Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

Wywiad - Dorian Zawadzki


1.       Bycie autorem uważamy za cudowną pasję. Skąd czerpie Pan swoją inspirację? Jakie były początki tej pięknej przygody?

Początki sięgają jeszcze czasów dzieciństwa. Zawsze lubiłem słuchać dobrych historii. Z czasem
pojawiły się pierwsze próby napisania opowiadań, a potem powieści fabularnych. Dziesięć lat temu, na studiach, zdałem sobie sprawę, że jest to dla mnie coś więcej niż ulubiona forma spędzania czasu i chcę się zająć pisaniem na poważnie.

W moim przypadku wygląda to następująco: nie szukam pomysłów na powieści, to one mnie odnajdują. Najczęściej dzieje się to podczas wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Z braku lepszego określenia nazywam to "zwiastunami". Na początku 2018 roku, przebywając w pustym pokoju, zobaczyłem kobietę wspinającą się po ścianie neogotyckiej rezydencji. Bardzo byłem ciekaw kim ona jest i jakie kierują nią motywy. Wokół tej jednej sceny powstała cała oś fabularna "Selekcjonera".

2.       Lektura „Selekcjonera” to niesamowity rollercoaster  - sporo krwi, nieoszczędzające czytelnika opisy. Mocna historia, bez owijania w bawełnę. W swojej recenzji dzieło to nazwaliśmy terminatorem akcji. Jak Pan zachęciłby do sięgnięcia po swój debiut literacki?

"Selekcjoner" to przepełniona nostalgią podróż w przeszłość. Do czasów, kiedy życie było znacznie
łatwiejsze od tego czego dziś doświadczamy. Cudownie było móc poczuć tamten klimat, przejść się
ulicami Londynu i posłuchać największych przebojów z połowy lat 80-ych. A także poznać Faith oraz inspektor Nell Palicki.

3.       „Kobiecie w masce” zawiesiliśmy wysoko poprzeczkę. Świetnie dała sobie radę, głównie dzięki charakterności bohaterów. Zresztą zagadka do rozwiązania to istny majstersztyk. Jak opisałby Pan w skrócie to dzieło, by zachęcić do lektury?

Zawsze powtarzam, że "Kobieta w masce" to mocna i niepokojąca historia. Również dla mnie, jako
autora. Pamiętam jak wiosną zeszłego roku miałem napisane już 2/3 tekstu i wciąż nie widziałem
zakończenia tej powieści. Przypominało to trochę górską wspinaczkę. Wiedziałem, że szczyt gdzieś tam jest, ukryty w chmurach, i czeka na mnie. Pewnie dla tego finał "Kobiety w masce" dla mnie także był dużym zaskoczeniem.

4.       Tworzenie literatury – jaki jest Pana cel? Ma Pan konkretną grupę docelową, do której ma trafić dana książka?

Nie ograniczam się do żadnej grupy czytelników. Każda moja powieść ma ten sam cel. Wprawić
czytelników w refleksję. Pokazać, że nie są sami w próbach zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

5.       Pośród ogromu obowiązków, pracy nad własnymi książkami, dokłada Pan wszelkich starań by czytać – dużo czytać :) Jakie książki najbardziej trafiają do Pana serca? Może Pan wymienić swoje top 5,  które koniecznie powinniśmy znać?

Jestem czytelnikiem o dość szerokim wachlarzu zainteresowań, od powieści sensacyjnych Fredericka
Forsytha po opowiadania science fiction Philipa K. Dicka. Ale z jakiejś przyczyny to thrillery
psychologiczne, w których "nie wszystko jest takie, jak na pozór się wydaje", przyciągają moją uwagę najczęściej.
Ciężko jest wybrać tylko tych pięć. Ale pięćdziesiąt też by było trudno.
- "Psychoza"; Robert Bloch
- "Milczenie owiec"; Thomas Harris
- "Martwa strefa"; Stephen King
- "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"; Stieg Larsson
- "Wyspa tajemnic"; Dennis Lehane

6.    Nasz blog to odskocznia od codzienności. Kochamy książki, gry planszowe, seriale, wypady do escape roomów - wciąż brakuje nam czasu na wszystkie te przyjemności. Pokój Geeka stał się dla nas inspiracją do twórczego działania. Jakie są Pana pasje?

Muzyka. Głównie rockowa, klasyczna i filmowa. Zakładam słuchawki nawet, kiedy sprzątam w domu. Uważam, że życie też powinno mieć swoją ścieżkę dźwiękową.

Kinematografia. Proces powstawania oraz okoliczności towarzyszące twórcom na planach zdjęciowych największych dzieł filmowych, jak np. "Przeminęło z wiatrem" albo "Ptaki". Staram się też w ciągu roku kilka razy pójść do kina. W 2019 udało mi się obejrzeć między innymi "Jokera" oraz "Once Upon a Time... in Hollywood".

Panu Dorianowi Zawadzkiemu bardzo dziękujemy za wywiad, a Was zapraszamy do zapoznania się z recenzjami Jego dwóch książek - zapewniamy są to świetne propozycje!

- "Selekcjoner" Dorian Zawadzki
- "Kobieta w masce" Dorian Zawadzki

Źródło zdjęcia: lubimyczytać.pl

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń