Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Niesamowite mity i legendy nordyckie tom 1

 


Stworzenie świata, pochodzenie człowieka, siły kierujące naszą rzeczywistością – tematy te od zawsze były dla nas tajemnicą. Nic dziwnego, że przez tysiące lat istnienia ludzkości powstały setki religii i mitów. Wiedza o części z nich nie przetrwała do naszych czasów, a inne nadal rozpalają naszą wyobraźnię. Do tych drugich bezsprzecznie należą mity nordyckie, które mimo, że coraz powszechniej znane i rozpoznawane, dla wielu nadal są tajemnicą. Z pomocą takim osobom przychodzi Marek Mandziński ze swoimi komiksami „Niesamowite mity i legendy nordyckie”.

Pierwszy tom przedstawia historię powstania trzech klas społecznych: Thrallów, Karlów oraz Jarlów. Autor przedstawił nam pierwszy etap rozwoju społeczeństwa w Midgardzie, oraz to jaki wpływ na niego mieli bogowie. Historia nie obfituje w zbyt wiele akcji (chociaż wszystko zależy jak na to spojrzymy i o jakiej akcji mówimy ;) ), skupia się na samym clue mitu. Ciekawym, zasługującym na pochwałę elementem jest fakt, że kluczowe postaci są nam „przedstawiane” i opisywane w trakcie lektury. Dowiadujemy się kim jest dana postać i jaką rolę odgrywa w legendzie i świecie.


Kolejnym ciekawym elementem są pierwsze trzy strony komiksu, na których autor dokładnie informuje nas o strukturze świata z nordyckich mitów. Większość z nas słyszała o Asgardzie czy Midgardzie (i zapewne większość nie wiedziała czym owy Midgard jest), jednak o pozostałych krainach większość osób wiedziało niewiele lub nawet nie mieli pojęcia o ich istnieniu. Tutaj w szybki i przejrzysty sposób możemy uzupełnić swoją wiedzę i spokojnie rozpocząć swoją przygodę z mitologią Wikingów.

Pierwszy tom komiksu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” dopiero wprowadza nas w ten ciekawy i interesujący świat, przedstawia nam podstawy i trzon świata. Osoby, które na niego trafią przez przypadek lub oczekują ciągłych walk i rzezi mogą się od niego „odbić”. Sądzę jednak, że tytuł ten trafia raczej do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub spojrzeć na nordyckie mity z innej perspektywy. I dostaną to czego oczekują, ja jestem zachwycony i za chwilę siadam do drugiego tomu.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń