Przejdź do głównej zawartości

Polecane

„Świat Akwilonu. Orki i Gobliny”, tom 5 - recenzja

  Akwilon to kraina, w której przetrwają tylko najsilniejsi lub najbardziej przebiegli. Nie ma tu miejsca na słabość, bo za każdym rogiem czai się większe zagrożenie. Ale co, jeśli największym przeciwnikiem bohatera nie jest potwór, mag czy zdradliwy sprzymierzeniec, tylko... zwyczajny pech? Na to pytanie odpowiada piąta odsłona serii „Orki i Gobliny” z cyklu „Świat Akwilonu”... A przynajmniej tak się ten tom przedstawia. Francuskie uniwersum Akwilonu to rozbudowany świat fantasy, w którym bohaterowie zmagają się nie tylko z potężnymi siłami, ale też z własnymi słabościami. „Orki i Gobliny” to seria stawiająca w centrum postacie, które zwykle grają role drugoplanowe – brutalne, odrzucone, często nieprzystosowane. Tym razem śledzimy losy Pecha – orkogoblina, który od urodzenia nie może liczyć na łaskawość losu. Jego imię mówi wszystko. Prześladowany przez fatum, stara się znaleźć sposób na przetrwanie w świecie, który nie daje mu ani chwili wytchnienia. A jednak – mimo wszystkiego –...

"Bezwład" Jessica Barry


"Bezwład"
Jessica Barry
Dom Wydawniczy REBIS
Poznań 2020
przełożyła Maria Smulewska
Recenzja przedpremierowa
Premiera: 28 stycznia 2020 roku


Matko – jakie to było dobre! Pochłonęłam w jeden dzień! Nie mogłam się oderwać, a kiedy już naprawdę musiałam, wciąż myślami krążyłam w „Bezwładzie”. 

Allison przeżyła katastrofę lotniczą w Górach Skalistych. W ten sposób rozpoczęła się jej walka o przetrwanie. Nie chodzi tutaj tylko o rany poniesione podczas wypadku, czy trudne warunki, w jakich znalazła się główna bohaterka. Chodzi o tajemnicę i osoby, które wiedzą o niej zbyt wiele. Szokująca prawda jest w stanie zniszczyć ogromną machinę kłamstw. Dotyczy ona poważnych kwestii, gdzie w grę wchodzi ludzkie życie – bardzo dużej grupy ludzi. Allison wie zbyt wiele, dlatego woli pozostać martwa. To jedyny sposób na ratunek. 

Historia w „Bezwładzie” przedstawiona jest z perspektywy Allison i jej matki –Maggie. Świetny zabieg, który jeszcze bardziej wciąga czytelnika w wir wydarzeń. Trudna relacja rodzicielska, wynikająca z przykrych wydarzeń z przeszłości, mobilizuje Maggie do działania. Kobieta wierzy, że jej najbliższa osoba wciąż żyje i stara się rozwiązać skomplikowaną zagadkę. Im więcej informacji udaje jej się uzyskać, tym bardziej smuta okazuje się rzeczywistość – w gruncie rzeczy, wygląda na to, że nic nie wie o swoim jedynym dziecku. Rozpacz miesza się tutaj z przerażeniem. Odkrywanie nowych zakamarków z życia Allison to rozpaczliwa walka z demonami przeszłości. Czas tutaj gra kluczową rolę, emocje narastają, a niebezpieczeństwo zbliża się wielkimi krokami. 

Jessica Barry stworzyła debiut idealny. To świetnie skonstruowana książka z przejmującą historią. Jest tutaj sporo elementów zaskoczenia. Uważam, że najlepszy w literaturze jest fakt zżycia się z bohaterami stworzonymi przez autora, wtedy dzieło jest pełnowartościowe i na długo pozostaje w pamięci. „Bezwład” ma te cechy, dlatego jest to wielkie uderzenie, w którym napięcie nie maleje do samiutkiego końca. 

„Zimno, ból, głód… Myślicie, że to największa udręka Allison? Nie, to dopiero łagodna gra wstępna…”.
„Oddychaj i zapnij pasy, bo „Bezwład” zapiera dech. Bardzo polecam”.
Zgadzam się z Joanną Opiat-Bojarską i Aleksandrą Popławską w stu procentach. Gwarantuję Wam, że książka ta będzie wysoko w rankingu tych przeczytanych w 2020 roku.   
 
Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń