Przejdź do głównej zawartości

Polecane

“Catwoman. Samotne Miasto” - recenzja - EGMONT

“Jedna z najpełniejszych, tętniących życiem i najlepiej przemyślanych opowieści z Gotham City w ostatnim czasie… potencjalny współczesny klasyk”. - SKTCHD “Kiedy komiks naprawdę działa, jest w nim nienamacalna magia… czułem ją przez całą lekturę tego cudownego komiksu. 10/10” - Comics Bookcase Za “najlepszy, osadzony w Gotham, komiks ostatnich lat” ,dzieło Chianga uznał także Michał Chudoliński z Gotham w Deszczu (wspominał o tym w wywiadzie dla nas - Wywiad z Michałem Chudolińskim ) Ja, na wstępie, przyznam - “Catwoman. Samotne Miasto” to komiks bardzo dobry… ale z tym “współczesnym klasykiem” czy “10/10” bym nie przesadzał. ;-) Cliff Chiang to ciekawy autor, który przemierzył drogę… zasadniczo odwrotną do innych twórców. Zaczynał jako zastępca redaktora DC Comics… by zostać ilustratorem. “Catwoman. Samotne Miasto” to w pełni jego dzieło - sam przygotował scenariusz, dialogi oraz rysunki. Od tego ostatniego może rozpocznijmy - rysunki Chianga są na wysokim poziomie; miło patrzyło się

Demony Zemsty: Beria - Adam Przechrzta - Fabryka Słów

Demony Zemsty: Beria - Adam Przechrzta - Recenzja



Za każdym razem gdy widzę, że nadchodzi kolejna książka z serii „Demonów”, zastanawiam się w jakie kłopoty po raz kolejny wpadł Razumowski. Ten człowiek nie może wykonać powierzonej odgórnie misji, która jest po prostu niebezpieczna. Cóż, jemu przypadają tylko takie,  które kończą się zwycięstwem lub śmiercią.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego tomu. Stalin umiera, w Związku Radzieckim trwa walka o władzę, w której uczestniczy niezbyt lubiany przez Razumowskiego Beria. O ironio, to właśnie od Lawrintija Pawłowicza nasz bohater otrzymuje zlecenie wykonania misji. Od jej sukcesu zależą dalsze losy Saszki, problem jednak w tym, że nawet rozwiązanie sprawy nie gwarantuje Razumowskiemu łaski u zleceniodawcy.

Kolejny raz otrzymujemy od autora kawał dobrej intrygi wplecionej w historyczne wydarzenia z czasów ZSRR. Nowe przygody Razumowskiego czyta się jednym tchem, a wydarzenia i przedstawienie odczuć oraz rozterek głównego bohatera bardzo dobrze pozwalają nam poczuć wciąż uciekający czas, tak niezbędny do wykonania zadania. Wręcz namacalna jest tutaj bezsilność bohatera, która towarzyszyła mu w momentach przestoju w śledztwie, czuć było obawę i jego strach przed najgorszym. Oczywiście poza głównym zadaniem, pojawiają się misje „poboczne”, które idealnie wypełniają główną fabułę i utrzymują dobre tempo wydarzeń mimo zastopowań głównego wątku. I wszystko byłoby świetnie gdyby nie jeden mankament. Zakończenie pozostawiło w mojej głowie wielki niesmak. Trudno było mi się pozbierać, gdy wielka intryga z planem, której pozytywne zakończenie to być albo nie być nie tylko dla Razumowskiego, zostaje po prostu ucięta. Ciach, problem rozwiązany, finito sprawy. Rozumiem, że autor chciał zachować ten wątek zgodnie z realiami historycznymi (przynajmniej w tej wersji, którą znamy), jednak zabrakło mi jakiegoś wymownego motywu, który podkreśliłby wagę tego wydarzenia.

Zakończenie pozostawiło pewien niesmak, jednak najnowsza pozycja Adama Przechrzty jako całość to tytuł godny polecenia, przy którym miło spędzicie czas.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za egzemplarz książki do recenzji.

Zobacz również:
- "Demony czasu pokoju" Adam Przechrzta
- "Sługa krwi" Adam Przechrzta

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń