Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

"Toy Wars" Andrzej Ziemiański


"Toy Wars"
Andrzej Ziemiański
Wydawnictwo Fabryka Słów


    Każdy fan polskiej literatury fantastycznej zna nazwisko Ziemiańskiego i w swojej czytelniczej karierze z pewnością natrafił na którąś z jego fenomenalnych powieści. Nie potrzeba zachęty, aby sięgnąć po kolejne pozycje tego autora. Tym razem na warsztat trafił zbiór opowiadań o przygodach Toy Iceberg.
    Tytułowa bohaterka to młodziutka, śliczna kobietka o powalającej masie 45 kilogramów. Toy odziedziczy miliony, jeżeli uda jej się przez dziesięć lat wyżyć z pracy detektywa. Jednak brak jakiegokolwiek doświadczenia i raczej mało groźna aparycja nie pomagają zdobyć klientów. Kiedy do jedzenia zostaje tylko kocia karma, na horyzoncie pojawia się tajemniczy Dante oferujący okrągłą sumkę za udział w niebezpiecznej misji. Kto by się spodziewał, że była prostytutka i narkomanka tak świetnie sprawdzi się w roli najemnika do zadań specjalnych? Jak sama twierdzi myśli wolno, ale to nie znaczy, że źle. Niejednokrotnie zaskakuje swoim sprytem, powala uporem i imponuje hartem ducha. Mimo początkowych scysji, szybko zdobywa nowych przyjaciół na całe życie.
    Andrzej Ziemiański przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że jego powieści są błyskotliwe, niebanalne i wciągające. Tak też jest w tym przypadku. Przygody Toy porywają w wir akcji, która nigdy nie kończy się tak jak przypuszczamy. Główna bohaterka to nie tylko znakomita komandoska, której dopisuje wiele szczęścia, ale też silna kobieta ze sporym bagażem doświadczeń. Niestrudzenie pokonuje niebezpieczeństwa, ale też walczy z własnymi słabościami. Szybko zdobywa nasze serca swoją odwagą i lojalnością wobec przyjaciół. Całość okraszona jest żartami niekiedy tak absurdalnymi, że aż powalają na łopatki. Autor sypie pomysłami jak z rękawa i miejmy nadzieję, że nie przestanie, bo o literaturę tak wysokich lotów bywa naprawdę trudno. Z całą stanowczością polecam tę książkę każdemu. I tym zakochanym w dziełach Ziemiańskiego i tym, którzy swoją przygodę chcą dopiero zacząć. Pozostaje tylko żal, że nie można zapomnieć o „Toy wars”, aby z tym samych zachwytem móc przeczytać je od nowa.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów.

Zobacz również:
- "Pułapka Tesli" Andrzej Ziemiański 

Cykl "Szermierz Natchniony":
1) "Virion. Zamek"

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń