Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

Łowcy Kryształów - FoxGames - HEXY STUDIO
Gra „Łowcy Kryształów” stawia nas w roli górniczych magnatów, których celem jest zdobycie jak największej władzy poprzez wydobywanie drogocennych kryształów Hexis. Pomóc w tym mają nam płatni najemnicy o różnorodnych umiejętnościach.

Rozgrywka
„Łowcy Kryształów” to gra typu deckbuilder, w której budujemy swoją talię najemników. A tych możemy wykorzystać w różnoraki sposób. Podczas swojej tury możemy dzięki nim wykonać akcje: wynająć kolejne, jeszcze silniejsze postaci, wydobyć kryształy, zakupić artefakty lub użyć ich specjalne umiejętności. Jak widzicie możliwości jest sporo, tym bardziej, że mamy aż sześć frakcji różniących się umiejętnościami. Podczas swojej tury musimy użyć dwóch akcji, koniecznie różnych. Po wykorzystaniu najemnika jego kartę kładziemy na stole, na nią kolejną itd. W ten sposób budujemy swoją bazę. Kolejność wykorzystanych kart najemników ma duże znaczenie, ponieważ umiejętność specjalna wierzchniej karty – tzw. lidera – jest wykorzystywana na początku kolejnej tury. Połączenia tej umiejętności wraz z dwoma kolejnymi akcjami potrafią dać olbrzymie korzyści jak np. obniżenie kosztów fedrowania kryształów, zwiększenie wydobycia itp. Dodatkowo, duży wpływ na nasze możliwości w trakcie gry oraz punktację końcową mają zakupione artefakty. Pozwalają one m.in. na zdobycie kolejnych punktów lub przeciwstawianie się akcjom przeciwników skierowanym w naszą stronę. Ponadto gracz kosztem swoich dwóch akcji może przejąć bazę innego gracza lub swoją, zyskując dzięki temu wartościowych najemników, którzy pomogą nam zdobyć kolejne drogocenne Hexis. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre z kryształów są niestabilne i stopniowo powodują zawalanie się kopalni. Po osiągnięciu pewnego punktu trzeba zakończyć wydobycie.
W grze dwuosobowej rozgrywka jest dosyć spokojna. Gracze mogą się skupić przede wszystkim na swoich ruchach i planach. Negatywna interakcja występuje raczej rzadko, najczęściej polega na tym, że po prostu drugi gracz podkupi kartę lub wydobędzie kryształ, na który my się czailiśmy, rzadziej przejmie naszą bazę. Rozgrywka dwuosobowa to idealna opcja dla osób, które nie są zwolennikami wojen między graczami. Jednak gra trzyosobowa, a jeszcze bardziej czteroosobowa, to rzeźnia ;) Tu już trzeba naprawdę mocno się skupić, ponieważ rozważanie tylko swoich planów nie przyniesie nam zwycięstwa. Musimy analizować bazy przeciwników, ich ruchy i przede wszystkim poza zbieraniem kolejnych punktów psuć szyki innym. W tej rozgrywce artefakty zdobywają większe znaczenie, a ich wykorzystanie i przemyślany zakup ma duży wpływ na losy rozgrywki. Gracz musi dostosowywać się do non stop zmieniającej się sytuacji, tutaj podebranie najemnika czy kryształu to norma. Osoby, które są zwolennikami negatywnej interakcji będą usatysfakcjonowane.
Jako jedyny minus mogę uznać jedynie małą różnorodność umiejętności postaci na tym samym poziomie. Przykładowo wszyscy najemnicy o wartości „1” w ramach danej frakcji mają taką samą umiejętność. Identycznie jest u postaci na wyższych poziomach. Zwiększenie zakresu umiejętności jednostek pozwoliłaby na jeszcze większe możliwości łączenia właściwości kart i ich wykorzystania.


Wykonanie
Elementy gry są naprawdę bardzo dobre jakościowo. Mimo wielu przeprowadzonych rozgrywek nie widać zniszczeń ani na kartach, ani na tekturowych elementach. Karty bez zakoszulkowania dają radę. Co ważne, karty nie mają skłonności do gięcia się. Wiadomo, jeżeli ktoś będzie działał na siłę to nie ma mocnych, jednak karty przeszły test Krzysztofa z naszej ekipy, który ten element gier testuje nagminnie ;)
Jeżeli chodzi o grafiki zawarte na kartach to robią wrażenie i mi przypadły do gustu. Może niektóre z nich mają jedynie zbyt żywe barwy jak na tematykę wydobywania surowców w kopalniach, ale to szczegół nie mający wpływu na rozgrywkę. 
Instrukcja perfekcyjnie przekazuje nam zasady rozgrywki, dzięki czemu ta od samego początku idzie sprawnie. Jedynie początkowo sprawdzaliśmy dla pewności czy dobrze wykorzystujemy swoje akcje, jednak niedługo potem nie było takiej konieczności. Co dla mnie ważne, zasady okraszone są grafikami utrwalającymi poznawane zasady, a do tego mamy rozpisany i rozrysowany przykład rozgrywki.


Podsumowanie
„Łowcy Kryształów” to tytuł, który pozytywnie mnie zaskoczył. Zawsze przechodziłem obok tego tytułu obojętnie i nie zwracałem na niego większej uwagi. Na szczęści już się przekonałem w jakim byłem błędzie. Rozgrywka sprawia przyjemność zarówno w trybie dwuosobowym jak i przy większej ilości graczy. Jednak mimo identycznych zasad, wydaje mi się, że oba tryby przeznaczone są dla innego rodzaju gracza – co wcale nie jest wadą. Należy też wspomnieć o stosunku ceny do jakości gry. Obecnie „Łowców Kryształów” kupicie za około czterdzieści złotych. Jest to bardzo dobra cena patrząc na jakość, ilość komponentów oraz możliwości jakie daje rozgrywka. Ciężko jest znaleźć w tej cenie tytuły, które by dorównywały tej grze. Ba, często gry o wiele droższe oferują nam znacznie mniej.

A Wy graliście w "Łowców Kryształów"? Jakie są Wasze opinie na temat tej gry? Zapraszamy do komentowania i wyrażania swojej opinii. 

Dziękujemy ekipie HEXY STUDIO za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń