Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Propozycja dżentelmena" julia Quinn

      „Propozycja dżentelmena” to trzecia część serii Bridgertonów. Opowiada o miłosnych rozterkach drugiego z braci – Benedicta. W ekranizacji Netflixa ta część została pominięta. Jako trzecia zostanie opowiedziana historia Colina i Penelope znana z książki „Miłosne tajemnice”.     Benedict Bridgerton to młodszy brat wicehrabiego Bridgertona – Anthony'ego. Przynależność do szanowanej i majętnej rodziny pozwala mu cieszyć się beztroskim i swobodnym życiem a brak tytułu oszczędza mu obowiązków i odpowiedzialności za rodzinę.     Sophie Beckett to nieślubna córka hrabiego Gunningwortha, którą on przyjął pod swój dach jako wychowankę. Kiedy hrabia żeni się powtórnie a później umiera Sophie zostaje zdegradowana przez macochę do roli służącej. Jej jedyną szansą na zaznanie odrobiny szczęścia jest sekretny udział w balu maskowym u Bridgertonów. Tam poznaje Benedicta. A kiedy nawiązuje się między nimi pewna nić porozumienia Sophie musi spieszyć do domu, aby zdążyć wrócić przed swoją macoc

Gladiatorzy - Fabryka Słów

 


Słowo gladiatorzy kojarzy się nam przede wszystkim z walkami na arenach w czasach starożytnego Rzymu. Podobne było moje skojarzenie gdy usłyszałem o planach najnowszej antologii Fabryki Słów. Jak się okazało autorzy opowiadań zawartych w zbiorze popisali się niemałą pomysłowością.

Wydawnictwo w antologii „Gladiatorzy” zaserwowało nam dwadzieścia jeden opowiadań, po jednym od każdego z autorów. Zapewniło nam to nie tylko różnorodne podejście do tego tematu. Poza klasyczną wizją starożytności przenosimy się również do Ameryki Południowej na chwilę przed nadejściem konkwistadorów, odwiedzimy zonę Zony, czasy współczesne oraz odwiedzimy wiele nieznanych nam światów w bliżej nieokreślonej przyszłości (a może przeszłości)?. Jak widzicie, nie można narzekać na nudę, wręcz przeciwnie. Każde kolejne opowiadanie stawia przed nami nową rzeczywistość i zupełnie odmienne wyzwanie.

Cieszy mnie nie tylko szeroki wachlarz uniwersów, ale również nieoczywiste podejście do samych gladiatorów i walk. Tak jak już wspominałem, pierwsze co przychodzi na myśl przy motywie przewodnim antologii to walki niewolników. Oczywiście, są tutaj i takie opowiadania, które poruszają ten wątek. Jednak wielu z autorów pokazało nam jak ten temat może być obszerny. Dlatego nasi Gladiatorzy to niekoniecznie słudzy na usługach bogatych panów. Wśród bohaterów znalazły się postaci, dla których walki na arenach to sens życia, jedyna możliwość przetrwania, walka o władzę, chwałę, pieniądze, a nawet wolność. Antologia ta pokazała jak różne ścieżki i motywacje mogą prowadzić człowieka na arenę, jak wiele argumentów może nas skłaniać do zaryzykowania zdrowia i życia oraz jak mało warte może stać życie innych, abyśmy my mogli osiągnąć założony cel. „Gladiatorzy” uświadomili mi coś jeszcze, mianowicie to, że ten temat to nie tylko echo przeszłości. Człowiek zawsze będzie potrzebował swoich gladiatorów, czy to na ringu czy np. w programie telewizyjnym. Podobnie jak kiedyś Rzymianie - nadal jesteśmy rządni krwi, agresji. Chcemy walki, triumfu zawodników, bólu przegranych, potrzebujemy igrzysk. I zapewne nigdy i nigdzie się to nie zmieni.

Antologia „Gladiatorzy” to dwadzieścia jeden świetnych opowiadań, które przenoszą nas w ogrom przeróżnych światów i realiów. Każdy z nich to odmienne spostrzeganie tematu walki, zupełnie inna motywacja oraz definicja walki, wygranej i porażki.

Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń