Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

Imię Boga - Michał Dąbrowski - Wydawnictwo Zysk i S-ka

Imię Boga - recenzja


„Imię Boga” przedstawia nam losy dwóch młodych medyków – Ethona i Lheiama. Pod okiem swojego mistrza i wpływowych mocodawców prowadzą badania, które mogą mieć ogromny wpływ na zwalczanie poważnej choroby. Nie zmienia to jednak faktu, że sposób w jaki prowadzone są badania, delikatnie mówiąc są niezgodne z obowiązującym prawem oraz nauczaniem kościoła, którego decyzje mocno oddziałują na funkcjonowanie państwa. Nic dziwnego, że kwestią czasu był fakt, że młodzi lekarze będą wplątani w pajęczynę intryg i spisków, które mocno zmienią życie nie tylko ich ale i wielu wpływowych osób.

„Imię Boga” to debiut Michała Dąbrowskiego i szczerze, ciężko mi w to uwierzyć. Powieść jest niezwykle dojrzała i poukładana. Stworzony świat jest dopracowany w każdym szczególe. Świetnie jest tutaj odwzorowany system „oddziaływań” i wpływów społecznych panujących w stolicy cesarstwa. Podróżując po ulicach Aazh, czuć klimat tego miasta. Szczegółowe opisy życia jego mieszkańców, stylu życia i myślenia sprawiają, że możemy poczuć się jakbyśmy sami stąpali po ulicach, słyszeli nawoływania do nawrócenia czy handlarzy oferujących swoje produkty. Mam nadzieję, że autor w swoich kolejnych tytułach pozwoli nam jeszcze bardziej poznać ten niezwykle zróżnicowany świat. Mieliśmy możliwość zwiedzić zaledwie jedno miasto, a mapy umieszczone w książce i informacje zawarte w treści powieści pokazują, że uniwersum ma wiele do zaoferowania.

Wydarzenia rozgrywające się na ulicach Aazh przedstawione są z perspektywy kilku postaci. Poza wspomnianymi młodymi lekarzami, poznajemy świat i wydarzenia z perspektywy m.in. Tireańskiego szpiega Lori, czy zakapturzonego wysłannika kościoła. Pozwala nam to w pełni poznać i zrozumieć powagę oraz sens przedstawionej fabuły. A ta jest naprawdę wciągająca i szybko rozwijająca się. Mamy tu dobrze wyważoną mieszankę fantasy, literatury przygodowej oraz kryminału. Szczególnie ten ostatni element jest tutaj chyba najbardziej widoczny i rozwinięty, a odpowiednie dawkowanie informacji daje czystą przyjemność z poszukiwania rozwiązania zagadki, którą autor nam przedstawił.

„Imię Boga” zaskoczyło mnie pozytywnie. Nigdy nie wiadomo czego spodziewać się po debiutach. Ten jest jak najbardziej udany i warty poznania. Rozwinięty i ciekawy świat, wciągająca fabuła, wyraziste i oryginalne postaci gwarantują mile spędzony czas przy tym tytule. „Imię Boga” pokazuje, że warto wyczekiwać kolejnych pozycji Michała Dąbrowskiego. Jeżeli będą one co najmniej tak samo dobre to mamy gwarancję dobrego, polskiego fantasy.

Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń