Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Propozycja dżentelmena" julia Quinn

      „Propozycja dżentelmena” to trzecia część serii Bridgertonów. Opowiada o miłosnych rozterkach drugiego z braci – Benedicta. W ekranizacji Netflixa ta część została pominięta. Jako trzecia zostanie opowiedziana historia Colina i Penelope znana z książki „Miłosne tajemnice”.     Benedict Bridgerton to młodszy brat wicehrabiego Bridgertona – Anthony'ego. Przynależność do szanowanej i majętnej rodziny pozwala mu cieszyć się beztroskim i swobodnym życiem a brak tytułu oszczędza mu obowiązków i odpowiedzialności za rodzinę.     Sophie Beckett to nieślubna córka hrabiego Gunningwortha, którą on przyjął pod swój dach jako wychowankę. Kiedy hrabia żeni się powtórnie a później umiera Sophie zostaje zdegradowana przez macochę do roli służącej. Jej jedyną szansą na zaznanie odrobiny szczęścia jest sekretny udział w balu maskowym u Bridgertonów. Tam poznaje Benedicta. A kiedy nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia Sophie musi spieszyć do domu, aby zdążyć wrócić przed swoją macoc

Demony czasu pokoju - Adam Przechrzta - Fabryka Słów - Recenzja

Demony czasu pokoju - Adam Przechrzta


Wojna się skończyła, wszyscy wracają do domu, do swoich rodzin na zasłużony odpoczynek. Należy pamiętać jednak, że wraz z radzieckimi żołnierzami wrócili również przestępcy ułaskawieni przez Stalina. No cóż, Ci drudzy też przetrwali wojnę i muszą zapełnić pustkę w swoim życiu. Nic dziwnego, że wzrasta przestępczość, kradzieże, pobicia na ulicach stają się normą. Krótko mówiąc w Moskwie panuje chaos i ktoś ten chaos musi opanować. Z pomocą na rozwiązanie tego problemu ma przyjść Aleksander Razumowski. I trzeba mu przyznać, że zaczyna z przytupem, szybko stając się przy okazji szefem tego „burdelu”. Nic dziwnego, że niedługo po tym podejmuje się coraz to ciekawszych wyzwań – w końcu jego działania nie mogły przejść bez echa. Zresztą czy tego chce czy nie te spływają na niego w zawrotnym tempie za sprawą samego Stalina. Ponownie, nie mały udział w tym mają sami Beria z Abakumowem. Wkrótce problemy zawodowe dosyć mocno zacisną się z życiem prywatnym Razumowskiego. Na szali będzie musiał postawić życie nie tylko swoje, ale i swoich najbliższych.

Trzeba przyznać Adamowi Przechrzcie, autorowi tego tytułu, że przygotował dla nas kawał dobrej i ciekawej intrygi. Zaczyna się dosyć spokojnie. Razumowski po wojnie musi odnaleźć swoje miejsce w nowych realiach i wstępuje do moskiewskiej milicji. Szybko i efektywnie pozbywa się pierwszego problemu i to dosłownie. Po tym szybko robi się coraz ciekawiej. Życie Stalina jest zagrożone, a wiadomo, że ojczulek nie lubi takich sytuacji. Razumowski dostaje konkretne i oczywiste zadanie, które później komplikuje się z każdym postawionym krokiem. Czas leci szybko, Stalin staje się niecierpliwy, a na dodatek zagrożenie przechodzi na grono bliskich Saszki, które co chwila się powiększa. Trzeba przyznać, że tworzy to ciekawe wydarzenia z sytuacjami bez wyjścia. Jak się jednak okazuje, czasami te najbardziej szalone i ryzykowne rozwiązania są najlepsze, przynajmniej to możemy wywnioskować z działać głównego bohatera ;) Można nawet powiedzieć, że Superbohatera, ponieważ ewidentnie w tym kierunku zmierza swoją postawą Razumowski zapominając, że nawet z krwią Doskonałego nie jest niezniszczalny. Ale nie ma się czemu dziwić, skoro to właśnie Sasza okazuje się być wręcz nieomylnym i wychodzi cało (no może czasami prawie cało) z każdej opresji. Uważam to za ogromną zaletę przygód Razumowskiego ponieważ rozwiązania jego problemów często są trudne do przewidzenia i nieoczywiste.

Można powiedzieć, że akcja w Demonach czasu pokoju mknie i dzieje się tutaj wiele. Co chwila pojawiają się nowe problemy do rozwiązania, czy to służbowe czy też prywatne. Należy jednak pamiętać, że nawet mimo narzuconego tempa tajemniczość zadania, którego podjął się Razumowski nie traci na swej wartości nawet przez chwilę. Zagadka pozostaje tajemniczą zagadką, a nie pociągiem ekspresowym do jej rozwiązania. Dodajmy do tego, że trup ściele się gęsto, każdą z walk możemy zaliczyć do grona tych efektownych, intrygi i zdrady kryją się za każdym rogiem, piękne kobiety i romanse spotykamy na każdym kroku. Nie możemy się nudzić ani narzekać na monotonię.

Dużą zaletą tytułu jest również to, że może po niego sięgnąć również osoba, która nie czytała poprzednich tomów cyklu. Co prawda wiele straci, nie wszystkie wątki będą oczywiste, jednak na każdy z nich znajdujemy krótkie wyjaśnienie, choć odrobinę retrospekcji, które uświadamia nas kto jest kim w życiu Saszy i czego możemy się spodziewać w relacjach z tą postacią.

Demony czasu pokoju to barwna historia, opowiedziana w sposób niezwykle ciekawy. Intrygi polityczne, rozgrywki między poszczególnymi służbami, zakręty w życiu Razumowskiego i w końcu akcja i walka powodują, że od książki ciężko się oderwać. Pozycja, którą warto poznać, nawet jeżeli nie znacie poprzednich tomów cyklu. A zapewniam Was, że po przeczytaniu tej części szybko nadrobicie zaległości.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Zobacz również:
- "Demony zemsty. Beria" Adam Przechrzta
- "Sługa krwi" Adam Przechrzta


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń