Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mix Tura - Muduko

  Życie pokazało, że w pracy mogą od nas wymagać wielu różnych i dziwnych rzeczy. Nic nie przebije jednak tego co spotka nas w grze Mix tura. Oto bowiem wcielamy się w niej w gobliny, które testują dla Wiedźmy przeróżne eliksiry. Nie oszukujmy się, nie uświadczymy tu żadnych zasad BHP, ba co więcej – większość płynów, które wypijemy przenoszą nas na „tamten świat”. Ale spokojnie, niejednokrotnie wrócimy do żywych. N wstępie rozgrywki każdy z graczy otrzymuje cztery eliksiry, jeden zabójczy i trzy bezpieczne (w późniejszym czasie stosunek ten zmieni się na jeden do jednego) oraz pojedyncze antidotum. Ustawiamy je rewersem do góry. Podczas swojej tury gracz ciągnie kartę ze stosu i odczytuje instrukcję w niej zawartą. Każdy z graczy, którego dotyczy odczytany tekst pije jeden ze swoich eliksirów. Jeżeli wybrał bezpieczny może spać spokojnie (do czasu), jeżeli ten drugi to… no cóż odwraca swoją kartę goblina na stronę ducha. Od teraz nie pije eliksirów, jednak gdy przyjdzie jego kolej n

"Ktoś, kogo znamy" Shari Lapena


"Ktoś, kogo znamy"
Shari Lapena
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Recenzja przedpremierowa
Premiera: 28 stycznia 2020 roku


Zamknięta przestrzeń, mała grupa ludzi, podejrzenia skierowane na każdego z bohaterów – to przepis na mój ulubiony thriller, kryminał czy sensację. „Ktoś, kogo znamy” – to książka, która spełniła wszystkie wymagania, dlatego lektura jej to bardzo udana przygoda. Polecam ją każdemu, kto lubi zawiłe intrygi, w których postać mordercy do samego końca nie jest znana, a wszystkie podejrzenia, które uważasz za rozwiązanie ciekawej zagadki, szybko zostają rozwiane w niepamięć. Zakończenie również zaskakuje – jest naprawdę dobrze. 

Odwołam się tutaj po raz kolejny do kultowego już serialu Twin Peaks – bo Shari Lapena chyba dość mocno odzwierciedliła ten idealny klimat. Mówię tutaj o bezustannie krążącej tajemnicy i podejrzeniach, które kotłują się w głowie czytelnika i wciąć trafiają na innego bohatera. Każda z postaci jest tutaj odpowiednio zarysowana i pasuje do okrutnie wykonanej zbrodni. Motywów jest pełno, fakty wciąż się rozmywają, a śledczy mają ciężki orzech do zgryzienia. Po mistrzowsku zazębiono tutaj wszystkie historie. Jak to bywa w tak zamkniętej grupie społeczeństwa, wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, a prawda wciąż gdzieś kryje się za rogiem. Pozornie dobre uczynki, w postaci obrony tych najbliższych, sieją fale kłamstw, które sprytnie komplikują całą sytuację. To zagmatwanie jest tutaj naprawdę interesujące, bo strony płyną jedna po drugiej, a całość wciąga. Trudno jest zostawić chociaż na chwilkę dzieło Shari Lapena. W głowie mam tylko i wyłącznie superlatywy i cieszę się, że miałam okazję przeczytać książkę przedpremierowo. 

Zamordowano tutaj piękną kobietę. Podejrzenia uderzają w męża i pozornych kochanków. Napięcie rośnie, kiedy okazuje się, że do domu denatki ktoś się włamał. Czy poznał prawdę? Czemu to zrobił? Wszyscy zaczynają się bać. Strach ten dotyczy ich tajemnic, które mogą nagle ujrzeć światło dziennie. Każdy ma tutaj sporo za uszami, a zamiatane pod dywan problemy stają się początkiem lawiny nieprzewidywalnych wydarzeń. Bardzo dobrze ukazano tutaj relacje małżeńskie, rodzicielskie, przyjacielskie i typowo sąsiedzkie. Ciche przedmieście pewnego miasteczka jako tło akcji jest tutaj wisienką na torcie. Czytając, czułam się mieszkanką tego oddalonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku miejsca.

Nadal czuję dreszczyk emocji i chciałabym więcej takich książek, przez które brnie się szybko, bo wciągają ewidentnie mocno. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Shari Lapena, ale czuję, że nie ostatnie. „Nieznajoma w domu” oraz „Para zza ściany” brzmią interesująco. Czytaliście? Polecacie?   

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka. 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń