Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mix Tura - Muduko

  Życie pokazało, że w pracy mogą od nas wymagać wielu różnych i dziwnych rzeczy. Nic nie przebije jednak tego co spotka nas w grze Mix tura. Oto bowiem wcielamy się w niej w gobliny, które testują dla Wiedźmy przeróżne eliksiry. Nie oszukujmy się, nie uświadczymy tu żadnych zasad BHP, ba co więcej – większość płynów, które wypijemy przenoszą nas na „tamten świat”. Ale spokojnie, niejednokrotnie wrócimy do żywych. N wstępie rozgrywki każdy z graczy otrzymuje cztery eliksiry, jeden zabójczy i trzy bezpieczne (w późniejszym czasie stosunek ten zmieni się na jeden do jednego) oraz pojedyncze antidotum. Ustawiamy je rewersem do góry. Podczas swojej tury gracz ciągnie kartę ze stosu i odczytuje instrukcję w niej zawartą. Każdy z graczy, którego dotyczy odczytany tekst pije jeden ze swoich eliksirów. Jeżeli wybrał bezpieczny może spać spokojnie (do czasu), jeżeli ten drugi to… no cóż odwraca swoją kartę goblina na stronę ducha. Od teraz nie pije eliksirów, jednak gdy przyjdzie jego kolej n

Inkszy Welt - Sekcja Literacka Logrus

 


Najnowsza antologia przygotowana przez Sekcję Literacką Logrus porusza temat Górnego Śląska. Temat niezwykle ciekawy, ponieważ nawet osoby nieznające zbyt dobrze tego regionu, powinny mieć świadomość jak bogate kulturowo i historycznie jest to miejsce. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy otrzymałem propozycję recenzji zbioru „Inkszy Welt”

Antologia „Inkszy Welt” to zbiór składający się z sześciu opowiadań poruszających specyfikę Górnego Śląska. Za sprawą autorów mamy okazję poznać i poczuć dlaczego region ten jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny. Co ważne, każdy z nich robi to na swój własny, oryginalny sposób. Niektórzy pokazują nam historię regionu, to z jakimi problemami się zmagał, co ukształtowało jego odrębność od reszty naszego kraju. Co prawda widzimy tutaj nawiązanie zaledwie do drobnych okruchów historii regionu, a mimo to czytając zbiór czujemy na własnej skórze jak kształtowała się integralność i niepowtarzalność tego społeczeństwa.

Druga grupa autorów skupiła się na aspekcie, który mocno wyróżnia górnośląskie społeczeństwo na tle reszty Polski. Chodzi o przesądy, które może teraz nie aż tak bardzo jak kiedyś (przynajmniej tak mi się wydaje) miały wpływ na lokalne społeczeństwo. I naprawdę muszę przyznać, że autorzy stworzyli prawdziwą aurę magii, czegoś nienamacalnego i tajemniczego. Autorzy wspaniale przedstawili jak świat realny styka się z tym metafizycznym, jak oba na siebie oddziałują i jaki mają na siebie wpływ. Coś wspaniałego i niepowtarzalnego.

Zbiór „Inkszy Welt” zachwycił mnie pod każdym względem, każdą przedstawioną historią. Każda opowieść niesie nam w podarunku okruch Górnego Śląska, jego historii, społeczeństwa, przesądów. Wręcz namacalnie poznajemy ten region. Tak jak napisałem przed chwilą byłem zachwycony każdą przeczytaną stroną. I tak jak każde z opowiadań mnie zachwyciło i nie chciałbym żadnego wyróżniać to jednak jedno z nich muszę. Chodzi o opowiadanie „Pamięć wody” Anny Askaldowicz. Chciałem po prostu więcej i więcej. Autorka przeniosła idealnie świat wierzeń i przesądów do realnego życia mieszkańców. Historia pochłonęła mnie bez reszty. Po przeczytaniu ostatniego zdania musiałem na chwilę się zatrzymać. Żałowałem, że to już koniec tej opowieści.

„Inkszy Welt” nie kłamie tytułem. Te opowiadania rzeczywiście przeniosą Was do innego świata i innej rzeczywistości. Pozwolą Wam zagłębić się w tajemnice Górnego Śląska.

Dziękuję Sekcji Literackiej Logrus za udostępnienie e-booka do recenzji.


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń