Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Smerf, który czuł się odrzucony - recenzja - EGMONT

  Kolejny tom z serii „Smerfy i świat emocji” porusza niezwykle ważny temat odrzucenia przez społeczeństwo. Głównym bohaterem historii jest Smerf Słabeuszek. Powiedzieć o nim, że jest przeciętny to dużo, nie jest on ani silny ani zwinny, nie radzi sobie w zabawach z innymi Smerfami. Dla wielu mieszkańców wioski wystarczy to, aby odrzucić go od swojej grupy, nie brać pod uwagę w planach, wyśmiewać się z niego czy ignorować. Zachowania takie doprowadzą, że zrozpaczony Słabeuszek może sprowadzić na siebie i inne Smerfy wielkie niebezpieczeństwo. Komiks w dobitny sposób pokazuje czym jest i jak wygląda odrzucenie czy nawet prześladowanie. Dowiadujemy się jaki wpływ wyśmiewanie się i szyderstwa mogą mieć wpływ na inne osoby. Jak zawsze w tej serii komiksów na końcu zawarta jest obszerna porada dla rodziców napisana przez dziecięcą psycholożkę. Zawarto w niej m.in. informacje jak rozmawiać z dzieckiem, co czuje osoba prześladowana, czym jest prześladowanie itp. Kolejny raz napiszę, że ta

Przestrzeń Zewnętrzna 5: Lewiatan - Jack Campbell - Fabryka SłówCałkiem niedawno polscy fani twórczości Jacka Campbella mogli cieszyć się kolejną częścią cyklu „Przestrzeń Zewnętrzna”. Niewiele czasu minęło od tego dnia, a mogą już poznać dalsze losy Jacka Geary'ego w piątym już tomie wspomnianej serii, zatytułowanej „Lewiatan”.


Dwa syndyckie systemy gwiezdne zostały zniszczone. Admirał Geary po raz kolejny staje na czele floty by ustalić kto dopuścił się ataku. Niestety szybko okazuje się, że sprawcą całego zamieszania jest „ciemna flota” - jednostki stworzone przez Sojusz, sterowane przez SI. Wygląda na to, że sztuczna inteligencja wyrwała się spod ludzkiej kontroli (no kto by pomyślał?) i podąża swoją, wojenną ścieżką. Sytuacja robi się nerwowa, wyciek informacji, kto stoi za atakiem może doprowadzić do wojny między Sojuszem a Syndykatem. Trzeba działać szybko, bardzo szybko.

Autor w „Lewiatanie”, podobnie jak w poprzednich tomach utrzymuje styl prowadzenia fabuły, który fani zdążyli poznać i pokochać. Ci, którym styl Campbella nie spodobał się już wcześniej, raczej do „Lewiatana” się nie przekonają. Akcja książki jest przegadana, może brzmi to niezbyt ładnie, ale tak właśnie to wygląda. Długie dialogi, opisujące obecną sytuację to tutaj norma. Powiem szczerze, dla mnie ten element książki był mocno przytłaczający i odpychający. Zupełnie inaczej sprawa ma się jeżeli chodzi o opisy bitew i potyczek. Kosmiczne bitwy prowadzone są z rozmachem godnym najlepszych filmów s-f i wciągają czytelnika na dobre. Są również wspaniałym elementem odcinającym od części dialogowej, która prowadzona jest w dużo wolniejszym tempie.

„Przestrzeń Zewnętrzna: Lewiatan” to zakończenie serii, które zachwyci każdego fana twórczości Campbella. Właśnie, czy to oby na pewno zakończenie? Teoretycznie tak, jednak widać, że autor pozostawił sobie furtkę pozwalającą na tworzenie kolejnych historii w tym świecie. Jak będzie? Zobaczymy. Podsumowując, każdy fan „Przestrzeni Zewnętrznej” podczas lektury będzie czuł się jak w raju. Ci którzy do tej pory nie byli wielkimi entuzjastami twórczości Campbella nie znajdą nic nowego, co mogłoby przyciągnąć ich uwagę.


Dziękujemy wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie książki do recenzji.

Zobacz również:
- "Przestrzeń zewnętrzna 4. Nieugięty" Jack CampbellKomentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń