Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chwała klanom. Narady w kiltach - recenzja

  „Chwała klanom. Narady w kiltach” to prosta i szybka gra karciana, w której liczy się spryt i umiejętność planowania. Gracze dokładają karty i żetony, rywalizując o zdobycie jak najlepszych wyników na koniec partii. Zasady są bardzo proste, co czyni ją idealną dla rodzin, młodszych oraz początkujących graczy. Rozgrywka wymaga jednak kombinowania – trzeba uważnie obserwować przeciwników i podejmować ryzyko, by maksymalizować swoje szanse. Ciekawym elementem jest system żetonów, które decydują o przydziale kart na koniec gry. Dzięki temu każda decyzja ma znaczenie, a zabawa jest pełna interakcji. Losowość może czasem utrudnić zadanie, ale daje też okazję do sprytnego manewrowania. Gra jest bardzo ładnie wydana, z klimatycznymi ilustracjami i szkockim akcentem. Niestety, w pudełku jest trochę „powietrza”, ale sama zawartość nadrabia jakością. „Chwała klanom” to świetny wybór na szybkie rozgrywki w gronie rodziny czy znajomych. Jest prosta, dynamiczna i wciągająca – idealna do kolekc...

Gladiatorzy - Fabryka Słów

 


Słowo gladiatorzy kojarzy się nam przede wszystkim z walkami na arenach w czasach starożytnego Rzymu. Podobne było moje skojarzenie gdy usłyszałem o planach najnowszej antologii Fabryki Słów. Jak się okazało autorzy opowiadań zawartych w zbiorze popisali się niemałą pomysłowością.

Wydawnictwo w antologii „Gladiatorzy” zaserwowało nam dwadzieścia jeden opowiadań, po jednym od każdego z autorów. Zapewniło nam to nie tylko różnorodne podejście do tego tematu. Poza klasyczną wizją starożytności przenosimy się również do Ameryki Południowej na chwilę przed nadejściem konkwistadorów, odwiedzimy zonę Zony, czasy współczesne oraz odwiedzimy wiele nieznanych nam światów w bliżej nieokreślonej przyszłości (a może przeszłości)?. Jak widzicie, nie można narzekać na nudę, wręcz przeciwnie. Każde kolejne opowiadanie stawia przed nami nową rzeczywistość i zupełnie odmienne wyzwanie.

Cieszy mnie nie tylko szeroki wachlarz uniwersów, ale również nieoczywiste podejście do samych gladiatorów i walk. Tak jak już wspominałem, pierwsze co przychodzi na myśl przy motywie przewodnim antologii to walki niewolników. Oczywiście, są tutaj i takie opowiadania, które poruszają ten wątek. Jednak wielu z autorów pokazało nam jak ten temat może być obszerny. Dlatego nasi Gladiatorzy to niekoniecznie słudzy na usługach bogatych panów. Wśród bohaterów znalazły się postaci, dla których walki na arenach to sens życia, jedyna możliwość przetrwania, walka o władzę, chwałę, pieniądze, a nawet wolność. Antologia ta pokazała jak różne ścieżki i motywacje mogą prowadzić człowieka na arenę, jak wiele argumentów może nas skłaniać do zaryzykowania zdrowia i życia oraz jak mało warte może stać życie innych, abyśmy my mogli osiągnąć założony cel. „Gladiatorzy” uświadomili mi coś jeszcze, mianowicie to, że ten temat to nie tylko echo przeszłości. Człowiek zawsze będzie potrzebował swoich gladiatorów, czy to na ringu czy np. w programie telewizyjnym. Podobnie jak kiedyś Rzymianie - nadal jesteśmy rządni krwi, agresji. Chcemy walki, triumfu zawodników, bólu przegranych, potrzebujemy igrzysk. I zapewne nigdy i nigdzie się to nie zmieni.

Antologia „Gladiatorzy” to dwadzieścia jeden świetnych opowiadań, które przenoszą nas w ogrom przeróżnych światów i realiów. Każdy z nich to odmienne spostrzeganie tematu walki, zupełnie inna motywacja oraz definicja walki, wygranej i porażki.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń