Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Chwała klanom. Narady w kiltach - recenzja

  „Chwała klanom. Narady w kiltach” to prosta i szybka gra karciana, w której liczy się spryt i umiejętność planowania. Gracze dokładają karty i żetony, rywalizując o zdobycie jak najlepszych wyników na koniec partii. Zasady są bardzo proste, co czyni ją idealną dla rodzin, młodszych oraz początkujących graczy. Rozgrywka wymaga jednak kombinowania – trzeba uważnie obserwować przeciwników i podejmować ryzyko, by maksymalizować swoje szanse. Ciekawym elementem jest system żetonów, które decydują o przydziale kart na koniec gry. Dzięki temu każda decyzja ma znaczenie, a zabawa jest pełna interakcji. Losowość może czasem utrudnić zadanie, ale daje też okazję do sprytnego manewrowania. Gra jest bardzo ładnie wydana, z klimatycznymi ilustracjami i szkockim akcentem. Niestety, w pudełku jest trochę „powietrza”, ale sama zawartość nadrabia jakością. „Chwała klanom” to świetny wybór na szybkie rozgrywki w gronie rodziny czy znajomych. Jest prosta, dynamiczna i wciągająca – idealna do kolekc...

"Sługa krwi" Adam Przechrzta

 


    Od pewnego czasu, systematycznie poszerzam swoje horyzonty czytelnicze o kolejnych autorów polskiej fantastyki. Zachęcona m.in. twórczością Pilipiuka i Ziemiańskiego postanowiłam rozpocząć przygodę z książkami kolejnego wychwalanego autora – Adama Przechrzty.

    Książka, którą mam za zadanie zrecenzować to kontynuacja historii zawartej w serii Materia Prima. Wychodzę z założenia, że grzechem jest zaczynać serię książek od środka, więc prędziutko zabrałam się za nadrabianie zaległości. I tak pochłonęłam  „Adepta”, „Namiestnika” i „Cień”.

    Od razu widać, że „Sługa krwi” otwiera szerszą perspektywę. Książka stanowi kontynuację losów Olafa Rudnickiego i Aleksandra Samarina, jednak rozwija duży wątek, do tej pory jedynie zarysowany. Fani Przechrzty będą zachwyceni i z pewnością nie trzeba ich zachęcać do sięgnięcia po tę pozycję. Nie będę zdradzać zbyt wielu szczegółów, żeby nie psuć zabawy. Również nowi czytelnicy mogą spokojnie zabrać się za „Sługę krwi”. W trakcie lektury, mimochodem dowiadujemy się co działo się wcześniej, więc nieznajomość poprzednich części absolutnie nie przeszkadza w odbiorze tej historii.

    Świat Przechrzty jest bardzo mocno osadzony w realiach Polski z początków dwudziestego wieku. Mamy tu carską Rosję i Polskę pod jej zaborem. Zdarzenia i postacie historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Element fantastyczny to koniunkcja, w wyniku której w wielu większych miastach nasz świat zaczyna przenikać się z innym. Obszary, na których ma to miejsce to enklawy. Stają się one przyczółkiem dla theokataratos – niebezpiecznych, magicznych i demonicznych istot władających mocą Słów. Wraz z nimi pojawia się materia prima, która niejako jest źródłem magii i alchemii. Celem potężnych Przeklętych jest wydostanie się z enklaw i zniszczenie świata. Ludziom przyjdzie zmierzyć się z nieznaną dotąd siłą. Czy uda im się tego dokonać skoro dopiero poznają możliwości magii i materia prima?

    Nie mam pojęcia na czym polega ten fenomen, który nie pozwala przerwać czytania bez zaspokojenia swojej ciekawości. Bez opamiętania zatraciłam się w lekturze całej serii. Każda z powieści jest równie ciekawa, nie można się nimi nasycić. Niesamowity świat, rewelacyjni bohaterowie, wciągająca fabuła. Jest tu wszystko czego można chcieć od porządnej książki. Adamowi Przechrzcie przybyła kolejna fanka i gorąco polecam całą serię.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów.

Zobacz również:
- "Demony czasu pokoju" Adam Przechrzta
- "Demony zemsty. Beria" Adam Przechrzta

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń