Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

Pan światła - Roger Zelazny - Zysk i S-KA




Co by się stało gdyby ludzie zdobyli boskie moce i dzięki nim rządzili światem? Pytanie to zapewne zadała sobie niejedna osoba, padło też zapewne wiele różnych odpowiedzi. Ale chyba żadna z nich nie była tak odmienna i wyjątkowa, jak ta, którą zaoferował nam Roger Zelazny w swojej powieści „Pan światła”.

Akcja powieści rozgrywa się na planecie skolonizowanej wiele lat temu przez Ziemian. Pierwsi ludzie po przybyciu na nowy ląd przejęli technologię lokalnych istot i zdobyli boskie wręcz moce. Przyjęli oni imiona i postaci bóstw z hinduskiej mitologii i stworzyli swój nowy, trzymany twardą ręką porządek. Dla nowych bogów zwykłe społeczeństwo staje się niegodne używania rozwiniętej technologii, następuje jego ogłupianie i uwstecznianie aż do poziomu naszego średniowiecza. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto przeciwstawi się tyranii. Jeden z Pierwszych – Budda, Poskromiciel Demonów, Sam.

Na wstępie trzeba napisać, że lektura „Pana światła” nie należy do łatwych. Specyficzny styl oraz nieznajomość hinduskiej mitologii może sprawiać trudności. Pierwsze strony powieści wrzucają czytelnika w wir ogromu świata i różnorodności bóstw. Tych naprawdę jest sporo, warto chociażby wspomnieć o tym, że jedna postać potrafi mieć wiele imion. Może to wywołać trudności i zagubienie w fabule, która również do najłatwiejszych nie należy. W dziele Rogera Zelaznego spotkamy mnóstwo rozważań teologicznych i filozoficznych, które idealnie wpisują się w wykreowany świat czerpiący garściami z hinduizmu i buddyzmu.

„Pan światła” to książka, która była dla mnie czymś zupełnie nowym. Wielokrotnie spotykałem się z powieściami bazującymi na mitologiach, jednak pierwszy raz spotkałem się z tym co zaoferował nam Zelazny. Nieznajomość tej kultury i religii miało na pewno duży wpływ na trudności, z którymi się spotkałem podczas lektury. Jednak przezwyciężenie tych trudności i przeszkód pozwoli cieszyć się niebanalną historią i oryginalnym światem.

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-KA za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń