Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Sługa Cesarstwa" Adam Przechrzta

         Przed nami trzeci tom uwielbianego cyklu Materia Secunda - „Sługa Cesarstwa”. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl Materia Secunda to kontynuacja cyklu Materia Prima, który również składa się z trzech książek.     Całość opowiada głównie o losach polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i carskiego oficera Aleksandra Samarina. Wydaje się, że stoją po dwóch stronach barykady, jednak łączy ich to, że obaj są ludźmi odważnymi i pełnymi honoru. Kiedy zagrożenie ze strony theokataratos rośnie Olaf i Samarin łączą siły i współpracują, aby chronić ludność. Współpraca przeradza się w szczerą przyjaźń. Niestety na skutek nieprzewidzianych zdarzeń Olaf zostaje przeniesiony do innego świata, który przywodzi na myśl Chiny z czasów wielkich cesarstw. I tu zaczyna się cykl Materia Secunda. W tym świecie magia jest o wiele bardziej rozwinięta a polityczne intrygi, szpiegostwo i walki o wpływy są na porządku dziennym. Zainteresowanych odsyłam do bardziej szczegółowych recenzji „Sługi Krwi” i „

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera - Zysk i S-ka

 


„Gra o tron” to historia pełna wspaniałych i rozbudowanych postaci. Wśród nich niewątpliwie jedną z ciekawszych i charakterystycznych postaci jest Tyrion Lannister. Karzeł o ciętym języku, którego orężem był mózg, zapadł w pamięci każdemu czytelnikowi serii Georga R.R.Martina oraz widzowi seriali. W obu mediach z ust Tyriona padło mnóstwo celnych myśli, ripost, mądrości, które na długo zapadły w pamięci. Nic dziwnego, że wcześniej czy później powstał zbiór tych myśli.

W książce „Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera” znajdziemy ponad sto cytatów podzielonych na czternaście działów. Są to: O byciu karłem, O potędze słów, O miłości, O wartościach rodzinnych, O kondycji ludzkiej, O muzyce, O jedzeniu i piciu, O królowaniu, O realnej polityce, Sztuka Wojny, Sztuka ratowania własnej skóry, Sztuka kłamstwa, O smokach i innych mitach, O religii. Jak widzicie nie można narzekać na małą różnorodność tematyki tekstów i ich powtarzalność. Niestety problem pojawia się w tym, że często są one wrzucone jakby na siłę. Bo nie można inaczej nazwać jednozdaniowych cytatów typu „Wszyscy umrzemy”. Zdarzały się takie aforyzmy i wcale nie były one rzadkością. Dodatkowo wyobraźcie sobie stronę, na której widnieje tylko jedno zdanie - „Wszyscy umrzemy” kropka i przechodzimy dalej. Tak to tutaj wygląda. Cholernie brakuje mi tutaj ukazania kontekstu, uargumentowania słów Tyriona. I nie chodzi mi tutaj o kopiowanie części książki ale chociaż krótkie wyjaśnienie sytuacji, w której padły cytowane słowa.


Działy i niektóre cytaty okraszone są grafikami Jontyego Clarka. Trzeba przyznać, że rysunki naprawdę dobrze się prezentują i pozytywnie wpływają na wygląd książki. Niestety jest tu pewien haczyk. Są to karykatury, które w żaden sposób nie oddają powagi postaci, a ośmieszają ją.


„Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera”, to książka, która może być ciekawym prezentem dla fanów „Gry o tron” Niestety mam wrażenie, że tytuł jest niedopracowany i niekoniecznie przemyślany. Wystarczyłoby dodać do każdego cytatu kontekst wypowiedzi oraz wymienić grafiki na takie, które oddają charakter Tyriona i tytuł ten wypadłby o niebo lepiej.

Dziękujemy wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienia egzemplarza książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń