Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

Dark (2017-) 2 sezon


Dark (2017-) 2 sezon
gatunek: Sci-Fi, dreszczowiec


Nie ukrywam, że drugi sezon „Dark” był najbardziej wyczekiwaną przeze mnie tegoroczną premierą na Netflixie. Do pierwszego sezonu trzeba było mnie długo namawiać, ale jak już w końcu włączyłem pierwszy odcinek, to żałowałem, że byłem taki oporny – „Dark” wskoczył na podium moich ulubionych serial. Nie miałem wątpliwości, że ta spójna, tajemnicza opowieść z paradoksem czasowym jako motywem przewodnim doczeka się równie genialnej kontynuacji – wszak seria została zaplanowana na trzy sezony, składające się na kompletną i zamkniętą historię. Po seansie czuję się usatysfakcjonowany – chociaż nie ze wszystkich elementów jestem zadowolony.


Sama historia jest rozszerzeniem istniejących wątków, z tym, że oprócz trzech, znanych już ram czasowych (1953/1954, 1986/1987, 2019/2020) dochodzą jeszcze dwa okresy: 1921 oraz 2052/2053. Poziom skomplikowania zatem wzrasta, postacie i okresy przeplatają się na potęgę, dlatego pomocny może okazać się powtórny seans pierwszego sezonu, aby sobie to i owo przypomnieć. I tutaj pierwszy zgrzyt – o ile początkowo „Dark” jest tajemniczy i stopniowo odsłania karty, tak w drugim sezonie znika nieco aura tajemniczości na rzecz masowych wędrówek w czasie – odniosłem wręcz wrażenie, że tunele czasowe to już teraz wiedza powszechna dla większości mieszkańców miasteczka Winden. Co nie zmienia faktu, że historia przedstawiona jest zgrabnie i z pomysłem, chociaż życzyłbym sobie, aby serial nie brnął nadmiernie w kierunku czystej fantastyki.


Po drugie, razi mnie nieco sposób, w jaki wydarzenia drugiego sezonu zostały „doklejone” do pierwowzoru – odczuwam lekki brak spójności pomiędzy wydarzeniami i decyzjami bohaterów. Na pewno nie jest tak źle jak w przypadku „13 Powodów”, gdzie drugi sezon kompletnie zniweczył fabułę oryginału, przeinaczając poprzednie wydarzenia, ale jednak da się odczuć, że ten luksusowy Mercedes jest lekko bity i spawany z dwóch.


Od strony audiowizualnej ponownie nie ma się do czego przyczepić – zjawiskowe ujęcia i przemyślane kadry cieszą oko, a ścieżka dźwiękowa powoduje, że kilka scen zapada w pamięć, ocierając się o reżyserski geniusz. Bohaterowie dają się lubić (większość z nich) i nadają sporo wiarygodności tej opowieści, zmagając się z przyziemnymi problemami, oraz z takimi, którym nie podołałby nawet Einstein do spółki z Rosenem.


Trochę ponarzekałem, ale nie zmienia to faktu, że „Dark” to nadal jedna z tych perełek na Netflixie, które trzeba zobaczyć, zwłaszcza jeśli jesteś fanem „Powrotu do przyszłości” oraz „Twin Peaks”, oglądanych jednocześnie. Drugi sezon nie jest ideałem – ale nadal nie mogę się doczekać zakończenia tej trylogii – nawet, jeśli miałbym na to czekać 33 lata.

Zobacz również:
- Dark (2017-2020) 3 sezon

Źródło zdjęcia: https://dziennikbaltycki.pl/dark-2-sezon-kiedy-premiera-drugiego-sezonu-dark-serial-dark-kiedy-nowy-sezon/ar/13376433

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń