Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Smerf, który czuł się odrzucony - recenzja - EGMONT

  Kolejny tom z serii „Smerfy i świat emocji” porusza niezwykle ważny temat odrzucenia przez społeczeństwo. Głównym bohaterem historii jest Smerf Słabeuszek. Powiedzieć o nim, że jest przeciętny to dużo, nie jest on ani silny ani zwinny, nie radzi sobie w zabawach z innymi Smerfami. Dla wielu mieszkańców wioski wystarczy to, aby odrzucić go od swojej grupy, nie brać pod uwagę w planach, wyśmiewać się z niego czy ignorować. Zachowania takie doprowadzą, że zrozpaczony Słabeuszek może sprowadzić na siebie i inne Smerfy wielkie niebezpieczeństwo. Komiks w dobitny sposób pokazuje czym jest i jak wygląda odrzucenie czy nawet prześladowanie. Dowiadujemy się jaki wpływ wyśmiewanie się i szyderstwa mogą mieć wpływ na inne osoby. Jak zawsze w tej serii komiksów na końcu zawarta jest obszerna porada dla rodziców napisana przez dziecięcą psycholożkę. Zawarto w niej m.in. informacje jak rozmawiać z dzieckiem, co czuje osoba prześladowana, czym jest prześladowanie itp. Kolejny raz napiszę, że ta

"Il professore. Włoska miłość" Weronika Tomala

 


Czy można powiedzieć, że jestem w pewien sposób uzależniona od książek Pani Weroniki Tomala?
„Włoska miłość” to już czwarta książka, którą miałam okazję przeczytać. Nie przebiła mojej ulubionej, czyli „Czterech liści koniczyny”, ale równie mocno wciągnęła mnie w swój świat i intrygę, która nim kierowała.

Po raz kolejny pragnę podkreślić, że twórczość tej Autorki należy do tej na „jeden wieczór” – czyta się szybko, nie oczekuje zbyt wiele i po prostu dobrze się bawi. To nie musi być relacja „na zawsze”, bo po jakimś czasie na pewno zapomni się o fabule i wszystkich bohaterach. Ale nie w tym rzecz! Ja z ogromną radością sięgam po kolejne tytuły, i jestem zachwycona, co więcej, czuję nasycenie w tego typu literaturze i nie muszę sięgać po inne propozycje tego typu. Pani Tomala doskonale mnie rozpieszcza w tej dziedzinie.

„Il professore. Włoska miłość” to taki serialowy rollercoaster. Może niektóre momenty są zbyt przerysowane i mogą nie spodobać się każdemu, ale  ja, w tym momencie, o tej porze, w miejscu, w którym jestem, potrzebowałam właśnie takich dramatów i miłosnych ceregieli.

Weronika Tomala daje nam w tym tytule przystojnego profesora sztuki włoskiej – Matteo i Magdę – skromną studentkę piątego roku malarstwa. Połączy ich namiętność – chyba nie zaskoczyłam Was w tej kwestii. Choć wszystko jest dość przewidywalne, to uwierzcie, są momenty, które naprawdę wciskają w fotel. Jest też dość schematycznie, bo Matteo ma wszystko, czyli sławę, pieniądze, żonę, a Madzia jest skromna, spokojna i musi walczyć o swoje, by mieć cokolwiek. Ale sztuka w tle i inni bohaterowie dodają wszystkiemu sporego animuszu.

Jak każda wcześniej przeczytana książka Pani Weroniki Tomala tak i „Włoska miłość” jest po prostu bombą emocjonalną, w której łączy się sporo wątków, z różnymi rozwiązaniami i sposobem ich przedstawienia. Są trudne relacje, niewłaściwe decyzje i ogrom konsekwencji. Jest tutaj po prostu przedstawione życie – trudne i poruszające.

Za zaufanie dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Zobacz również:
- "Nieprzegrany zakład" Weronika Tomala
- "Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc" Weronika Tomala
- "Cztery liście koniczyny" Weronika Tomala
- "Cały jestem Twój" Weronika Tomala

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń