Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Awkilonu - Krasnoludy, tom 5. Tiss z Bractwa Tarczy - recenzja

  Dzięki wydawnictwu Egmont wracamy do rozległego świata Awkilonu i do krasnoludów z Bractwa Tarczy. Krasnoludy to jedna z dominujących cywilizacyjnie ras, która jednocześnie stoi w obliczu nieustannych najazdów ze strony krwiożerczych ogrów i orków, jak również doświadcza zachłanności ludzi.  W piątym już tomie przygód tej rasy poznajemy Tiss, córkę Brahma - renomowanego wojownika, kapitana straży Bractwa Tarczy. Pomimo odwiecznej tradycji nieprzyjmowania kobiet do armii w jej rodzinnym mieście, Tiss, po tragicznym incydecnie z młodszym bratem, postanawia przełamać te bariery i spełnić swoje pragnienie o karierze w wojsku i wykazania się przed oczyma ojca. Autorzy świata Akwilonu - Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry - mistrzowsko go kreują, wypełniając bogatymi detalami i historiami. Ich talent w tworzeniu pełnych napięcia scenariuszy jest wyraźnie widoczny, a opowieść Jarry’ego o Tiss staje się inspirującym manifestem siły i determinacji. Przez cały komiks czytelnik jest wciągany w wir e

Inkszy Welt - Sekcja Literacka Logrus

 


Najnowsza antologia przygotowana przez Sekcję Literacką Logrus porusza temat Górnego Śląska. Temat niezwykle ciekawy, ponieważ nawet osoby nieznające zbyt dobrze tego regionu, powinny mieć świadomość jak bogate kulturowo i historycznie jest to miejsce. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy otrzymałem propozycję recenzji zbioru „Inkszy Welt”

Antologia „Inkszy Welt” to zbiór składający się z sześciu opowiadań poruszających specyfikę Górnego Śląska. Za sprawą autorów mamy okazję poznać i poczuć dlaczego region ten jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny. Co ważne, każdy z nich robi to na swój własny, oryginalny sposób. Niektórzy pokazują nam historię regionu, to z jakimi problemami się zmagał, co ukształtowało jego odrębność od reszty naszego kraju. Co prawda widzimy tutaj nawiązanie zaledwie do drobnych okruchów historii regionu, a mimo to czytając zbiór czujemy na własnej skórze jak kształtowała się integralność i niepowtarzalność tego społeczeństwa.

Druga grupa autorów skupiła się na aspekcie, który mocno wyróżnia górnośląskie społeczeństwo na tle reszty Polski. Chodzi o przesądy, które może teraz nie aż tak bardzo jak kiedyś (przynajmniej tak mi się wydaje) miały wpływ na lokalne społeczeństwo. I naprawdę muszę przyznać, że autorzy stworzyli prawdziwą aurę magii, czegoś nienamacalnego i tajemniczego. Autorzy wspaniale przedstawili jak świat realny styka się z tym metafizycznym, jak oba na siebie oddziałują i jaki mają na siebie wpływ. Coś wspaniałego i niepowtarzalnego.

Zbiór „Inkszy Welt” zachwycił mnie pod każdym względem, każdą przedstawioną historią. Każda opowieść niesie nam w podarunku okruch Górnego Śląska, jego historii, społeczeństwa, przesądów. Wręcz namacalnie poznajemy ten region. Tak jak napisałem przed chwilą byłem zachwycony każdą przeczytaną stroną. I tak jak każde z opowiadań mnie zachwyciło i nie chciałbym żadnego wyróżniać to jednak jedno z nich muszę. Chodzi o opowiadanie „Pamięć wody” Anny Askaldowicz. Chciałem po prostu więcej i więcej. Autorka przeniosła idealnie świat wierzeń i przesądów do realnego życia mieszkańców. Historia pochłonęła mnie bez reszty. Po przeczytaniu ostatniego zdania musiałem na chwilę się zatrzymać. Żałowałem, że to już koniec tej opowieści.

„Inkszy Welt” nie kłamie tytułem. Te opowiadania rzeczywiście przeniosą Was do innego świata i innej rzeczywistości. Pozwolą Wam zagłębić się w tajemnice Górnego Śląska.

Dziękuję Sekcji Literackiej Logrus za udostępnienie e-booka do recenzji.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń