Przejdź do głównej zawartości

Polecane

"Smak trucizny" Neil Bradbury

        Neil Bradbury podkreśla, że „Smak trucizny” nie jest poradnikiem jak kogoś otruć i nie zostać złapanym, choć na pierwszy rzut oka może za takowy uchodzić. Książka zawiera bardzo wiele szczegółów dotyczących działania i sposobu użycia popularnych trucizn uwielbianych przez autorów kryminałów.     Mamy tu omówionych jedenaście substancji przeważnie pochodzenia naturalnego, które na przestrzeni wieków służyły ludziom do różnych celów – zależnie od dawki. Z pewnością wszystkim jest znane stwierdzenie, że to dawka czyni truciznę. Wiadomo przecież o leczniczych właściwościach digoksyny, insuliny, atropiny, potasu czy arszeniku oraz o odkażających właściwościach chloru. Z tej książki dowiemy się kto i w jakich okolicznościach zastosował te związki z morderczą intencją oraz to jak udało się te osoby zidentyfikować i skazać.     Niewątpliwym walorem tej książki jest to, że w bardzo przystępny sposób zestawia wiedzę na temat trucizn. Wiedza ta może się przydać zwłaszcza osobom lubiącym k

Cykl "Feliks Corvus" Geraint Jones/ "Krwawy las"/ "Oblężenie"/ "Legion"

 


Tom 1: "Krwawy las"
Tom 2: "Oblężenie"
Tom 3: "Legion"
Geraint Jones
Dom Wydawniczy REBIS

Rzym ma piękną i bogatą historię, która do dziś inspiruje wielu, różnych pisarzy do zagłębiania się w nią. Każdy z nich prezentuje swoją wizję tego Imperium, które tak długo się utrzymywało na szczycie. Jednak nie każda walka była zwycięska i nie każdy konsul wracał żywy z wojen. Las Teutoburski to historia wielkiej klęski Rzymu z Germanami - o czy więcej dowiemy się czytając książki Gerainta Jonesa.

Pierwsza cześć opowiada o tym jak przebiegła kampania w Lesie i jak doszło do tak wielkiej porażki ze strony Rzymu. Mamy zaprezentowane problemy Rzymian i to, że nie potrafią walczyć na tym terenie. Druga część serii, prezentuje nam następstwa jakie występują po porażce legionów. Kolejne twierdze są szybko zajmowane i tylko ostatnim udało się odeprzeć napór Germanów. Jednak cała siła Cesarstwa została na tych terenach całkowicie zniszczona, a siła została zastąpiona strachem. Ostatnia do tej pory część, to opowieść o tym kim był Feliks, zanim stał się kim się stał. Mamy przebieg informacji o jego życiu i przyjaciołach jakich miał w legionie. Elementem, który łączy wszystkie 3 powieści to świetnie odwzorowane relacje, jakie mają między sobą legioniści Rzymscy.

Chodź cała seria to opowieść o Feliksie Corvusie, to jednak razem z nim występują żołnierze jako zbiorowy bohater. Prości ludzie, którzy zaciągnęli się do armii by walczyć dla swego kraju, by zdobyć pieniądze czy chwałę dla rodziny. Ich zmagania są bardzo ciekawe, bo proste i przyziemne dla każdego czytelnika. Lojalność, przyjaźń, braterstwo to wszystko ich łączy podczas wspólnych posiłków, rozmów i walk z wrogiem. Autor skutecznie oddał nam to, jak wyglądały więzi między żołnierzami. Wspólne treningi, przygotowania do walk czy same bitwy wprowadzały między nimi zaufanie i więź, które były silniejsze niż cokolwiek. Stają się oni jednym ważnym bohaterem, któremu kibicujemy i rozumiemy go, gdyż każdy z nas jest taki jak on.

Podsumowując, mamy 3 bardzo ciekawe książki historyczne, które opisują trud i wolę walki legionistów Rzymskich. Wojna z Germanami zaprezentowała słabość legionów, które w lesie nie mogły rozwinąć skrzydeł i zostały brutalnie zniszczone przez wroga. Postacie są bardzo dobrze zaprezentowane, ich ambicje, słabości, siła i mądrość to majstersztyk. Mogę polecić książki wszystkim fanom Rzymu, historii czy brutalnych walk, które się świetnie czyta.

Za trzeci tom z cyklu o "Feliksie Corvusie" dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

 

 

Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń