Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Krasnoludy tom 9. Droh z Bractwa Wykluczonych - recenzja

  Świat Akwilonu to potężna, epicka mozaika fantasy, stworzona przez francuskich scenarzystów Jean-Luca Istina i Nicolasa Jarry’ego – autorów, którzy potrafią tchnąć nowe życie w klasyczne motywy fantasy. Tym razem w nasze ręce trafia opowieść o Drohu, synu legendarnego buntownika, który staje przed trudnym wyborem: walczyć o wolność Wykluczonych czy szukać dla siebie innej drogi. Za scenariusz odpowiada – jak zawsze w przypadku „Krasnoludów” – Nicolas Jarry, a rysunki wyszły spod ręki Jeana-Paula Bordiera. Droh to bohater ukształtowany przez los i wolę ojca – Oorama, przywódcy wielkiego buntu Wykluczonych, krasnoludów odrzuconych ze społeczeństwa i zepchniętych na margines. To rolnicy, hodowcy, pozbawieni praw i godności – niemalże niewidzialni dla wyższych kast krasnoludzkiej społeczności. Po śmierci ojca Droh opuszcza dom i rusza na koniec świata, by zdobyć wojenne szlify i wrócić jako przywódca powstania. Ale świat, do którego wraca, nie jest tak jednoznaczny. Nie wszyscy chcą ...

Przestrzeń Zewnętrzna 5: Lewiatan - Jack Campbell - Fabryka Słów



Całkiem niedawno polscy fani twórczości Jacka Campbella mogli cieszyć się kolejną częścią cyklu „Przestrzeń Zewnętrzna”. Niewiele czasu minęło od tego dnia, a mogą już poznać dalsze losy Jacka Geary'ego w piątym już tomie wspomnianej serii, zatytułowanej „Lewiatan”.


Dwa syndyckie systemy gwiezdne zostały zniszczone. Admirał Geary po raz kolejny staje na czele floty by ustalić kto dopuścił się ataku. Niestety szybko okazuje się, że sprawcą całego zamieszania jest „ciemna flota” - jednostki stworzone przez Sojusz, sterowane przez SI. Wygląda na to, że sztuczna inteligencja wyrwała się spod ludzkiej kontroli (no kto by pomyślał?) i podąża swoją, wojenną ścieżką. Sytuacja robi się nerwowa, wyciek informacji, kto stoi za atakiem może doprowadzić do wojny między Sojuszem a Syndykatem. Trzeba działać szybko, bardzo szybko.

Autor w „Lewiatanie”, podobnie jak w poprzednich tomach utrzymuje styl prowadzenia fabuły, który fani zdążyli poznać i pokochać. Ci, którym styl Campbella nie spodobał się już wcześniej, raczej do „Lewiatana” się nie przekonają. Akcja książki jest przegadana, może brzmi to niezbyt ładnie, ale tak właśnie to wygląda. Długie dialogi, opisujące obecną sytuację to tutaj norma. Powiem szczerze, dla mnie ten element książki był mocno przytłaczający i odpychający. Zupełnie inaczej sprawa ma się jeżeli chodzi o opisy bitew i potyczek. Kosmiczne bitwy prowadzone są z rozmachem godnym najlepszych filmów s-f i wciągają czytelnika na dobre. Są również wspaniałym elementem odcinającym od części dialogowej, która prowadzona jest w dużo wolniejszym tempie.

„Przestrzeń Zewnętrzna: Lewiatan” to zakończenie serii, które zachwyci każdego fana twórczości Campbella. Właśnie, czy to oby na pewno zakończenie? Teoretycznie tak, jednak widać, że autor pozostawił sobie furtkę pozwalającą na tworzenie kolejnych historii w tym świecie. Jak będzie? Zobaczymy. Podsumowując, każdy fan „Przestrzeni Zewnętrznej” podczas lektury będzie czuł się jak w raju. Ci którzy do tej pory nie byli wielkimi entuzjastami twórczości Campbella nie znajdą nic nowego, co mogłoby przyciągnąć ich uwagę.


Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie książki do recenzji.

Zobacz również:
- "Przestrzeń zewnętrzna 4. Nieugięty" Jack Campbell



Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń