Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności - recenzja

Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności to zaskakująca, ale w pełni udana mieszanka dwóch światów – disneyowskich kaczek i superbohaterskiego multiwersum. Jason Aaron, uznany scenarzysta komiksów, zgrabnie nawiązuje do klasyków Carla Barksa i Dona Rosy, tworząc opowieść pełną ukłonów w stronę fanów zarówno kaczkych przygód, jak i Marvela. To ciekawy eksperyment, który, choć mógł wydawać się ryzykowny, ostatecznie wypada świetnie. Fabuła koncentruje się na Dziesięciocentówce Nieskończoności – niezwykłym artefakcie, który prowadzi Sknerusa przez różne alternatywne rzeczywistości. W każdej z nich McKwacz spotyka swoje alternatywne wersje, a całość prowadzi do typowo superbohaterskiego starcia. Historia jest prosta, dynamiczna i lekka, ale jednocześnie dostarcza mnóstwa frajdy dzięki licznym odniesieniom do klasyki i nostalgicznej atmosferze. Warstwa wizualna to absolutny majstersztyk. Pięciu artystów stworzyło spójne, kolorowe i szczegółowe ilustracje, które świetnie oddają kli...

"Mój książę" Julia Quinn

 


Recenzja przedpremierowa.

No dobra – ogarnął mnie romansowy szał. Nie jest to jakieś noworoczne postanowienie, ale naszła mnie ochota na spotkanie z taką właśnie twórczością. Idealna na taką zachciankę okazała się książka „Mój książę”. Ogarnięta romansem historycznym pochłonęłam najpierw film, później książkę, co zdarza mi się robić coraz częściej. I tutaj – papierowa wersja wysuwa się na prowadzenie, może nie ewidentnie, ale subtelnie.

Bardzo lubię wtopić się w miłosną historię osadzoną w ciekawych realiach. Nie wiem czy to nie będzie zbyt nad wyraz, ale czułam klimat Jane Austen, co jest oczywiście ogromnym plusem z mojej strony. Kolejnym magnetycznym elementem są postaci, które dobrze zarysowane, pozostają w pamięci i tworzą w niej oryginalny obraz. Poznajemy tutaj młodziutką Daphne, która czeka na wybranka serca, jednak mało kto uważa ją za kogoś więcej niż tylko przyjaciółkę. Chodzi tutaj zapewne o jej podejście do życia, inteligencję, ambicję – trudno im sprostać. Ta główna bohaterka ma swoje zdanie, odpowiednie poczucie humoru i wie, że warto stawiać na swoją wartość i instynkt. I bardzo dobrze! Musi trafić swój na swego. To dlatego pojawia się książę Simon - niezwykle przystojny, zrównoważony i niecierpiący tłumów uganiających się za nim matek z wystrojonymi córeczkami. Nie chce mieć żony i dzieci, ma dość świata, w którym prym wiedzie kicz i obłuda. Jest to związane z jego niełatwą przeszłością, której wątek tak istotnie wplata się w fabułę, że z ogromną chęcią czeka się na kolejny rozdział. Książka niewiele różni się od ekranizacji, jednak i tak bawiłam się przednio. Rozdział za rozdziałem, z wypiekami na twarzach śledzimy losy tych dwojga – jest tutaj sporo namiętności. Mają oni bowiem pewien plan, który ma uwolnić ich od dręczących spojrzeń innych osób. Wydaje się on naprawdę nieskomplikowany, do czasu oczywiście. Czy to przeznaczenie?

Przenieście się w świat wystawnych bali, oczami wyobraźni wykreujcie sobie kreacje postaci biorących w nich udział i zagłębcie się w historię, która może przewidywalna, ale wciąga do swojego świata i pozwala z ogromną radością spędzić wieczór przy książce. 

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń