Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Batman Detective Comics - Nowe sąsiedztwo - recenzja - EGMONT

  Dzieje się w Uniwersum DC! Bruce Wayne musi dostosować się do nowej rzeczywistości. Wyprowadza się ze swojej posiadłości, opuszcza jaskinię, a zamiast tego zamieszkuje kamienicę w centrum miasta oraz tworzy sieć mini jaskiń w kanałach Gotham. Co gorsza Bruce zostaje oskarżony o morderstwo młodej dziewczyny, której ojciec nie cofnie się przed niczym aby wymierzyć sprawiedliwość po swojemu. Jakby tego było mało to w Gotham pojawia się nowe, nieznane dotąd zagrożenie. Obawiałem się trochę tego komiksu, ponieważ od jakiegoś czasu nie śledziłem losów Batmana oraz innych bohaterów DC. Dlatego też zastanawiałem się czy nie znajdzie się tutaj mnóstwo nawiązań do wcześniejszych wydarzeń i postaci, których nie kojarzę albo losów nie znam. Takie wątki oraz bohaterowie oczywiście się pojawili, jednakże nie wpłynęło to na odbiór i zrozumienie fabuły, więc na wstępie mogę polecić ten tytuł osobom, które chcą wrócić do tego uniwersum. Ale to nie koniec zalet bowiem historia stoi tutaj na napraw

Dark (2017-) 2 sezon


Dark (2017-) 2 sezon
gatunek: Sci-Fi, dreszczowiec


Nie ukrywam, że drugi sezon „Dark” był najbardziej wyczekiwaną przeze mnie tegoroczną premierą na Netflixie. Do pierwszego sezonu trzeba było mnie długo namawiać, ale jak już w końcu włączyłem pierwszy odcinek, to żałowałem, że byłem taki oporny – „Dark” wskoczył na podium moich ulubionych serial. Nie miałem wątpliwości, że ta spójna, tajemnicza opowieść z paradoksem czasowym jako motywem przewodnim doczeka się równie genialnej kontynuacji – wszak seria została zaplanowana na trzy sezony, składające się na kompletną i zamkniętą historię. Po seansie czuję się usatysfakcjonowany – chociaż nie ze wszystkich elementów jestem zadowolony.


Sama historia jest rozszerzeniem istniejących wątków, z tym, że oprócz trzech, znanych już ram czasowych (1953/1954, 1986/1987, 2019/2020) dochodzą jeszcze dwa okresy: 1921 oraz 2052/2053. Poziom skomplikowania zatem wzrasta, postacie i okresy przeplatają się na potęgę, dlatego pomocny może okazać się powtórny seans pierwszego sezonu, aby sobie to i owo przypomnieć. I tutaj pierwszy zgrzyt – o ile początkowo „Dark” jest tajemniczy i stopniowo odsłania karty, tak w drugim sezonie znika nieco aura tajemniczości na rzecz masowych wędrówek w czasie – odniosłem wręcz wrażenie, że tunele czasowe to już teraz wiedza powszechna dla większości mieszkańców miasteczka Winden. Co nie zmienia faktu, że historia przedstawiona jest zgrabnie i z pomysłem, chociaż życzyłbym sobie, aby serial nie brnął nadmiernie w kierunku czystej fantastyki.


Po drugie, razi mnie nieco sposób, w jaki wydarzenia drugiego sezonu zostały „doklejone” do pierwowzoru – odczuwam lekki brak spójności pomiędzy wydarzeniami i decyzjami bohaterów. Na pewno nie jest tak źle jak w przypadku „13 Powodów”, gdzie drugi sezon kompletnie zniweczył fabułę oryginału, przeinaczając poprzednie wydarzenia, ale jednak da się odczuć, że ten luksusowy Mercedes jest lekko bity i spawany z dwóch.


Od strony audiowizualnej ponownie nie ma się do czego przyczepić – zjawiskowe ujęcia i przemyślane kadry cieszą oko, a ścieżka dźwiękowa powoduje, że kilka scen zapada w pamięć, ocierając się o reżyserski geniusz. Bohaterowie dają się lubić (większość z nich) i nadają sporo wiarygodności tej opowieści, zmagając się z przyziemnymi problemami, oraz z takimi, którym nie podołałby nawet Einstein do spółki z Rosenem.


Trochę ponarzekałem, ale nie zmienia to faktu, że „Dark” to nadal jedna z tych perełek na Netflixie, które trzeba zobaczyć, zwłaszcza jeśli jesteś fanem „Powrotu do przyszłości” oraz „Twin Peaks”, oglądanych jednocześnie. Drugi sezon nie jest ideałem – ale nadal nie mogę się doczekać zakończenia tej trylogii – nawet, jeśli miałbym na to czekać 33 lata.

Zobacz również:
- Dark (2017-2020) 3 sezon

Źródło zdjęcia: https://dziennikbaltycki.pl/dark-2-sezon-kiedy-premiera-drugiego-sezonu-dark-serial-dark-kiedy-nowy-sezon/ar/13376433

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń