Przejdź do głównej zawartości

Polecane

“Catwoman. Samotne Miasto” - recenzja - EGMONT

“Jedna z najpełniejszych, tętniących życiem i najlepiej przemyślanych opowieści z Gotham City w ostatnim czasie… potencjalny współczesny klasyk”. - SKTCHD “Kiedy komiks naprawdę działa, jest w nim nienamacalna magia… czułem ją przez całą lekturę tego cudownego komiksu. 10/10” - Comics Bookcase Za “najlepszy, osadzony w Gotham, komiks ostatnich lat” ,dzieło Chianga uznał także Michał Chudoliński z Gotham w Deszczu (wspominał o tym w wywiadzie dla nas - Wywiad z Michałem Chudolińskim ) Ja, na wstępie, przyznam - “Catwoman. Samotne Miasto” to komiks bardzo dobry… ale z tym “współczesnym klasykiem” czy “10/10” bym nie przesadzał. ;-) Cliff Chiang to ciekawy autor, który przemierzył drogę… zasadniczo odwrotną do innych twórców. Zaczynał jako zastępca redaktora DC Comics… by zostać ilustratorem. “Catwoman. Samotne Miasto” to w pełni jego dzieło - sam przygotował scenariusz, dialogi oraz rysunki. Od tego ostatniego może rozpocznijmy - rysunki Chianga są na wysokim poziomie; miło patrzyło się

Niesamowite mity i legendy nordyckie tom 1

 


Stworzenie świata, pochodzenie człowieka, siły kierujące naszą rzeczywistością – tematy te od zawsze były dla nas tajemnicą. Nic dziwnego, że przez tysiące lat istnienia ludzkości powstały setki religii i mitów. Wiedza o części z nich nie przetrwała do naszych czasów, a inne nadal rozpalają naszą wyobraźnię. Do tych drugich bezsprzecznie należą mity nordyckie, które mimo, że coraz powszechniej znane i rozpoznawane, dla wielu nadal są tajemnicą. Z pomocą takim osobom przychodzi Marek Mandziński ze swoimi komiksami „Niesamowite mity i legendy nordyckie”.

Pierwszy tom przedstawia historię powstania trzech klas społecznych: Thrallów, Karlów oraz Jarlów. Autor przedstawił nam pierwszy etap rozwoju społeczeństwa w Midgardzie, oraz to jaki wpływ na niego mieli bogowie. Historia nie obfituje w zbyt wiele akcji (chociaż wszystko zależy jak na to spojrzymy i o jakiej akcji mówimy ;) ), skupia się na samym clue mitu. Ciekawym, zasługującym na pochwałę elementem jest fakt, że kluczowe postaci są nam „przedstawiane” i opisywane w trakcie lektury. Dowiadujemy się kim jest dana postać i jaką rolę odgrywa w legendzie i świecie.


Kolejnym ciekawym elementem są pierwsze trzy strony komiksu, na których autor dokładnie informuje nas o strukturze świata z nordyckich mitów. Większość z nas słyszała o Asgardzie czy Midgardzie (i zapewne większość nie wiedziała czym owy Midgard jest), jednak o pozostałych krainach większość osób wiedziało niewiele lub nawet nie mieli pojęcia o ich istnieniu. Tutaj w szybki i przejrzysty sposób możemy uzupełnić swoją wiedzę i spokojnie rozpocząć swoją przygodę z mitologią Wikingów.

Pierwszy tom komiksu „Niesamowitych mitów i legend nordyckich” dopiero wprowadza nas w ten ciekawy i interesujący świat, przedstawia nam podstawy i trzon świata. Osoby, które na niego trafią przez przypadek lub oczekują ciągłych walk i rzezi mogą się od niego „odbić”. Sądzę jednak, że tytuł ten trafia raczej do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub spojrzeć na nordyckie mity z innej perspektywy. I dostaną to czego oczekują, ja jestem zachwycony i za chwilę siadam do drugiego tomu.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń