Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Świat Akwilonu. Orki i Gobliny - tom 3 - Gri'im

  "Orki i Gobliny" to seria komiksowa osadzona w fascynującym uniwersum fantasy znanym jako Akwilon. Wyróżnia ją, można by rzecz, jeszcze większy niż w innych seriach mrok. Tworzący tę opowieść, Jean-Luc Istin i Nicolas Jarry, francuscy scenarzyści specjalizujący się w mitach i baśniach, przenoszą czytelników do świata Akwilonu, gdzie rozgrywają się niezwykłe przygody. Tym razem odwiedzamy mroźną północ tej krainy. Akcja tomu 3 skupia się na postaci orka Gri’ima, doświadczonego wojownika, który powraca do Krainy Lodów, aby uporać się z własną przeszłością. Jednakże, jego powrót zbiega się w czasie z pojawieniem się wielkiej wyprawy poszukiwaczy złóż naturalnych (wśród nich mocne postacie - także kobiece!). Ludzie, myśląc że ogólnoświatowa wojna z ghulami na północy dobiegła końca, wierzą, że teraz mogą bezpiecznie prowadzić wydobycie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że skutki potężnych czarów użytych w czasie wojny mogą wywołać grozę sprzed tysiącleci… grozę mającą postać garg

"Siedem czarnych mieczy" Sam Sykes

 

"Siedem czarnych mieczy"
Sam Sykes
Dom Wydawniczy REBIS

Książka „Siedem czarnych mieczy” rzuca nas w świat wojny i bezprawia. Dwie główne siły czyli Cesarstwo i Rewolucja chcą zdobyć władzę w krainie zwanej Blizną, jednak ich metody nie są do końca przyjemne dla zwykłych ludzi. W to wszystko nie chce mieszać się główna bohaterka - Sal, która jest łowcą głów i zajmuje się różnymi zleceniami dla rozmaitych ludzi. Jej przeszłość jest tajemnicą, a ona ma za najlepszych przyjaciół magiczne bronie. Jednak gdy do ręki dostaje siedem nazwisk ludzi, którzy kiedyś ją zdradzili, to żadna siła nie powstrzyma ją przed okrutną zemstą. Sal przemierza całą krainę i niszczy wszystko na swojej drodze, byle dopełnić swojego celu. W trakcie książki dużo więcej dowiadujemy się o niej samej jak i sytuacji między dwoma imperiami.

Sal to bohaterka bardzo niejednoznaczna i ekscentryczna. Chce zemsty na ludziach, którzy ją zdradzili, ale zarazem sama siebie niszczy, chcąc doprowadzić cała sytuację do nieuchronnego końca. Nie potrafi zmienić swojego życia, choć widzi jakie jest destrukcyjne dla niej i jej otoczenia. Ma bardzo dużo wad i mało dba o innych, jednak ma dobre serce, tylko boi się je ujawnić. Jest ona bardzo fajną protagonistką, która ma cięty język i humor. Jej osobowość idealnie kontrastuje z osobami, które poznaje w czasie trwania książki. Jej brak optymizmu i cynizm są czymś stworzonym przez jej doświadczenia, ale to nowi towarzysze powodują w niej częste zastanawianie się, czy to co robi, jest dobre czy może się zmienić i zrezygnować z zemsty.

Na koniec, podsumowując całą książkę, uważam ją za bardzo dobrą. Ciekawa fabuła, intrygujące zwroty akcji i postacie, które choć potrafią wkurzyć to jednak są interesujące pod względem charakteru i działania. Autor nie chce prawić nam morałów tylko subtelnie pokazuje świat zdewastowany przez dwie potęgi, które chcą „pomagać” ludziom. Jest to motyw ważny, jeśli się patrzy na to jak działa propaganda jednej ze stron. Sama magia jest tutaj pokazana jako czynnik bojowy, za który płaci się ogromną cenę. Wielka moc i równie wielka odpowiedzialność, kultowy tekst, który ma ogromne znaczenie w tej książce. Mogę ją polecić wszystkim fanom fantasy, gdyż się nie zawiedziecie i dostaniecie naprawdę fajny świat z magią i rewolwerami.

Za książkę dziękujemy Domowi Wydawniczemu REBIS.

Cykl "Śmierć imperiów":
1) "Siedem czarnych mieczy"


Komentarze

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń