Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

Ślepnąc od świateł (2018-) 1 sezon


Ślepnąc od świateł (2018-) 1 sezon
gatunek: thriller


Gdy następnym razem wybiorę się do Warszawy, z pewnością jeszcze bardziej będzie mnie odrzucać to miejsce. Może w końcu jednak spadnie jakiś deszcz i zatopi to miasto ? Razem z całym jego zepsuciem ? Tylko zostawcie otwarte słoiki, deszczówka może się przydać…


Prosto z mostu – „Ślepnąc od świateł” to solidny polski serial kryminalny na podstawie książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Osobistego odniesienia do książki nie mam, oceniam zatem z punktu widzenia przeciętnego telewidza HBO – warto zapoznać się z produkcją, gdyż obok pierwszego sezonu „Belfra” (w którym notabene pan Żulczyk również maczał palce) jest to moim zdaniem jedno z najlepszych dzieł ostatnich lat, jakie powstało w naszym pięknym kraju. To historia o kilku przedświątecznych dniach z życia warszawskiego dilera, który próbuje uporządkować swoje sprawy, ale jak zwykle nic nie idzie tak, jak powinno. Opowieść przesycona wulgaryzmami, ciężkim klimatem, oraz kilkoma wyrazistymi postaciami (świetne kreacje aktorskie, przede wszystkim Roberta Więckiewicza i Jana Frycza, który w każdej swojej scenie kradnie show). Kamil Nożyński w swoim debiucie wypada przyzwoicie jako główny bohater, chociaż czasem nie miałem pewności, czy jego brak emocji i wyprane z uczuć recytowane kwestie to element zagranej postaci czy słabe aktorstwo – ale niech będzie to pierwsze. Co prawda w tej całej dobrze opowiedzianej historii, zahaczającej momentami o klimat „Fight Clubu”, pojawiają się sceny nieco przerysowane i przesadzone, jakby wyjęte z filmów Vegi, ale na szczęście serial jako całość intryguje do samego końca. Świetnie wypada muzyka – kilka scen zapada dzięki niej w pamięć na długo (Myslovitz rządzi - jak zawsze, a dialogi mogłyby być głośniejsze – jak zawsze). Zresztą sam reżyser, Krzysztof Skonieczny, przyczynił się do tego podwójnie, gdyż osobiście pojawia się na ekranie w drugoplanowej roli pewnego „sztywniutkiego” rapera – i pokazuje że po drugiej stronie kamery również zna się na rzeczy.


Polecam „Ślepnąc od świateł” każdemu, kto potrafi docenić dobry, polski serial i komu niestraszna łacina podwórkowa w ilościach hurtowych. Bo, choć serial nie jest bez wad, to jest to z pewnością czołówka polskich produkcji telewizyjnych. Nawet jeśli jesteś słoikiem.

Źródło zdjęcia: https://www.antyradio.pl/Film/Recenzje/Slepnac-od-swiatel-nowy-polski-serial-HBO-RECENZJA-odc-1-3-26444

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń