomów. Wartka akcja, walki, bitwy i rozwój poznanych bohaterów to główne zalety całej trylogii. Czytanie jej sprawiło mi wielką przyjemność. Niestety zakończenie tej historii okazało się dla mnie zbyt mało podniosłe i proste. Jednak nie wpływa to na fakt, że trzeci tom trylogii zasługuje na Waszą uwagę i mogę go z czystym sercem polecić.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń