Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Star Wars. Wielka Republika: Koniec Jedi - recenzja - EGMONT

  „Koniec Jedi” to trzeci tom serii, która ma miejsce w czasach Wielkiej Republiki. Zawsze interesował mnie ten okres ponieważ historie w nim zawarte muszą przynieść nam coś nowego. Nie mamy tutaj czerpania garściami motywów z filmów i powielania znanych już historii. Pierwsze pięć zeszytów zawartych w tomie to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z pierwszej i drugiej części eventu, w których obserwujemy walkę Jedi z Nihilami. Walce podkreślmy niełatwej, bo od początku tego tomu Jedi mają mnóstwo kłopotów, walka nie należy do najprostrzych, a dodatkowo każdy z bohaterów musi walczyć z własnymi słabościami. Dzieje się tutaj naprawdę wiele, mamy sporo akcji i walki co pasuje do głównej linii fabularnej. Scenarzysta nie pozwala nam się nudzić (i dobrze) ani na chwilę, jesteśmy w ciągłym biegu bez ani chwili wytchnienia. Ten ciągły bieg bez chwili odpoczynku udziela się również głównym bohaterom, ciągła walka i stan zagrożenia ukazuje ich cechy, których wcześniej nie znaliśmy i ukazuje ich

"Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne" opracowanie zbiorowe

"Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne"
Opracowanie zbiorowe
tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Poznań 2019


„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” to zbiór piętnastu kryminałów w świątecznym klimacie. Za atmosferę tajemnicy i magii odpowiadają tutaj osobistości bardziej i mniej znane. Znajdziecie tutaj twórczość Raymond Allen, Margery Allingham, H.C.Bailey, Nicholas Blake, Marjorie Bowen, Leo Bruce, G.K.Chesterton, Arthur Conan Doyle, Edmund Crispin, J. Jefferson Farjeon, Ralph Plummer, Dorothy L. Sayers, Joseph Shearing, Edgar Wallace, Ethel Lina White. Jak na taką antologię przystało, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Trzeba też dodać, że nie wszystkie też misternie zachwycają. To literatura dość ciężka i zapomniana. Na pewno nie na jeden wieczór. Proponuję dozować ją sobie powolutku – każdego dnia – inna przekąska w postaci opowiadania. Taki oryginalny kalendarz adwentowy. No chyba, że jesteście zapaleńcami i taka literatura to Wasz konik.

Muszę przyznać, że pisząc recenzję po czasie, wielu opowiadań najzwyczajniej w świecie już nie pamiętam. Widocznie nie wywarły na mnie dużego wrażenia. Są jednak takie, do których wrócę z chęcią w następne święta, kiedy klimat za oknem będzie sprzyjać. Tak – lektura podczas śnieżycy, mrozu, w domu, późnym wieczorem, na pewno wzbogaciłaby odbiór tego zbioru. Najbardziej do gustu przypadł mi „Niebieski karbunkuł”, „Nieznany morderca”, „Perłowy naszyjnik” oraz „Figury woskowe”. 

Nie mam zamiaru streszczać Wam czegokolwiek, nie chcę psuć Wam zabawy. Na pewno mają swój urok, idealnie kontrastują z ogromem świątecznych książek w cukierkowym klimacie, bo trochę straszą, troszkę zmuszają do większej refleksji oraz zachęcają do zapoznania się z twórczością niszowych autorów. Za ogromny plus uważam pojawiającą się, krótką notkę biograficzną, każdego z autorów.        

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.    

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń