Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Rok szarańczy" Terry Hayes

      „Rok szarańczy” to powieść, na którą czekałam ponad trzy lata. Terry Hayes zaskarbił sobie mój podziw „Pielgrzymem” i od tamtej pory zdecydowanie częściej sięgam po pozycje o szpiegowskiej i terrorystycznej tematyce. Nadal uważam, że na tym polu Terry Hayes nie ma sobie równych.     „Rok szarańczy” w dużym skrócie opowiada o tym jak jeden z agentów specjalnych od Regionów Niedostępnych wyrusza na misję, której celem jest zdobycie informacji o planowanym ewenemencie – groźnym zdarzeniu terrorystycznym o globalnym zasięgu. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nasz bohater wpada w ręce przywódcy Armii Czystych, który powinien był zginąć w zamachu rakietowym. Jako jeniec poznaje bardzo ważne informacje, które mogą ocalić wiele istnień, dlatego robi wszystko by przeżyć i uciec. Nie będę zdradzać więcej szczegółów żeby nie psuć zabawy, ale mogłabym bardzo długo opowiadać o tej książce.     Podobnie jak „Pielgrzym” tak i ten tytuł to dość spora gabarytowo książka na kilka wieczorów. I p

Dom z papieru - sezon 4




„Dom z papieru” jest jednym z moich ulubionych seriali. Dwa pierwsze sezony były wręcz genialne, trzeci momentami im ustępował, nie był już taki odkrywczy i oryginalny, mimo to dobrze się przy nim bawiłem. Nic dziwnego, że z niecierpliwością wyczekiwałem czwartego sezonu. I w końcu stało się, nadszedł trzeci kwietnia i z żoną zasiadłem przed telewizorem. Spodziewałem się części na co najmniej tak samo wysokim poziomie jak sezon trzeci.

No i trochę się przejechałem na tych swoich oczekiwaniach. Przy oglądaniu początku sezonu miałem wrażenie jakbym oglądał zupełnie inny serial, tyle że z identyczną obsadą. Brak rozmachu, napięcia, ciekawych rozwiązań, mogę napisać, że wiało wręcz nudą tak niespotykaną przecież w tym co poznaliśmy do tej pory. Widać wyraźnie, że przeniesienie głównego wątku poza kryjówkę profesora i okradany bank nie było dobrą decyzją. Nawet wydarzenia, które rozgrywają się w owym banku są nijakie, a bohaterowie jakby stracili swą wyrazistość.

Na szczęście zaczyna się to zmieniać od czwartego odcinka, w którym znów główna nić fabuły kręci się wokół ekipy prowadzącej napad. Znów wracają starzy, dobrze znani bohaterowie ze swoimi specyficznymi charakterkami. Akcja nabiera tempa i dzieje się naprawdę dużo. Trzeba jednak też wspomnieć, że zdarzyły się motywy, w których autorzy chyba się zagalopowali w stronę typowego kina akcji typu Rambo itp. Choć trzeba przyznać, że sceny jednej ze strzelanin wyglądały bardzo imponująco i w niejednym filmie akcji brakowało takiego elementu. Od wspomnianego już czwartego odcinka wszystko idzie w dobrym kierunku, a sezon coraz bardziej nawiązuje poziomem do poprzednich części. Najlepszym dowodem na to jest zakończenie sezonu, w którym znów ujawnia się stary dobry styl „Domu z papieru”. Tak, końcówka była znakomita i w pełni rekompensuje nam błędy i bolączki początku sezonu.

Część czwarta nie kończy wątku napadu na bank w Madrycie. Zakończenie to tylko finalizacja pewnego etapu, oczywiście pojawiają się nowe nieprzewidziane komplikacje. Zobaczymy co przyniesie nam „piątka”, jeżeli zostaną wyciągnięte wnioski i nie powtórzą się błędy z tego sezonu to „Dom z papieru” mogę oglądać w tysiącach sezonów.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń